Ollaan lähdössä toukokuussa Dominikaaniseen. Toukokuussa ei ollut tarjolla muita vaihtoehtoja kuin Puerto Plata Aurinkomatkoilla. Onko joku käynyt toukokuussa Dominikaanisessa? Joku sanoi, ettei sinne kannata mennä silloin. Siellä kuulemma sataa enemmän kuin jos menis talvella. Ilma on kuulemma myös silloin tosi kosteaa. Onko jollain kokemuksia? Vai kannattaisiko mennä talvella?
Toukokuussa Dominikaaniseen
5
1281
Vastaukset
- Jeppe
Olen itsekin lähdössä Huhtikuun lopulla ja olen kuullut kokeneelta maailmanmatkaajalta, että juuri näin on. Keväällä hyvät ilmat ja talvella sekä syksyllä sitten vähän huonommat.
- ninnu5
Juuri päinvastoin.
Toukokuussa ja muutenkin keväällä sataa vähemmän kuin syys-talvella.- Jeppe
Eikös tässä olla kaikki nyt ihan samaa mieltä alusta asti ;)
- ninnu5
Jeppe kirjoitti:
Eikös tässä olla kaikki nyt ihan samaa mieltä alusta asti ;)
Vastasin alkuperäiseen viestiin, jossa luki (lainaus): "Joku sanoi, ettei sinne kannata mennä silloin (toukokuussa). Siellä kuulemma sataa enemmän kuin jos menis talvella." Johon vastasin, ettei näin ole, vaan keväällä juuri ei sada ja talvella sataa.
Jos olisin vastannut sun viestiisi, se näkyisi viestijonossa porrastuen ja vihreän "pallukan" kera, niinkuin sinun vastauksesi viestiini, tsekkaapas. - Janina
ninnu5 kirjoitti:
Vastasin alkuperäiseen viestiin, jossa luki (lainaus): "Joku sanoi, ettei sinne kannata mennä silloin (toukokuussa). Siellä kuulemma sataa enemmän kuin jos menis talvella." Johon vastasin, ettei näin ole, vaan keväällä juuri ei sada ja talvella sataa.
Jos olisin vastannut sun viestiisi, se näkyisi viestijonossa porrastuen ja vihreän "pallukan" kera, niinkuin sinun vastauksesi viestiini, tsekkaapas.Itse olen ollut dominikaanisessa juuri toukokuussa..
Vettä sataa päivällä noin 15min ripsien tai ihan kaatamalla.Aurinko kuitenkin paistaa koko ajan ja vesi on aivan lämmintä, moni ei edes poistu silloin rannalta.Tietenkin kaatosateessa on hyvä vetäytyä, silloin sitä nimittäin tulee aivan vaaka suorassa.Kuitenkin lyhyt aikaista. Illalla siellä melkein alkaa aina 21-22.00 aikaan satamaan ja saattaa sataa aamu 5:een asti. Meitä ei se sade ainakaan kovin häirinnyt. Mukavaa matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 543018
- 612841
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p462381Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa422371- 632137
- 552035
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411005Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115946Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123909Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38884