Gunnareiden konserttipaikka vaihtuu

Alun perin kunnareita tarjottiin Hämeenlinnaan. Alue ei kuitenkaan ole nopean logistiikan kannalta ns. Ihan lähelläkään, vaan näiden hienohelmojen pitää päästä suoraan lentokentältä lavalle. Konserttipaikaksi valikoituu todennäköisesti Tampereen Stadion.
58319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 58

Vanhimmat

Oletko sokea? Bussipysäkeille ilmestynyt vahvistusmainoksia keikasta. Lukee kissankokoisin kirjaimin "Welcome to the jungle".

Äänestä
  • Ei, Oletko nyt itse sokea?????

    Nyt sekoitit, lähes joka puupylväässähän lukee raflaavin fontein "Jeesus tulee, oletko valmis?"

    Sekoitat huonolla kielipäälläsi nyt asiayhteydet, kyse on hihhulien maailmanlopunennusteesta eikä mistään konserttivahvistuksista! Kenties sinulla olisi asiaa vähintään kunnon optikkoliikkeeseen?

    Lähemmin alla olevan linkin kautta:

    https://www.flickr.com/photos/nosmoking/6080768844

    Äänestä

Ihan kauheeta paskaa

Äänestä

Kyllä ne nyt vaan tulee Hämeenlinnaan,se on jo varmistettu.

Äänestä
  • Onks Käki jo kukkunu kuudesti varmistuksen ja sulo-Sartsa siunannu sekä Kylli-täti kuuluttanu

    Äänestä

Yhyy, tapahtumapuistoon tulee 50 tuhatta ihmistä vaikka mä toivon, että se olisi tyhjä koko ajan. Ei siitä ainakaan rahaa kenellekään paikalliselle jää. Eikä yöksikään jää ketään, eikä ne ota edes rahapussia mukaan. Yhyyy...

Äänestä
  • Päivän naurut persujen suhteen!

    Äänestä

Bändille tehtävä tarkastus kaupungin rajalla ettei ole kahdeksaa miljoonaa fikassaan - ovatko tehneet tepposet ja vieneet ritskun tonttirahat esiintymällä entisenä suosikkibändinä?

Äänestä

Tampere tai Helsinki viimeisen tiedon mukaan konserttipaikkana. Eli ei kiinnosta ko. orkesteria pätkääkään kuvitteellisen HHT-akselin pimeä keskikohta.

Äänestä

Seuraava lässytyksen aihe on se, kun saadaan yhtenä päivänä vaan 50 000 turistia Hämeenlinnaan. Perkele, kun noita päiviä pitäis olla kesässä kaks tai kolme. Jos olis, niin siitähän se meteli vasta nousis, kun kaupungissa liikaa tapahtuu.

Koittakaa nyt päättää mihin ootte tyytyväisiä? -Voin vastata teidän puolesta: ette mihinkään. Olette ikuisia kaikesta valittajia.

Äänestä
  • Muuta merfvi muualle.

    Äänestä

Meitä veronmaksajia vituttaa maksella Kiemungin henkilökohtaisten haaveiden miljoonalaskuja. Tapahtumaton puisto on juuri sellainen. Kun puistoon saadaan VAIN YKSI KONSERTTI vuodessa, niin se on vain SÄÄLITTÄVÄÄ!!

Äänestä

> Perkele, kun noita päiviä pitäis olla kesässä kaks tai kolme.

Miksi ei ole? Eiköhän se ollut vähän sovittu ja luvattu juttu alunperin, että olisi. Ei me yrittäjinä lähdettäisi rakentamaan toivotaan toivotaan fiilis-pohjalta.

Kaiken täytyisi olla aina kuranttia eikä sekundaa. Kyllähän ne rahat meillekin kelpaisi ja nyt olisi paikkakunnalla lentokonetehdas. Esimerkiksi. Voisi olla tietty jotain muutakin mutta sitä olisi sitten melkein joka päivälle eikä vaan yhdelle taikka kahdelle päivälle per vuosi.

Nythän tilanne on se, että täällä ei edes voi itsenäisesti yrittää saada aikaan mitään, koska häirintä on aivan mahdotonta ollut jo monta vuotta.

Äänestä

Hienoa että taas saatiin edes yksi kunnon konsertti, ehkä se Metallicakin olisi luvassa? Totta kai tämä vähänkin on parempi kuin ei yhtään, mutta kyllähän enemmän odotettiin. Ja onhan tämä bändi jo vähän sellaista divaritasoa vaikka AC/DC:n rinnalla.

