Tuntipalkka kielletään lailla

ViimeinJärkeä

Lakiesitys tuntipalkan maksamisesta myyntityössä on lausuntokierroksella. Lain mukaan perusteettomien palkkojen maksaminen on kielletty. Tuntipalkan voi maksaa ainoastaan, jos työsopimuksessa erikseen lukee työtehtävän olevan paikallaan istumisen tai oleskelun ja työn teko on kielletty.

6

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiMaksuaTyhjästä

      Tulospalkkaus tulee myös muille aloille. Esim. Autonkuljettajat alkavat saamaan palkan vain ajettujen kilometrien mukaan. Takseissa se on jo näin.

    • fdfdadfa

      Ja aloittajan kaltaisen mielipiteiden esittäminen kielletään lailla jo ensivuonna

    • VATTERWELLE

      Virkamiehille samat säännöt, kiitos

    • EiOleUutta

      Eipä tuossa mitään ihmeellistä ole. Ei mistään saa nykyään tuntipalkkaa. Meillä joudutaan maksamaan vuokraa pöydästä ja tuolista, sekä tietokoneesta ja puhelimesta. Osa ei jalua maksaa ja he joutuvat seisomaan koko päivän ja käyttämään omaa tietokonetta ja puhelinta. Se on halvempaa, koska ei joudu maksamaan kuin toimistomaksun 10€/pvä. Toimistomaksulla saa tehdä sisätiloissa työtä. Jos ei maksa, niin parkkipaikalla saa olla ilmaiseksi.

      • VuokraPerittävä

        Olisikin omituista, että työntekijät saisivat olla toisten tiloissa maksutta. Ei toisten asunnoissakaan saa ilmaiseksi olla.


      • kulutonmaksettava
        VuokraPerittävä kirjoitti:

        Olisikin omituista, että työntekijät saisivat olla toisten tiloissa maksutta. Ei toisten asunnoissakaan saa ilmaiseksi olla.

        Niin ja Sinulta tulee periä kulut tuosta sontakirjoittelusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      178
      8531
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      456
      7745
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3910
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      164
      3794
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      74
      2993
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1911
    Aihe