Miten avaat viestisi?

Kirjoita selvä otsikko aiheestasi

Kirjoita oma käsityksesi aiheesta

Kirjoita yhteenveto ja kysy muiden mielipiteitä


En itse edusta mitään malliosajaa niin kuin hyvin tiedätte.

Seuratkaa hyvien keskustelijoiden malleja ja ottakaa Niistä oppia.


Vastauksessa ei pidä loukata avaajaa. Rekisteröity nimimerki pitää parhaiten kirjoittajan kurissa. Jos omilla silmillään toljottaa kanssakirjoittajia, se tuo kummasti vastuuntuntoa.

9

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se-entinen-Kukkahame

      Kertaus on opintojen äiti tai sitten isä?
      Minusta nuo jatkuvat ohjeistukset olkaa yrmimään.
      Jos tämä elämän matka on jäänyt ilman kirjoitusoppia niin eiköhän naputella niin kuin tähänkin asti, pelkkä sopu ja suvaitsevaisuus riittää..kiitos paljon.

      • Minäkin kiittelen t a a s näitä ohjeistuksia. Eiköhän näillä entisillä kuitenkin pärjättäisi ainakin tämä loppuvuosi.

        Selvä otsikko oli nyt
        Miten avaat viestisi?

        No, minä vain napsautan tuolla oikean käden etusormella sen hiiren vasenta kylkeä ja aproopoo, viesti on auki! Joskus suljen sen aina nopeasti samoin liikkein.


    • rekanvierestä

      Kirjoita selvänä otsikko.
      Paljasta ettet käsitä mitään aiheesta.
      Vai vielä yhteenveto tuosta hölynpölystä eikä keneltäkään mitään kannata kysellä.
      Tiedämme että et osaa mutta muilta vaadit.
      Älä vaan taas kirjoita sitä Hyvän Keskustelijan ja Osaajan nikkiä vaikka kaikki sen tietää.
      Kuka hullu nyt rekatulla, hehe.

    • En koskaan mieti miten avaukseni sorvaisin, se vaan tulee aiheeseen liittyen. Määrättyihin malleihin en taida soveltua, minä kun pyrin vain kertomaan mieluisesta aiheesta.

      En osaa edes kysyä muiden mielipidettä, iloitsen vaan kommenteista jos aihe on kiinnostanut.

      Sivuutan nykyään sanasota mutalammikot kevyesti, elämä on liian lyhyt tuhlattavaksi.

      Hyvää itsenäisyyttä valinnoissannekin🍀

    • Ramoona_

      Palsta antaa uuden keskustelun avaajalle ohjeen , että hyvä otsikko tiivistää sisällön yhteen lauseeseen. Siinä myös erotellaan viestin tyyppi : kysymys (?), kokemus (!), osta/myy/vaihda(€) tai yleinen merkkinään kaksi puhekuplaa. Tämä Ruunen aloitus on huutomerkki-tyyppiä, siis kokemus. Oudosti näkee paljon keskustelujen aloituksissa euron merkkiä . Keinotekoinehan tämä jaottelu on, ehkä siinä koetetaan saada avaaja keskittymään.

      Sini-sirkun linjoilla olen minäkin, oma kiinnostus asiaan on lähtökohta, oli sitten avaus tai kommentti. Valinnanvapaus tarttua aiheeseen tai loikata iloisesti yli, siinäpä itsenäisyytemme yksi etu. Jos asia innostaa, saatan nähdä vähän vaivaakin ja tavallaan täydentää aloitusta, en niinkään pyri kommentoimaan yksittäisiä asioita tai vain vastaamaan kysymyksiin. Ajattelen, että aloitus on vain aihealue, johon tulee persoonallista jatkoa kunkin kirjoittajan omalla äänellä , mielellään rönsyillenkin. Mielestäni omat kokemukset ovat palstakeskustelun parasta antia, niistä voi aina kertoa syvällä rintaäänellä. Välillä huumori ja mielikuvitus ovat palstalla enemmänkin kukkineet, niitä aikoja kaipailen.

      Koska on kyseessä keskustelupalsta, interaktiivisuutta soisi syntyvän, nimenomaan asioiden pohjalta, ei henkilöitä ruotien. Keskustelu ei tosiaan kaipaa kieli- eikä muitakaan muoto-ohjeita, hyvät tavat ja toisten kunnioittaminen on pohjana.

      Hyvää itsenäisyyspäivää !

    • Anteeksi nyt?

      Avaukset ovat joskus omianikin huonompia ja hyvinhän tässä osallistuttiin.

      joulua vaan

      • kaikenlaistasekalaista

        Oletko Ruunemanni näin itsenäisyyspäivänä asettautunut ylipäälliköksi, kun noin ohjeistat meitä alamaisia kirjoittamaan malliesimerkkisi mukaan?

        Hyväntahtoisuus ja toisten kunnioittaminen näissä palstakeskusteluissa on poikaa, ei riitely ja iänikuinen jankkailu johda muuhun kuin palstan kuivettumiseen. sehän on nähty tämänkin syksyn ajan, samat palstavalloittajat jaksavat kinata tyhjänpäiväisyyksistä kuukausitolkulla.

        Aihetta enempään, kuitenkin kaikille tasapuolisesti:

        Hyvää Itsenäisyyspäivää! Pidetään lippu korkealla! 👍🆙


      • Näin tehdään!

        Pahoittelen!

        Hyvää itsenäisyyspäivää itse kullekin!


    • Kiitos kiinnostunksesta, jopa ylikiinnostuksesta.

      Kun itsekin olen jotain nähnyt niin sen pohjalta kirjoitin.
      Ei minulla eikä kellään ole oikeutta määräillä. Mielipiteitä tai käsityksiä on jokaisella sensijaan kerrottavanaan.

      Muistan tuon ohjeen kolmiosaisuudesta vaikkapa aineessa. Selventää se ainakin esitystä.

      Viettäkää hyvää joulua, itsenäisesti kirjoitellen ja muita kunnioittaen!

      Useinhan tällä palstalla päädytään avaajan moitimiseen, vaikkei tämä olisi ruunekaan. Tuo sisäinen pakkohan minut avasi. Enhän minä muuten enkä tyhjästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      250
      5834
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3842
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      32
      3218
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3119
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      160
      2944
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      38
      2761
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      90
      2740
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      74
      2430
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      75
      2065
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      194
      2041
    Aihe