Äänestä
  • kakkosdivaritasoa mutta sopii kyllä hyvin Hämeenlinnan Kantolaan jos edes tulee

    Äänestä

  • mukavaa persuvitutusta

    Äänestä

  • Nyt vaaditaan konserteilta jo tasoakin :))...eiköhän se ole IHAN sama, jos vaan konsertit myydään loppuun. Te voitte "tasonne" kanssa harrastaa sooloseksiä sillä välin, kun heikkotasoinen 30 000-päinen yleisö hilluu kentällä.

    Äänestä

  • olkaanyjohiljaa kirjoitti:

    Nyt vaaditaan konserteilta jo tasoakin :))...eiköhän se ole IHAN sama, jos vaan konsertit myydään loppuun. Te voitte "tasonne" kanssa harrastaa sooloseksiä sillä välin, kun heikkotasoinen 30 000-päinen yleisö hilluu kentällä.

    Tervehdys Iisakki! Tällä kertaa et käytäkään nimimerkkiä "express", mutta kaiken vaahtoamisesi seasta tunnistaa kyllä hyvin vanhan raivohullun. Ota tabu, niin rauhoitut!

    Äänestä

  • Nooh, nyt kävi argumentit jo miinuksen puolella, mutta olihan siellä vielä yksi,.. se Iisakki :))

    Äänestä

  • Tervehdys K.Ari. Viesti ei tullut tällä kertaa Gambian kautta vaan suoraan Miekkalinnasta. Pyydä lisää lääkkeitä selliisi.

    Äänestä

  • vähiinkäyitku kirjoitti:

    Nooh, nyt kävi argumentit jo miinuksen puolella, mutta olihan siellä vielä yksi,.. se Iisakki :))

    Iisakin pöhlö jäi aiemmin kiinni nimimerkin "express" käytöstä, kun yritti nimettömänä puolustella Vekan vedätyksiä liikennöintitarjouksissa. Blogin pitäjä pakotti sen kieroilijan tulemaan esille oikealla nimellään, hah hah se oli oikein valehtelevalle Kierongille.
    Kyllä se edelleen kirjoittelee nimimerkillä ja puolustelee itsensä ja muiden koksd valopäiden tunarointeja.

    Äänestä

  • Joopa joo, tämä on nähty. Miten se liittyy tähän asiaan??

    Äänestä

Gunnarit tulevat ja sillä selvä. Kiitos siitä kuuluu yksin Mervi Käelle, joka on neuvotellut bändin tulon tänne. Kenelläkään muulla ei ole ollut mitään tekemistä kyseisen keikan järjestämisessä kuin Mervillä.

Äänestä
  • Morjes Mervi, itse jouduit sitten nostamaan äänen itsellesi kun ei muut huomanneet !

    Äänestä

Hieno kruunu Merville! Jo kolmas tilaisuus kolmessa vuodessa. Mitenkähän paikallinen Prisma selviytyisi jos se olisi auki vain yhtenä päivänä vuodessa? Kolmen vuoden aikana yhden päivän vuodessa. No kysymys on hypoteettinen koska Prisman johdolla ei olekaan tukenaan poliittista selkätukea. Toisaalta Hassinenhan tunnusti ettei mitään hyväveliverkostoa ole olemassa? Mutta miten siis Mervi palkkansa tienaa? Nyt ei maalaistollo ymmärrä. Niin ja sitten ne 30 Mervin hyväpalkkaista alaista?

Ai niin, K.Ari on posess, ihanaa perzuikkisarkasmia.

Äänestä
  • Perzuikilla on taas puurot sekaisin, ei tuosta voi muuta todeta.

    Äänestä

  • Päivän naurut demareille!! Oli todella hyvä loppuleuka.

    Äänestä

  • Perzuikki pitää konserttipaikkaa ruokakauppana.

    Äänestä

  • Tapahtumapuisto maksaa itsensä yhdellä konsertilla, ruokakauppa ei yhdellä kaljakorilla.

    Äänestä

  • SePieniEro kirjoitti:

    Tapahtumapuisto maksaa itsensä yhdellä konsertilla, ruokakauppa ei yhdellä kaljakorilla.

    Älä sinäkään usko Käkösen levittämiin hihasta tiputeltuihin legendoihin konserttituotoista. Niissä on laskettu tuotoiksi jopa motaria Hki-Tampere väliä ajavien bensakulut Hämeenlinnan alueella ja kuluja ei ole lyötynyt Mervin laskelmissa yhtään.
    Kari Ilkkala teki erittäin hyvän realistisen laskelman tuotoista kaupungille, mikä osoitti AC&DC:n konserttiin liittyvien puhtaiden tuottojen olleen suurinpiirtein 20 000 - 30 000 euroa. Karin laskelmat löytyvät HäSan blogista.
    TODELLISET TUOTOT HÄMEENLINNAN KAUPUNGILLE OLIVAT PEANUTS-SARJASSA!!

