Voiko taloyhtiö pakottaa?

kuljettaja

Heips!

Meillä on pieni rivitalo osakeyhtiö. Siellä on nyt muut osakkaat päättämässä, että 2000 vuonna uusitut kylpyhuoneet pakotetaan viiden vuoden päästä uusittaviksi. Olen yrittänyt, että tehtäisiin ensiksi kuntokartoitus yhtiölle, niin tietäisimme mitä teemme oikeasti. Rivitalo on rakennettu 1990 ja meillä on ainoastaan kirjanpito ulkopuolisilla. Eli kaikki olemme maalikkoja, jotka yrittää parhaansa. Yritin laista löytää selkeää kohtaa, jolla saisin torpattua "turhan" kylpyhuoneremontin. Ymmärtäisin, jos putkiremontti tms sanelisi asiaa mutta kun eihän meillä sellaisesta ole tietoa. Voisiko joku jeesiä?

8

1930

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei-voi-mitään

      Taloyhtiön ylin päättävä elin on yhtiökokous. Jos yhtiökokous päättää, että kylpyhuoneet uusitaan, niin sitten ne uusitaan. Et saa minkään lain mukaan yksin päätöstä "torpattua". Ainoa tapa vaikuttaa on yrittää puhua omalle puolelleen samaa kantaa edustavat, mutta jos suurin osa on sitä mieltä, että kylpyhuoneet uusitaan niin sitten ne uusitaan. Sellaista on päätöksenteko taloyhtiössä. Välillä tehdään sellaisia päätöksiä, mihin kaikki eivät ole tyytyväisiä.

      • Eikö voi vaatia kuntokartoitusta ensiksi tehtäväksi, jotta saataisiin oikeat tarpeet esiin? Kun maalikot touhuaa, niin en todellakaan olisi valmis maksamaan ns. turhasta.


      • ei-voi-mitään
        kuljettaja kirjoitti:

        Eikö voi vaatia kuntokartoitusta ensiksi tehtäväksi, jotta saataisiin oikeat tarpeet esiin? Kun maalikot touhuaa, niin en todellakaan olisi valmis maksamaan ns. turhasta.

        Voit vaatia ihan mitä vaan. Yhtiökokous siitäkin päättää.


    • ei.voi.olla.totta

      Jos rakennusvuosi on 1990 niin miksi kylpyhuoneet on uusittu 10 vuotta valmistumisesta?

      • Siksi.että

        Varmaan, koska "taloyhtiö on pakottanut" :D


    • Porno-Jalmari

      Pakotat vain koko yhtiön povilleen.

      Ensi yhtiökokouksessa huudat kovaan ääneen: "lumpiot lattiaan, mä tuun".

      Annat vain kaikille kunnolla kyytiä ja he kääntyvät sinun kannallesi remonttiasioissa.

    • edes-perusasiat

      Ennen taloyhtiöstä huoneiston hallintaan oikeuttavien osakkeiden ostamista kannatta selvittää itselleen edes perusasiat taloyhtiön päätöksentekoprosessista. Otsikko kertoo kaiken kysyjän ymmäryksestä kyseisessä asiassa.

      • Kiitos tästä. ;) olen vain epäuskoinen, että laissa ei ole selkeämmin määritelty tätä asiaa. Että enemmistön tyhmyys voittaa. Jos trendit muuttuu kylpyhuone puolella niin tämän takia pitää uusia kaikilla kylppärit. Tiedän melkoisesti näistä asioista ja koko ajan opin uutta mutta tämä ei vaan ollut minun mielestä todellisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      896
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      802
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe