Linnaan kutsuttujen tulee pukeutua etiketin mukaisesti, naisilla tulee olla pitkä juhlapuku. Kansanedustaja Eeva-Maria Maijala oli pukeutunut vanhaan poromiehen tyäasuun. - Kansa on nähnyt, mikä on Maijalan "Metsäsaamelaisuutta", ei mitään perinnettä puvun käytöstä!
Tyylimoka linnassa
8
347
Vastaukset
- Saukoskenopas
Ei. Ollu löytänyt aitastaan neljäntuulen lakkia korostamaan "metsäsaamelaisuuttaan".
- aafsd
Siihen aikaan, kun metsäsuomalaisia vielä oli, ei neljäntuulenlakkia oltu vielä keksittykään. Se siis kehitettiin 1800-luvulla "tavallisesta" kolkkalakista.
- aafsd
aafsd kirjoitti:
Siihen aikaan, kun metsäsuomalaisia vielä oli, ei neljäntuulenlakkia oltu vielä keksittykään. Se siis kehitettiin 1800-luvulla "tavallisesta" kolkkalakista.
Siis metsäsaamelaisia, tarkoitan
- Kolttukunkolttu
Voi tätä mielenpahotuksen määrää taas
- Alulanka
Navettatakki kuuluu navettaan. Metsävaatteet metsään. Eduskunnan tulee järjestää porukalleen tyylikurssit, kun eivät osaa edes Linnan juhliin pukeutua.
- Yleinen
Ei mikään tyylimoka vaan vittuili saamelaisille !!!
- hullu_lappalainen_akka
Toi akka on täys hullu! oli tänään A-studiossa eikä selvästikään tajunnut mistään yhtään mitään! Täysin pihalla!!! Kertoo paljon lappalaisista.
- Lappalaisetjalappilaiset
Nyt tarkkana termien kanssa!
Kaikki Lapissa asuvat ihmiset ovat lappilaisia, mutta kaikki lappilaiset eivät ole lappalaisia (vanha nimitys saamelaisista).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1034280
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.803510Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,763121SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822576Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52376Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2112202Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302101- 41890
- 95878
- 52796