Herne.
Tiedustelisin sellaista rauhallista kahvilaa/baaria tässä Hämeenlinnan keskustassa, jossa viettää iltaa ja naatiskella tuopin olutta, kupin kaffeeta taikka vaikkapa lasin viskiä.
Arvostan paikassa sitä, että musiikki ei ole liian kovalla kuullakseen ajatuksiaan ja ei oleihan tupaten täynnä.
Rauhallinen kahvila taikka kuppila hakusessa
10
215
Vastaukset
- tarkkenavähä
Taitaa olla mahdoton yhtälö toki riippuu kovasti siitä mihin aikaan illalla ja minä viikonpäivänä ajattelit toteuttaa haaveesi. Monestihan Hämeenlinnan baarit ovat tyhjiä jopa viikonloppuisin.
Heh..
Tänään olen mänössä näihin aikoihin.
Ja se että ovatten enimmäkseen tyhjillään on positiivinen asia miun kirjoissa.
Yleensä tykkään Hemingways tyylisistä seurusteluravintoloista/baareista ja sellaisista, joissa on olohuone tunnelma.Tässä ko on 'kesäloma' töistä, niin iski autolla huristelu fiilis, niin päätin lähtä minne nyt nokka sojotti ja päädyin tänne Hämeenlinnaa. Sen tarkempaa suunitelmaa ei ole, eli saattaa olla että olenvain huomiseen taikja sitten usiamman päivän. Eli jos hupmenba taikka tässä tämän viikon lopulla on jotain erikoista tiedossa, niin voipi vihjasta josko sitä innostuis oleskelemaan pidempään.
- CafeBrutale
Birgerkin voi sopia tarkoitukseesi.
Jos kaffen kanssa pitää olla kaakkua tai torttua, niin konditoria kahviloita on useita, moni ei vain ole illalla myöhään auki. Palokunnankadun Cafe Kukko on -20 arkisin, torin vieressä Laurell ke -20.
- bensis
kahvila kulma,avoinna tänään kymmeneen,juomia jokaiseen makuun.
- Latinkivähissä
Kun ei pääse.
- 1.JaViimeinenKäynti
Kulma ei ole rauhallinen. Jo iltapäivällä kaiuttimet pauhasi Jeesusta ja Jumalaa, vaikka muuten vaikutti viihtyisältä.
- Huirunki
Ja pillua tekis mieli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984876Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404834Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952459- 1312380
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42032- 1151975
- 2561637
- 3831397
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243