    Muut ovat maksumiehiä, kun rahat hurahtavat bändin, Live Nationin sekä valtion verokassaan, ei siis juurikaan Hämeenlinnan hyväksi.

    Äänestä

  • Jos kerran sankarikari on asian laskenut, niin asiahan on päivän selvä. Absoluuttinen totuus, jonka kyseenalaistajat saavat haasteen. Oikeudessa haaste poikkeuksellisesti ei sitten menestykään. On meitä siunattu melkoisella jeesuksella tässä kaupungissa, sehän tietää saatana kaiken vaikka onkin aina eri mieltä muiden kanssa.

    Äänestä

  • Eipä ole Mervikään niitä tilinpäätöksiä kauheasti heilutellut?

    Äänestä

  • EppäilläSoppiiKonkkaseon kirjoitti:

    Eipä ole Mervikään niitä tilinpäätöksiä kauheasti heilutellut?

    Tietääkö mikä onkaan??

    Äänestä

Aika likaista rahaa on ollut, jos kyselyistä on laskettu 6,7m€ ja puhdasta jäi vain 20-30t€. Kaikki muuthan ovat toki väärässä, paitsi sankarikari ja lahkolaisensa. Odotitteko oikeasti kesäkuulle: Bruce, Madonna, Bon Jovi ja Metallica. Heinäkuulle: Rollarit, G&R, U2 ja Beatles. Elokuussa toiveissa oli: Rammstein, Elvis, System Of A Down ja RHCP. Syyskuulle sitten pari hajakeikkaa kruunaamaan hyvä konserttikesä ja tältä pohjalta ensi vuonna taas eteenpäin?

Äänestä
  • Ja nuo edelliset on varmaan väärässä järjestyksessä.

    Äänestä

  • Madonna Ruce luvattiin. Kiitos kun huomioit järjestyksen, aakkosmalli ois kiva.

    Äänestä

  • Edelleen: Lue se Ilkkalan tekemä tuottoarviolaskelma äläkä toista kuin papukaija tuota Käkösen huijauslukua. Katsos, tuossa kokonaissummassa on mukana Live Nationin lipputulot ja oheismyynti, mikä on ylivoimaisesti suurin osa syntyneestä liikevaihdosta. Niistä tuotoista ei tule eikä jää Hämeenlinnaan yhtään mitään.
    Mervi on myös sekoittanut käsitteet tuotto ja liikevaihto. Esimerkki: Jos tapahtuman aikainen myynnin liikevaihto on esim. 2 miljoonaa, niin kulujen jälkeinen tuotto ei ole tuo sama summa. Liikevaihdosta täytyy ensin vähentää kaikki toimintaan liittyneet kustannukset.

    Äänestä

  • Ooh, näinkö on. Ai sitä tarkoittaa liikevaihto.

    Äänestä

  • Tuottolaskelma kirjoitti:

    Ooh, näinkö on. Ai sitä tarkoittaa liikevaihto.

    Liiketalouden AAKKOSET on opetettava tämän kaupungin koksd-johdolle. He käyttävät säännönmukaisesti laskutapaa, missä ei haluta ottaa huomioon nìitä ikäviä puolia eli laskevat muiden taskuihin putoilevat rahat omiksi ja kuluja ei oteta koskaan huomioon.
    No, kun kyseessä on potenssipuolue(entinen kyky- tai korvapuolue) tai lobotomiapuolue(entinen demuliryhmä), niin voihan sen tosiaan uskoa.
    Varsinainen valehtelijoiden kerho on keskittynyt noihin em. ryhmiin ja sitähän on harjoiteltu jo vuosikymmeniä, kyllä sujuu valehtelu heiltä oikein sujuvasti!

    Äänestä

  • Kyllä teillä siellä Raatihuoneenkatu 29:ssä on kiirettä. Moneltako päivystäjä vaihtuu? No, vaalien jälkeen sitten rauhoittuu, kun uusia päivystäjiä vapautuu aika monta.

    Äänestä

Kiitos päivän persuvitutuksesta.

Äänestä
  • Kyllä lämmitti taas.
    Tätä jatkuu kesään ja sitten voivat aloittaa seuraavan kitinän 2018 kalenterista.

    Äänestä

Ajatellaan tyypillistä festarivierasta. Hän tulee verkosta ostetut liput taskussaan juna-asemalle tai linja-autoasemalle. Kassissa on pullo matkaevästä. Tulopaikalta hän lähtee kävellä lompsuttaan Kantolaan nauttien eväspullostaan, kun se tyhjenee ennen porttia lentää pullo kaseikkoon. Konsertissa hän sitten ostaan jonkun kaljan, käy pari kertaa kusella bajamajassa ja lampsii takaisin, ostaa huikopalaa jostain. Sitten matka kotiin alkaa.

