XP Pro kaatuu kun asentaa tuon kortin driverin, tai lähinnä sen jälkeen kun on pistänyt kortin kiinni ja kone löytää uutta hardwarea ja alkaa kopsata ajuria kunnes kaatuu. Kortti toimi w2k:ssa jollakin tapaa. Mitähän ko. kortille voisi tehdä muuta kuin heittää roskiin.
D-LINK 510
XP pro
2322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaihda dwl-510 ajuriksi realtekin ajuri NET8180.INF seuraavin muutoksin. Löytyy realtekin download sitesta. Pura paketti ja avaa jollain tekstieditorilla ja tee seuraava: Korvaa VEN_10EC VEN_1186 (kuusi kertaa) sekä SUBSYS_818010EC SUBSYS_33001186 (2 kertaa).
Tallennna ja mene ohjauspaneelin kautta ko. adapterin ominaisuuksiin. Valitse ohjain ja päivitä se tuolla NET8180.INF tiedostolla. Käynnistä kone uudelleen ja ainoa muutos mitä on tapahtunut on että koneesi näkee nyt DWL kortin realtekin korttina ja pelittää hyvin, eikä kaatele konettasi.
http://www.realtek.com.tw/downloads/downloads1-3.aspx?software=True&refdesign=True&spec=True&other=True&series=2002121
on realtekin osoite josta ko. tiedosto löytyy, alkuperäinen artikkeli josta tiedot peräisin:
http://www.jannis.to/daily/archives/405-D-Link-DWL-510-and-DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.html