Missä Menkat???

Kadotin.ne

Apua. Olen tehnyt virheen. En ole ollenkaan laittanut kuukautiskiertoa muistiin. Nyt olen huolissanu menkoista missä ne oikein ovat?? Olen kuitenkin vasta 14v. Joten.. öhh. Onko mahdollista että kun olen viillelyt itseäni niin olen menettänyt rautaa ja kuukautiset ei sen takia tule? Joo ei tarvi enempää viiltelyst sanoo mitää. Apuaa! Jos menkat ei tuu nii mitä teen? En ainakaan uskalla sanoa vanhemmille tai edes mennä lääkäriin. Kouluterveyden hoitoja jää vaan haaveksi koska meidän koulussa ei ole. (Sairaala koulu , tosi pieni paikka) Enkä pysty muutenkaan puhumaan tälläisistä asioista, paitsi kavereiden kesken huumorilla. HELP ME

4

138

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oleoleolee

      Ilmeisesti et ole ollut sukupuoliyhteydessä. Ne menkat tulevat kun tulevat. Ovatko menkat tulleet säännöllisesti tähän saakka.

    • historiahuomioon

      Hei. Sinulla on ikää vielä vähän. Monilla kuukautiset alkavat tuossa iässä.
      Jos sinulla on kuukautiset ollut pitkään (10-11 vuotiaasta lähtien) ja ne ovat olleet säännölliset, niin sitten niiden puuttuminen on selvitettävä.

      Kuukautisten puuttuminen voi olla osa sitä stressi- ja traumatilannetta, jota sinä elät. Kun saat mielesi selkeytettyä, niin kuukautisillekin on taas tilaa. Siinä mielessä kannattaa jutella asiasta.

      Kuukautiset kannattaa aina merkitä ylös, vaikka asia joskus tuntuisi turhalta. Nyt voit yrittää, muistaa liittyivätkö ne johonkin tapahtumaan esimerkiksi johonkin juhlatilanteeseen tai vierailuun tai koulun alkuun tai mihin tahansa arjesta poikkeavaan.

    • jfgfsdfsfas

      Laihdutatko? Alipaino aiheuttaa myös yleensä kuukautiskierron poisjäännin. Matala hemoglobiini ei aiheuta kuukautisten poisjääntiä.

      Kerroit viilteleväsi, eli sinulla on psyykkistä oireilua. Tarvitset hoitoa siihenkin. Jokainen suomalainen on oikeutettu terveyspalveluihin. Sinulla täytyy olla joku mahdollisuus käydä lääkärissä. Todennäköisesti ongelmat liittyvät toisiinsa. Eivät verenhukan, vaan stressin tai liian heikon syömisen kautta.

      Jo alkaneen kuukautiskierron poisjäänti voi altistaa osteoporoosille eli luukadolle. Sinänsä muutaman kuukauden tauko kuukautisissa ei ole vielä hengenvaarallinen.

      Googletin "nuoret auttava puhelin" ja löytyi tuollaista. Voit katsoa ohjeet linkistä ja keskustella jonkun vaitiolovelvollisen aikuisen kanssa ongelmistasi. Hän ehkä voi selvittää, miten pääset lääkäriin. Heillä on vaitiolovelvollisuus.

      https://www.pelastakaalapset.fi/tyomme-kotimaassa/lapset-digitaalinen-media/help-some/?gclid=CNfLhPf-4dACFUKqGAodKvsADg

      http://www.mll.fi/mll/auttavatpuhelimet/lnpn/

    • äitee-mamma

      Tuo minullekin tuli mieleen; laihdutatko? Onko sinulla syömishäiriö? Tuohon viiltelyyn viitaten.
      Viilteleminen ei vaikuta mitään, mutta psyykkisesti oireilu ja stressi kyllä. Jos sinulla on ollut kuukautiset vasta vähän aikaa, nekin voivat viedä aikansa tasaantua.
      Pääasia että haet apua nyt heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1603
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1362
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      909
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      10
      810
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      783
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      637
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      631
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      577
    Aihe