Vuonna 2000 eläkkeen määrä oli n.60% keskipalkasta.
Eläkkeelle jäätiin keskimääriin 58 vuotiaana ja työuraa kertyi hiukan alle 30 vuotta.
Odotettavissa oleva elinikä on 84 vuotta.
Eläkemaksu oli aikoinaan 5% työtulosta.
Eli suuret ikäluokat keskimäärin maksoivat omia eläkkeitään alle 10% siitä, mitä saavat eläkettä. Eikö ole aika hieno lottovoitto?
Jos ei tunnu hyvältä, niin tehdään vertaus tämän päivän työssä käyvään:
Odotettavissa oleva eläke on 47% palkasta.
Eläkkeikää nostetaan niin, että se on keskimäärin 67 vuotta ja työuraa kertyy 35 vuotta.
Odotettavissa oleva elinikä nousee 86 vuoteen.
Eläkemaksu on 25% työtulosta.
Tänään työssäkäyvät maksavat tulevasta eläkkeestään kutakuinkin sen, minkä saavatkin eli kymmenkertaisesti sen, minkä suuret ikäluokat.
Vanhoista eläkkeistä omaisuudensuojaa nauttii siis vain 10% eläkesummasta. Ylimenevä osuus otetaan muilta eikä se ole koskaan ollut eläkkeensaajan palkkaa tai muutenkaan ansaittua.
Eläkkeelle jäätiin keskimääriin 58 vuotiaana ja työuraa kertyi hiukan alle 30 vuotta.
Odotettavissa oleva elinikä on 84 vuotta.
Eläkemaksu oli aikoinaan 5% työtulosta.
Eli suuret ikäluokat keskimäärin maksoivat omia eläkkeitään alle 10% siitä, mitä saavat eläkettä. Eikö ole aika hieno lottovoitto?
Jos ei tunnu hyvältä, niin tehdään vertaus tämän päivän työssä käyvään:
Odotettavissa oleva eläke on 47% palkasta.
Eläkkeikää nostetaan niin, että se on keskimäärin 67 vuotta ja työuraa kertyy 35 vuotta.
Odotettavissa oleva elinikä nousee 86 vuoteen.
Eläkemaksu on 25% työtulosta.
Tänään työssäkäyvät maksavat tulevasta eläkkeestään kutakuinkin sen, minkä saavatkin eli kymmenkertaisesti sen, minkä suuret ikäluokat.
Vanhoista eläkkeistä omaisuudensuojaa nauttii siis vain 10% eläkesummasta. Ylimenevä osuus otetaan muilta eikä se ole koskaan ollut eläkkeensaajan palkkaa tai muutenkaan ansaittua.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vanhoja+eläkkeitä+on+leikattu+vuoden+1995+päätöksellä+jo+21+vuotta+yhteen+putkeen.+Mitä+kauemmin+eläkkeellä,+sitä+isompi+menetys,+jopa+yli+30%.
+Nykyisistä+eläkeläisistä+useimmilla+työeläkettä+alkoi+karttua+vasta+23+vuoden+iästä.+Opiskelustakaan+ei+tullut+eläkettä,+kuten+nykyään.+Myös+maksettiin+kansaneläkemaksut+ja+kansaneläkkeen+pohjaosa+luvattiin+kaikille.+Sekin+poistettiin+1995.
10%+eläkeläisistä+nappaa+puolet+kaikesta+eläkerahasta.+7%+saa+yli+4000+e/kk,+ja+he+vievät+40%+koko+potista,+mukana+monien+kymmenientuhansien+eläkkeitä,+joita+eivät+ole+ehtineet+tienata.+Tosiasiassa+lisäeläkkeisiin+korvamerkityt+eläkerahastot+kattavat+näistä+vain+1/3.+Loput,+eli+2/3+nyyssitään+tasausmaksun+nimellä+muiden+lakisääteisistä+työeläkerahastoista.
Jos+Suomeen+saataisiin+eläkekatto+esim.+Ruotsin+malliin+n.+4100+e/kk,+yli+40%+kaikesta+työeläkerahasta+säästyisi.+Pienempiä+ja+keskisuuria+työeläkkeitä+voitaisiin+jopa+nostaa+ja+osa+säästyisi+vielä+tuleville+polville.
-+Leikkausten+johdosta+työeläkerahaa+on+kertynyt+jo+yli+180+miljardia+säästöön+eikä+edes+tuottoihin+ole+juurikaan+tarvinnut+koskea+"ylisuurista"+eläkkeistä+huolimatta.
"...kansaneläkkeen pohjaosa luvattiin kaikille. Sekin poistettiin 1995."
Olin pois Suomesta 90-luvun alusta asti ja hiljattain palasin. Voisiko joku ystävällisesti selittää, mitä tuo tarkoitti? Eikö suomalainen enää ole automaattisesti oikeutettu peruseläkkeeseen? Työeläkettä minulle ei tästä maasta ole juuri kertynyt. Ulkomailta tulee pieni könttäsumma sitten aikoinaan, mutta sen Suomi varmaan ryöstää. Olen luullut, että kansaneläke, vaikkakin pieni, oli itsestäänselvyys kaikille vanhoille, joilla ei ollut muuta tuloa.
Tämän+päivän+eläkeläiset+köyhtyvät+ikääntyessään,+koska+eläkeiden+kasvu+on+noin+puolet+hitaampaa+kuin+palkkatulojen+kehitys.+Esim.+vuosina+1995-2014+palkkatason+kasvu+oli+88+%+ja+työeläkkeiden+46+%.+Kun+v.+1995+keskimääräinen+työeläke+oli+60+%+palkasta,+niin+v.+2014+sen+arvo+oli+enää+tosiasiassa+reaalisesti+47+%+vastaavan+suuruisesta+palkasta.+Siis+kun+eläkkeelle+lähtiessä+sai+tuloja+60+%+palkasta+niin+20+vuotta+myöhemmin+käytettävissä+olevien+tulojen+arvo+oli+vain+47+%+vastaavasta+palkasta+eli+huomattava+elintason+lasku.+Tällaisella+eläkkeiden+jälkeenjääneisyydellä+(vuotuisella+leikkauksella)+elätetään+palkansaajien+hyvinvointia.++Palkkatasoindeksin+soveltaminen+estäisi+eläkkeensaajan+elintason+laskua+ja+köyhtymistä.+Soisi++kansanedustajajien+eduskunnassa+kannattavan+edes+ns.+puoliväli-indeksiin+palaamista.+Herätkää+äänestäjät,+nuoretkin+olette+joskus+eläkkeellä.+Hesari+artikkeleineen+kummastelee+em.+tilaston+totuutta+ja+koettaa+vähätellä+eläkkeensaajien+vuotuista+köyhtymistä+palkansaajiin+verrattuna.+Hesari+unohtaa+leipäjonot+ja+eläkeläisten+tulojen+vuotuisen+jälkeenjäämisen+palkkatuloihin+verrattuna.+Ikävää+eläkeläisten+syrjimistä+ja+hylkimistä.
on se vaan hienosti järjestetty taas nuoremmille kaikki-mulle-heti-nyt. Ei tarvi töissä olla 40 vuotta kun kuolussa istutaan yli 30-ikään, sitten hyväpalkkaisessa hommassa enintään 35v ja hyvältä liksalta hyvälle eläkkeelle. Toisin kun nykyiset 60-70-ikäiset. Jotka pienellä palkalla sai pienen eläkkeen.Aloittaja näiltä ottamassa.
Ei mitään leikkauksia eläkkeisiin. Tälläkin hetkellä maksetaan liian pientä työeläkettä niille, joilta ryöstettiin kansaneläkkeen pohjaosa 1995. Itse maksettu kansaneläkemaksu palkasta ja tienattu työeläkkeeseen kuuluva kansaneläkkeen pohjaosa vietiin kokonaan pois. Oli silloin n. 500 markkaa. Ei ole palautettu, siis niillä jotka sen saivat, on tänään liian pieni , ansaittu työeläke. se oli työeläke sidonnainen, Koski nimenomaan pientä työeläkettä saavia.
niinpä, meiltä kaikkei pienempi osailsilta kun on niin helppo ottaa, ei ole vastusta, emme pysty millään estämään mitään meihin kohdistuvia leikkauksia. Ollaan sitten työttömiä tai eläkeläisiä niin aina meiltä leikataan.
Vieläpä tämän hallituksen aikana ryöstöpolitiikka on korostunut kohdistuen aina samoihin ihmisiin. Sitten vielä kehtaavat puhua oikeudenmukaisuudesta. Tällä hetkellä sitä ei täällä ole. Miten ne kehtaa ja kyllähän ne kehtaa. Kukas poliitikko se lausuikaan nämä sanat ???? Nyt on itse kehtaamassa.
no ei hätää kun kaikilla on kuitenkin aamiainen