Moi oon 12v tyttö ja mua on huolettanut yks asia jo jonkun aikaa. Mun kaveri potkas mua alapäähän kun laskettiin vesiliukumäkee ja mua sattu tosi kovasti. Sitten mua niinkun pisteli sinne vielä pari päivää sen jälkeen. Tapahtumasta on noin kuukausi. Mua pelottaa että oon menny "rikki" eikä mun menkat ala koskaan. Mutta mulla on tullu normaalisti valkovuotoo. Jos tääl on ketää joka tietää voiko mennä kovasta iskusta rikki ni tulkaa kertoo.
Lääkäreitä paikalla?
10
177
Vastaukset
- kjhjgfgsdgsd
En ole lääkäri, entinen hoitaja kylläkin. Kovissa potkuissa, iskuissa tai putoamisissa sisäelimet saattavat vaurioitua. Esim. perna saattaa revetä, mistä seuraa sisäinen verenvuoto. Jos olisit saanut vakavia vammoja, asia olisi jo tiedossa.
Sattuiko potku pehmeään kohtaan vai luiden kohdalle? Alapäällä ymmärrän potkun sattuneen nivusiin. Eli sinne, mistä pissitään jne. Siellä on paljon hermoja, alue on herkkää. Todennäköisesti olet saanut vain pieniä pehmytosaruhjeita eli "mustelmaa", joka ei ole vaarallista. Kohtu ja munasarjat ovat hyvässä suojassa lantion sisällä, eivätkä ne helposti vaurioidu. Asia ei siis vaikuta tulevaan hedelmällisyyteesi. Sen sijaan jos saat vaikka pissitulehduksen, niin se kannattaa hoitaa hyvin. Naisella tulehdukset voivat heikentää hedelmällisyyttä.
Henkilökunnan olisi kuulunut puuttua asiaan, jos kyseessä oli pahoinpitely. Ilmeisesti kyseessä oli vahinko?- Onkotäävakavaa
Kiitos vastauksesta. Voiko mun perna olla revenny? Mitä siitä seuraa? Mut entä jos multa on menny jotain rikki eikä sitä huomata kun jonkun 5 vuoden päästä. Onks se mahdollista?
- Ei_mahdollista
Onkotäävakavaa kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Voiko mun perna olla revenny? Mitä siitä seuraa? Mut entä jos multa on menny jotain rikki eikä sitä huomata kun jonkun 5 vuoden päästä. Onks se mahdollista?
Jos joku sisäelin olisi vioittunut, olisit joutunut menemään heti sairaalaan.
Ihminen on niin vahvasti rakennettu ettei kovakaan kohtelu aiheuta välttämättä mustelmia suurempia vammoja. Vakavammat vammat pakottaa hakeutumaan hoitoon, ei niitä tarvitse pähkäillä viittä vuotta.
- Entinenlääkäri
En usko että mitään on rikki koska olisit joutunut heti salraalaan!
- Eitaidakkaanollavakavaa
Kiitti tosi paljon. Nyt mua ei emä huoleta niin paljon. Unohdin mainita että osu pehmeään kohtaan. Ja ei ole pahoinpitely vaan se oli vahinko.
- Onkotäävakavaa
Noni nyt mua TAAS pelottaa. Nimittäin nyt sinne vihloo välillä niin lujaa että, voisin vaikka itkeä. Se aina loppuu ja ehkä 20 minuutin päästä jatkuu. Se kestää aina noin 5 minuuttia.
- Ehkäehkäs
Voisko ne olla menkkakipuja?
- Pelokasaloittaja
Ei, koska mulla alko valkovuotokin vasta kolme kk sitten, joten en usko, että menkat voivat vielä alkaa.
- Asiaselville
Mene hyvä tyttö vaikka koulun terveydenhoitajalle tai lääkärille juttelemaan tai puhu edes vanhemmillesi kotona. Onhan tuo hirveän suuri asia, että epäilee jotain vioittuneen.
- Pelokasaloittaja
Minä päätän mennä huomenna ja tulen tänne raportoimaan sitten mitä se sanoo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT902258Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252