Mitä tästä vierailusta jää Hämeenlinnaan? No se tyhjä pullo portin kaseikossa ja pari litraa kusta. Sitten se huikopala Marin grillistä, se on tuottoa paikkakunnalle. Festivaalialueen myynnistä ei paikkakunnalle jää mitään. Vaikea tästä on miljoonia tienata.

K.Ari on posess
Ihanaa perzuikkisarkasmia

Äänestä
  • Caccaakin varmaan jää.

    Äänestä

  • Kirjaimellisesti kirjoitti:

    Caccaakin varmaan jää.

    Jollei sen sitten ole ajateltu olevan se vaikutus, joka kohdistuu naapurikuntiin.

    Äänestä

  • Hotellit varattiin heti loppuun, nyt olisi vielä Riihimäellä tarjolla kahdeksi yöksi sopivaan 500€ hintaan. Eiköhän näistä vieraista ja muista poikkeajista jää paikkakunnalle osa rahoista ja tuntisopparilaiset saa taas pariksi päivää töitä.

    Tyypillisellä konseptillasihan ei kannattaisi järjestää mitään koko maassa ikinä.

    Äänestä

Nyttemmin Mervi kerjää somessa yrityksiä/yrittäjiä ottamaan yhteyttä ensin Linnan kehitykseen ennen konserttia, eikä ruveta sooloilemaan !? ....siis mitäH? Jos aikoo perustaa alueelle yrityksen se EI OLE sooloilua. Fiksu yrittäjä ei tarvitse mitään kunniaa itselleen haluavia hännystelijöitä.
No, tiedossa oli, ettei Kehitys ole kovin suuressa arvossa HML Yrittäjien keskuudessa. Lähinnä Kehitys on yrittäjälle ajanhukkaa ja rahanmenoa ja niiden paikkakunnan mahtavat kehitysnäkymäluennot vain turhaa ja joutavaa paskajargonia.

Äänestä
  • Merfvillä taitaa ns. palli heilua alla muutenkin kuin pelkän elopainon takia.

    Äänestä

  • pöhinällä heiluu pallit kotona ihan omaan piikkiin pöhinän suhteen

    Äänestä

Mikäs tossa menee pieleen, nyt tulee 55000 litraa kusta ja muutama kymmenen kuutiota paskaa bajamajoihin. Muuta Hämeenlinna ei saa. No, 50 tuhatta tyhjää pulloa.

Äänestä
  • Juuri tuota tarkoitinkin, jos joku jää yöksi, niin se nukkuu puun alla omassa makuupussissa ja eväätkin on ostettu kotikaupungista. Vittu mitä valittavia jakojäännöksiä te olette. Kaiken kruunuksi teidän jumala(tar)kaksikko ottaa lujaa pataan keväällä, sitten on aikaa vaikka porukalla ulista täällä kuinka teitä sorretaan.

    Äänestä

  • PaskatSaatPitää kirjoitti:

    Juuri tuota tarkoitinkin, jos joku jää yöksi, niin se nukkuu puun alla omassa makuupussissa ja eväätkin on ostettu kotikaupungista. Vittu mitä valittavia jakojäännöksiä te olette. Kaiken kruunuksi teidän jumala(tar)kaksikko ottaa lujaa pataan keväällä, sitten on aikaa vaikka porukalla ulista täällä kuinka teitä sorretaan.

    Miksi+ne+muut+konsertti+ja+festivaalipaikat+järjestää+tapahtumia+vuodesta+toiseen,+kun+ulkomaiset+bändit+ja+muun+paikkakuntalaiset+promoottorit+niitä+järjestelee,+onko+siellä+paska+ja+tyhjät+pullot+arvokkaampia?Laskukaavassakin+on+virhe,+jos+vieraista+50%+ottaa+huikkaa,+niin+se+tekee+n.+150+tuhatta+pulloa+tai+tölkkiä.

    Äänestä

Logiikka on kuin postilla ja VR:llä.
Ei kannata ottaa työtä vastaan, siitä tulee vain tappiota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SiirtämätönNurmi kirjoitti:

Alun perin kunnareita tarjottiin Hämeenlinnaan. Alue ei kuitenkaan ole nopean logistiikan kannalta ns. Ihan lähelläkään, vaan näiden hienohelmojen pitää päästä suoraan lentokentältä lavalle. Konserttipaikaksi valikoituu todennäköisesti Tampereen Stadion.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu