laskeeko matkojen hinnat ?

UMMIKKOMINNA

moicca.ollaan suunniteltu että mentäis käymään ensi kesänä sunny beachilla tai kultahietikolla .kannattaako nyt jo varata matkat vai pääseekö halvemmalla jos odottelee vielä ja varaa matkan vasta pari kuukautta ennen lähtöä.laskeeko matkatoimistot hintoja tämän päivän hinnoista. kumpi olis parempi paikka SB vai kultahietikko ei olla ennen käyty Bulgariassa. ollaan pari 20 v likkaa.

4

387

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nazdrave

      Kas kun ei voi tietää. Tulevaisuuden ennustaminen on tunnetusti haastavaa. -Monet matkan järjestäjät antavat ihan kelpo alennuksia näin alkutalvesta tehtäville varauksille ja onhan siinä se etu, että valintaa piisaa ja saa mieluisen hotellinkin helpommin. Toisaalta hyvällä tuurilla voi taas saada tosi edullisen äkkilähdön, mutta sitten pitää olla reppu valmiina eikä saa nirsoilla kohteen ja hotellin kanssa. -Jos vaihtoehdot on tehdä varaus nyt tai pari kuukautta ennen lähtöä niin mieluummin nyt koska jos hinnat ovat tippuakseen niin ne halpenevat vasta lähempänä kutakin lähtö päivää. -En ota kuitenkaan minkäänlaista poliittista vastuuta tämän suhteen.

    • okm

      Kysynnän ja tarjonnan laki määrää pitkälti matkan hinnan. Ja tietysti hotellin taso. En tiedä miten isot kiintiöt matkatoimistot ovat varanneet. Ei kannata puoliksi tyhjiä koneita sinne lennättää. Jos Suomessa on kuuma kesä niin monet viettävät loman kotimaassa. Jos tulee vettä kaatamalla kuten toissa kesänä niin voi olla vaikeaa äkkilähtöä edes saada mihinkään hintaan. Pääseekö lähtemään lyhyellä varoitusajalla vai onko loman ajankohta lyöty lukkoon. On huomioitava, että Bulgaria on entisen itäblokin maita ja rikollisuus on yleistä. Poliisiin ei voi luottaa. Kannattaa tutustua ulkoministeriön matkustustiedotteeseen. En voi sanoa kumpi kohde teille sopii paremmin, koska en tiedä millaista lomaa haluatte? Sunny Beach oli ainakin ennen nuorison paikka. Aikamoista hulinaa. Kultahietikolla oli hieman rauhallisempaa.

    • näkökulmatämäkin

      Terrorismin ja pakolaisuuden takia matkakohdevalikoima on kaventunut. Tuskin on odotettavissa roimia alennuksia lähempänä lähtöajankohtaa.
      Yhä enemmän ihmisiä haluaa yhä vähempiin paikkoihin alle 3-4 tunnin lennon.

    • neula

      Olen ollut molemmissa paikoissa yhteensä 12 kertaa,mukaan lukien Albena.Itse pidän enemmän kultahietikosta.Sopii myös nuorille.Sb.llä rantabaareja enemmän ja vähän kalliimpi paikka.Jos ei ole niin hotellilla väliä niin aina on vähän jotkin hinnat laskeneet hotelleista.Kultahietikon paras hotelli on ERMA.on hyvällä paikalla rannan tuntumassa.Tjäreborgin sivulla on ollut hotelliin aika edullisia tarjouksia.Hyvää matkaa teille jos sinne menette.Pitäkää huoli toisistanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1259
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1073
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      947
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      793
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      688
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      683
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      626
    9. 28
      625
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe