Lattialaatat paksuus

Kantarellen

Onko lattialämmityksen kanssa yli 9mm paksuus liikaa. Jääkö lämpö saamatta ?

9

3904

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fakta.Homma

      On aivan liikaa, lämpö jää lattiaan tai karkaan alapohjaan matoja lämmittämään. 3mm laatta on paksuin mitä voi käyttää

    • lämmitä.metrin.syvältä

      Yleensäkin miksi lämmittää rakenteita eikä ilmaa? Huonelämpötila on huoneilman lämpötila, ei lattiabetonin.

      • Esi_merkki

        Jos haluat, että varpaat palelee talvella lämmität ilmaa, jos taas haluat, että ne ei palele lämmität lattiaa jota kautta myös ilma lämpenee.

        Talot joissa on lattialämmitys voi sisäilma olla hieman viileämpikin niin silti tuntuu lämpimältä, kun jalat on lämpimät. Toisin on taloissa joissa on sähköpatterit tai vesikiertoinen patterilämmitys, lattia tuntuu kylmältä vaikka sisällä olisi 24' lämmintä.

        Jos lämpö jäisi 9 mm laatalla saamatta niin sitä olisi varmaan kannattanut laittaa seiniin ja kattoon villojen tilalle jos se niin hyvin eristäisi.

        Itseasiassa sillä ei ole muuta vaikutusta lämmitykseen, kuin mitä paksumpi betonilaatta lattialaatta on niin sen hitaammin se reagoi lämpötilojen vaihteluun suuremman massansa ansioista.


      • sokkelin.lämmittäjä
        Esi_merkki kirjoitti:

        Jos haluat, että varpaat palelee talvella lämmität ilmaa, jos taas haluat, että ne ei palele lämmität lattiaa jota kautta myös ilma lämpenee.

        Talot joissa on lattialämmitys voi sisäilma olla hieman viileämpikin niin silti tuntuu lämpimältä, kun jalat on lämpimät. Toisin on taloissa joissa on sähköpatterit tai vesikiertoinen patterilämmitys, lattia tuntuu kylmältä vaikka sisällä olisi 24' lämmintä.

        Jos lämpö jäisi 9 mm laatalla saamatta niin sitä olisi varmaan kannattanut laittaa seiniin ja kattoon villojen tilalle jos se niin hyvin eristäisi.

        Itseasiassa sillä ei ole muuta vaikutusta lämmitykseen, kuin mitä paksumpi betonilaatta lattialaatta on niin sen hitaammin se reagoi lämpötilojen vaihteluun suuremman massansa ansioista.

        Sähkölämmitys pattereilla on hyötysuhteeltaan paras. Jos lämmitetään lattian kautta niin ikkunoiden kylmyys hohkaa sisälle jolloin huonelämpötila joudutaan pitämään korkeammalla.


      • Esi_merkki

        Lukaiseppa tuosta sivulta 5 ja yritä uudestaan perustella huonoa patterilämmitystäsi.

        Ihan maalaisjärkikin sen sanoo, että jos patteri hohkaa tulikuumana ikkunan alla niin vastakkaisella seinustalla tai nurkissa ei todellakaan ole yhtä lämmin ja lämpö nousee aina ylöspäin jolloin lattian rajassa on patterilämmityksella aina kylmempi ja lähellä katon rajaa kuumempaa ja kaiken lisäksi patteri sammuu välillä niin eikö silloin ikkunasta virtaa paljon enemmän kylmää kuin lattialämmityksellä jossa ulkoseinien vierustalla lämmin vesi kiertää putkissa koko ajan ja lattian keskialuella olevalla piirillä säädetään varsinainen lämpö.

        Mutta, kyllä minuakin harmittaisi jos olisi valinnut surkean lämmitysmuodon ja varpaat on aina talvella umpijäässä ellei ole useampia villasukkia jalassa.


    • Rakentaja2

      Laatat ovat n.8-10mm. Eikä ole väliä ovatko 5 tai 15 mm. lämpö nousee ylös aivan samalla tavalla. Paksumpi kivilaatta varastoi lämpöä paremmin, sen alla täytyy olla vaan riittävä eristys ettei lämpö karkaa alaspäin.

    • Anonyymi

      Kivimateriaalin lämmönjohtavuus on oikein hyvä. Ei ole siis väliä onko laatta 5mm vai 50mm paksu, lämpö kyllä tulee läpi. Mitä paksumpi rakenne, sen hitaammin kivilattia reagoi lämpötilan muutoksiin. Puulattian lämmönjohtavuus tai ei ole ollenkaan niin hyvä kuin kivessä. Puu siis eristää lämpöä. Siinä onkin iso merkitys onko parketti 5mm vai 50mm paksu, kun käytetään lattialämmitystä.

    • Anonyymi

      Riippuu laatan kovuud3sta. Jos alla vesikiertoinen lämmitys tulisi huomioida pateettinen paine. Se tasaa laatan lämpötila eroja. Sauma olisi hyvä olla kuusi miljoonaa että kaikki lämpö varmasti tulee hyötykäyttöön. Jos lämmitys on sähkökiertoinen ei tulisi asentaa puristettu laattaa. Sekvensoitu unen hidastaa lämmön siirtymistä eikä näin ollen futuuri taajuutta synny. Suosittelen vähintään kuuden millin Saimaankatu sauma ainesosat Weberin keranit käymme näitä asioita juuri koulussa rakennustöiden oppilaiden kansša, joten uusin tieto nyt päivitetty tännekin. T. Lehtori kuusivirta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1976
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      78
      789
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      90
      784
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      690
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      47
      637
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      591
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      439
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe