"Boot.ini ei kelpaa"???

Outo teksti ilmestyy nykyään tietsikkaa käynnistäessä. Se menee jotenkin näin: "Boot.ini ei kelpaa. Käynnistetään c:\windows"
Sitten windows käynnistyy ja kaikki näyttää toimivan kuten ennenkin - ihan ok. Vaivaa vain tuo herja. Mitä se mahtaa tarkoittaa?
1216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

boot.ini on c:n juuressa piilotettuna tekstitiedostona. On ilmeisesti vahingoittunut. Voit avata sen Notepadillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mamo kirjoitti:

Outo teksti ilmestyy nykyään tietsikkaa käynnistäessä. Se menee jotenkin näin: "Boot.ini ei kelpaa. Käynnistetään c:\windows"
Sitten windows käynnistyy ja kaikki näyttää toimivan kuten ennenkin - ihan ok. Vaivaa vain tuo herja. Mitä se mahtaa tarkoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu