Brca-1 ja raskauden suunnittelu

Marianne36

Hei, minulla on Brca-1 geenivirhe, äitini sai syövän ensimmäistä kertaa 42 vuotiaana, geenivirhe todettiin yli 50 vuotiaana ja äitini kuoli munasarja syöpään 63 vuotiaana.

Nyt itse mietin kuumeisesti koska minun tulisi mennä rintojen rekunstruktioon. Asia ei vaan ole niin simppeli.

Olen 36 vuotias eikä minulla ole lapsia (tai miestä). Mietin nyt teenkö vauvan (Inseminaatiolla) ja menen vasta 2 vuoden päästä rintaoperaatioon. Haluaisin pystyä imettämään varsinkin että saisin ainakin jonkin verran painoa pudotettua kun uskon sitä kertyvän minun vartalotyypillä. Paljon riippuu raskausaikana lihominen herkuttelusta mutta olen tunnesyöjä joten tiedän asian olevan minulle vaikea.

Haluaisin ehtiä tehdä ensin lapsen, enkä rehellisesti sanottuna haluaisi rintaleikkaukseen, mutta vuosia vaarasta tietoisena olen päättänyt siihen mennä mutta nyt kysymys (kiireellinen) on että milloin ja kumpi ensin - vauva vai operaatio?

Onko muilla vastaavaa tilannettä jossa ikää on ja vauvaa täytyisi lähteä suunnittelemaan mutta samalla on kiire operaatioon. Sairastumisriski ihan minkä ikäisenä tahansa on tässä geenivirheessä 40-80 ja rakas äitini tosiaan menehtyi siihen. Äiti kertoi kuinka hänen viereisellä sairaalapedillä oli 20 vuotias tyttö samoissa myrkkyhoidoissa saman geenivirheenkantajana, syöpä ei siis sano ikää.

Minulle tuo lihavaksi jäämisen pelko (raskaudesta, yksin lasta hoitavana ja väsyneenä tulee syötyä) on kuitenkin jostain syystä hyvin lähellä syöpäpelkoa. Enkä operaation jälkeen pysty imettämään.

Raskauden aikana ja jälkeen jos imettää on syövän etsiminen maidon vuoksi todella hankalaa. Brca-1 syöpä on nopeasti etenevää joten riski on suuri, mutta toisaalta haluisin itse päättää mitä elämässäni teen ja missä järjestyksessä.

Onko teillä samanlaisia ajatuksia?

0

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        82
        7086
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7043
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        106
        6143
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5394
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5228
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        63
        5185
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5098
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4585
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3457
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3370
      Aihe