Koira söi Essexin hydrogeeliä 4 päivää sitten, 500 ml pumppupullosta ainakin puolet. Sen jälkeen on ollut ripulilla, ehkä myös juominen lisääntynyt. Muuten normaali. Onkohan tämä menossa ohi? Vai tarvitseeko mennä eläinlääkäriin? Voiko tuollainen määrä ihovoidetta vaikuttaa ja tuhota maksan?
Ihovoiteen tiedot: Aqua, Petrolatum, Glycerin, Methyl glucose sesquistearate, Dimethicone, PEG-20 methyl glucose sesquistearate, Benzyl alcohol Cyclomethicone, Glyceryl monostearate, Stearic acid, Palmitic acid, Cetyl alcohol, Xanthan gum, Magnesium aluminum silicate, Carbomer, Sodium hydroxide.
http://www.apteekkituotteet.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Eura/Products/07319082953528/SubProducts/7319082953528
Ihovoiteen tiedot: Aqua, Petrolatum, Glycerin, Methyl glucose sesquistearate, Dimethicone, PEG-20 methyl glucose sesquistearate, Benzyl alcohol Cyclomethicone, Glyceryl monostearate, Stearic acid, Palmitic acid, Cetyl alcohol, Xanthan gum, Magnesium aluminum silicate, Carbomer, Sodium hydroxide.
http://www.apteekkituotteet.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Eura/Products/07319082953528/SubProducts/7319082953528
Vastaukset 10
Vanhimmat
Saat nyt ihan vastaavan vastauksen kuin kaikki muutkin, pidit siitä tahi et.
Tämä on suomi24 keskustelupalsta, joten epäilenpä kovin, ettei täällä eläinlääkäreitä päivystä. Siinä ajassa, joka sinulta kului aloitusta tänne näpytellessä, olisit jo soittanut päivystävälle eläinlääkärille, joka sitten olisi voinut selvittää, onko noista ainesosista jotain selvää haittaa koiralle. Eli soita nyt ihan oikeasti eläinlääkärille äläkä keskustelupalstalla ihmettele. Jälkimmäinen ei ole koiran hoitoa.
Eläinlääkärin vastaus on: seuraile pari päivää syökö ja juoko normaalisti, soita parin päivän päästä uudelleen jos ei mene ohi.
Tai: tuo koira tänne. Loppulasku 200 euroa, mukaan ohjeet joissa todetaan, että koiralle voi antaa keitettyä riisiä pari päivää.
Noin niinkuin hypoteettisesti vai soititko oikeasti? Jollet soittanut, niin viestisi on täysi turhake.
Se on ihan se ja sama mikä ellin vastaus on. Isona erona siinä olisi se, että olisi hakeuduttu apuun. Avun evääminen sen sijaan on eläinsuojeluRIKOS.
Hei,+tuo+viesti+ollut+minun+kirjoittama,+mutta+tänään+aamulla+olisin+soittanut,+mutta+koiran+uloste+oli+jo+kiinteä.+Kaikenkaikkiaan+tilanne+ei+ole+ollut+niin+vakava+miltä+on+kuulostanut,+koira+on+ollut+kokoajan+normaali,+ja+tuo+tuote+sisältää+85%+vettä+ja+vaikuttavia+aineksia+on+vähän,+eikä+nuo+kaikki+ole+edes+myrkyllisiä.+Olen+tutkinut+asiaa+nämä+muutamat+illat+ja+todennut+muidenkin+kokemusten+perusteella,+että+sieltä+tulee+vain+parin+päivän+paha+ripuli,+ja+sitten+on+ok.+Ja+näin+kävi.+Todennäköisesti+olisin+saanut+lääkäriltä+vain+Tylosinia+tm,+mutta+sitä+minulla+on+jo+kotona+ennestäänkin.+
Oikeastaan+mitään+pelkoa+koiran+tilan+heikkenemisestä+ei+ole+ollut.+Pelkästä+tekstistä+on+vaikea+hahmottaa+koko+tilanne+ylipäätään,+mutta+paikanpäällä+huomaa+ettei+ole+isompaa+syytä+huoleen.+Kiitos+kuitenkin+vastauksestasi.
Turha enää kiirehtiä, glyseriini on varmaan jo tehnyt tehtävänsä. Lopputulos nähdään kohta . Toiset kuolee, toiset ei.
Glyseriiniä on myös koirien omissa hammastahnoissa ym. Taidat sekoittaa glykoliin? Joka tapauksessa, tuo aiheutti vain kovan ripulin, nyt on ohitse.
Ei helevetti, millä urpolla on koira vastuullaan. Odotan neljä päivää ja kysyn sitten - KESKUSTELUPALSTALLA.
Monet haluaa koiran, ja kun se sairastuu tai muuten tarvii lekuria,keksii kaikki konstit välttää ja pitkittää hoitoon vientiä.Aika kummallista koiran pitoa,sanon minä ;/
Tilanne+ei+ollut+akuutti,+olisin+muuten+vienyt+koiran+ell,+mutta+vointi+pysynyt+kokoajan+hyvänä.+Tylosinia+ja+muuta+ripulilääkettä+minulla+on+kotona,+tänään+aamulla+uloste+oli+jo+kiinteä.+Tuo+tuote+sisältää+85%+vettä,+eli+vaikuttavia+ainesosia+on+vähän.+Selvitin+itse+jokaisen+ainesosan,+eikä+kaikki+noista+ole+edes+myrkyllisiä.+
Teille+kummastelijoille:+koiraa+olen+kyllä+hoitanut+ja+hoidan+tarpeen+tullen,+viimeisin+hoito+oli+useamman+tonnin+raajaleikkaus,+että+kyllä+hoitoa+saa+jos+tarvitsee.