Onko kukaan käynyt Luxorissa Niilin risteilyllä? Mitä maksaa, kuinka sinne pääsee ja kauanko kestää? Onko useampia paatteja jotka matkaa tarjoaa?
Risteily Niilillä
Taru
81098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aika lailla suomalaisia ko. risteilyillä. Useamman matkanjärjestäjän ohjelmassa. Hinnat 500 - 1000E sisällöstä riippuen. Yhdistelmiä Hurgada-risteily Luxorista. Hurgadassa useita hotellivaihtoehtoja.
Rantaloma/risteily, sukellusloma/risteily. Vaihtoehtoja hotelleissa aamiaisesta täysihoitoon. Laivoilla aina all-inclusive. Laivat samantyyppisiä mutta eri tasoisia.
Myös pelkkiä risteilyjä, lennot Luxoriin.
Mielestäni kannattaa ennalta tutustua valitun reitin kohteisiin ja historiaan, jollei muuten jo todella tuttu. Netti / kirjasto. Saa enemmän irti.
Itse ostin juomat, myös alkoholin Luxorin toisesta alkosta, basaarikadun alkupään lähellä poikkikatu. Paljon halvempaa kuin laivalla. Aamulla auringon nousu katsomisen arvoinen. Niilin länsiranta värjäytyy punaiseksi. Ym.
Ja millähän laivalla on all inclusive?
Täysihoito mutta juomat omasta lompsasta ei ole all inclusive - tarkennuksena vaan kaikille.
Kaikki sisältyy käsitettä tulkitsevat eri varustamot eri tavoin. Yleensä aina ruokajuomat sisältyvät.
Useimmiten paikalliset alkoholituotteet mutta tuontijuomat (shampanja, skottiviskit, alkuperäkonjakit ym.) eivät.
Laivan nimellä ei ole merkitystä vaan sillä mistä olet maksanut. Kerran olen joutunut jälkikäteen perimään varustamolta 2:n henkilön 2:n viikon karibian risteilypaketin ruokajuomat, kuitteja vastaan yietenkin. Laivalla ilmoitettiin tiukasti etteivät karibian alueen alkoholivalmisteetkaan kuuluisi pakettiin. Rahat kirjaantuivat tililleni pari viikkoa reklamoinnin jälkeen.
Joten eivät nämä käsitteet aivan yksiselkoisia ole!
Tämä vaan tiedoksi.
Olen varaamassa ensi talveksi viikon Niilin risteilyä. Olen vertaillut kaikkien mahdollisten matkatoimistojen hintoja/ohjelmaa ja kaikissa mainitaan, että juomat eivät kuulu täysihoitoon. Mikä matkatoimisto myy Niilin risteilyä mihin kuuluu myös juomat? Tulin viime sunnuntaina Egyptistä, 4 vrk Hurghadassa, 2 vrk Kairossa ja 1 vrk Luxorissa, mistä jäi kipinä risteilyyn Niilillä. Risteilyaluksia oli kymmeniä Luxorin laitureissa kiinni, uivia pikku loistohotelleja.
Kysytään Niiloin risteilystä - vastaat Karibian risteilykokemuksiasi?
Kertoisitko omakohtaisia kokemuksia Niilin risteilystä ja siitä laivasta jolla kaikki juomat sisältyy hintaan. Olen ollut 3 talvea Niilin risteilyllä oppaana ja en ole kertaakaan törmännyt all inclusiveen enkä sellaiseen että edes alkoholittomat juomat sisältyisi hintaan. Niilin risteilyä ei voi verrata Karibian risteilyyn miltään osalta - omakohtaisia kokemuksia kummastakin. Entä sinulla?
Ehkä olen yleistänyt yhden niilinkeikan kokemukset, mutta meiltä (vaimo mukana) ei rahastettu alkoholittomia ruokajuomia. Alkoholijuomat mielestäni kuuluvat eri kastiin.
Karibian 2 x 1vkon tilasin norjalaiselta varustamolta ( pienet antillit ) sisältäen ko. alueen alkoholijuomat josta jouduin reklamoimaan menestyksellä.
Yleisin tapa lienee mahdollisuus, ruokahuollon ja veden lisäksi, lunastaa juomapaketti sisältäen em. alkoholijuomat.
Välimeren länsipäässä,Aegean merellä enkä myöskään Adrian merellä ole päässyt alkoholijuomiin käsiksi ilman juomapakettia mutta samaa all inclusiveahan se on kun se on ennakkoon maksettu.
Muuten, miksi Dandaran?? temppelin ylimmän kerroksen yhden kammion seinistä on piikattu hieroglyfit pois parin metrin korkeuteen?
Joko Seti 2:n hautaan pääsee? Ei päässyt 2002.
Ps. mainitsin karibiasta siksi, että menettely laivalla saattaa poiketa sovitusta!
Tarkoitin lähinnä sellaista pienimuotoista paattiretkeä, en niinkään viikon kestävää reissua..
Luxorista voi ostaa paivaristeilyn Denderaan, hinta ei oo paha jotain alle 100 egee ja siihen kuulu sapuska paatilla. Toinen vaihtoehto on lahtea purjehtimaan paikallisella purrella, niit on Niilis kymmenii. Hinnat vaihtelee, mutta kannattaa muistaa et venemiehet on aika huijareita! mukavaa lomaa!