Iso vai pieni kennel?

tiedonjanoinenliikkeellä

Tässä koiranpentua etsiessäni on vastaan tullut sekä isoja että pieniä kotikenneleitä ja haluaisinkin nyt kuulla mielipiteitä ja kokemuksia kummastakin.
Miksi ostaisit koirasi ennemmin isosta kennelistä kuin pienestä kotikennelistä?
Kokemuksia koiranpennun ensimmäisestä vuodesta kun pentu on tullut isosta kennelistä/pienestä kennelistä.
Plussat ja miinukset molemmista jos sellaisia mielestäsi on.

Lähtökohta kummassakin tapauksessa siis se, että pennun vanhemmat ovat molemmat terveystutkittuja esim pevisan mukaisesti, oli se kennel sitten iso tai pieni.
Näyttelytuloksilla ei tässä kohtaa ole niin väliä, terveys ja luonne ovat tärkeämpiä.
EI mainita nimiä, paikkakuntia, rotua tai muitakaan yksityiskohtia, joista voisi tunnistaa kasvattajan tai kennelin, vaan niin että voidaan keskustella kokemuksista ketään loukkaamatta tai mustamaalaamatta.

Tämä ei siis ole mikään lynkkausketju, vaan ihan puhtaasti etsin kokemuksia ja mielipiteitä asiasta.


Kiitos jo etukäteen!

7

3186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prosenteillävlii

      Minä katsoisin ennemmin jalostustietokannasta pennun sukutaulun,ja sukusiitosprosentin, vanhempien näyttelymenestyksen,terveystiedot jne.Tärkeämpiä ne, kuin kennelin koko.
      Jos sukusiitos prossa on korkea, se altistaa niille suvun,ja rodun sairauksille ;)

      • tiedonjanoinenliikkeellä

        Mutta kun nimenomaan kennelin koolla on merkitystä ja haen kokemuksia pennun ostaneilta henkilöiltä sekä isoista että pienistä kenneleistä.
        Isossa kennelissä, jossa on esimerkiksi erilliset kenneltilat ja useampia pentueita yhtaikaa, ei koiranpennun sosiaalistaminen voi ymmärtääkseni olla samaa luokkaa kuin kotikennelin pennuilla. Vai?
        Ymmärrän kyllä nuo jalostutietojärjestelmän tiedot, mutta sieltä ei löydy sitä tietoa mitä nyt haen, eli minkälainen se koira on ollut kasvattajalta tullessaan.


    • tarkennustasaisi

      Määrittele ensin mikä on pieni kotikennel ja mikä on suuri kotikennel. Helpompi vastata.

      • tiedonjanoinenliikkeellä

        Pieni on minun mittapuuni mukaan sellainen jossa max 1-2 pentuetta samaan aikaan ja kummatkin kasvavat kotioloissa, eivät erillisissä kenneltiloissa.
        Iso kennel on sellainen jossa on erilliset kenneltilat ja pentueita kolme tai neljäkin (tai jopa enemmän) samaan aikaan, rotujakin saattaa olla useampia ja pennut eivät ole ihmisten seurassa kuten kotioloissa.


      • Aloituksen otsikko oli vähän hämäävä. Itse en myöskään hahmota määritettä isoa kotikenneliä.
        Minusta kotikennel on sellainen, jossa on vähän koiria, ja jotka elää perheen parissa. Pääasiallinen tehtävä on koirakaverina.
        Yksi pentue kerrallaan, poikkeustapauksissa se kaksi samaan aikaan. Pentueita ei myöskään tule usein. Rotuja voi olla useampiakin (jokusia), kokonaismäärä siis ratkaisee.

        "miksi ostaisit..." En osta, en myy, enkä anna urosta. Koska en hyväksy koirien esineellistämistä, ja pelkkää hyötyämistä, mitä mielestäni kennelrakennuksissa asuvien kanssa tehdään. Eli jo eettinen puoli on minulle tärkeää. Ja on jo kornia, kun esim.kasvattaa seurakoirarotuihin luettavaa, mutta kuitenkin itsellä koirat on kaikkea muuta kuin tuossa termissä...

        Kun koirat elää perheissä, niiden kanssa liikutaan ym. normielämää, niin myöskin niiden luonteista saa paremman kuvan. Ja minusta on ainakin tärkeää, että niiden jalostuskoirien luonteista myös kunnolla tiedetään...
        Ja tiedän jokusiakin, joilla on ollut suurempi homma/melkoisesti ongelmaa, kun pentu on ollut pelkästään kennelrakennuksessa, vähillä ihmiskontakteilla. Varsinkin jos on päässyt jo yli luovarin. Ja ei, ei tosiaan sosiaalistuminen ole samaa luokkaa. Varsinkin jos pentu pohjimmiltaankaan ole ihan vahvapäisemmästä päästä.
        Pennuilla on myös helpompaa kotiutuminen, joka myös helpottaa tulevaa omistajaa, kun pentu on tottunut jo moneen, kuten normaaliin kodinääniin. Meillä mm. imuroidaan ym. jo ihan senkin takia, että pennut saa jänniä kokemuksia, ne ensimmäiset, turvallisesti mammansa kanssa, joka antaa niille hyvän mallin :)

        Näyttelytuloksissa on mielestäni kylläkin myös merkitystä. Kyllä se saattaapi kertoa kuitenkin jotain kasvattajasta, ja saattaapi jotain koiristakin kertoa. Eli lähinnä tarkoitan, onko yhtään käynyt vanhempien kanssa vai ei.

        Varmaan tuli selväksi, että mitään plussia en näe isoille kenneleille,


    • musselo

      Miä ostin ehkä kotikennelistä? Mutta kasvattajani oli sijoittanut koiria paljon muualle, että pentuja tuli enemmänkin, mutta kukin kotioloihin. Tuleviin koteihinsa oli emot sijoitettu.

      Pentuni löysin rotujärjestön sivuilta, mistä kannattaa yleensäkin etsiä. Siellä kiinostava kasvattaja löytyi ja odotin varmaan lähes vuoden ennenkuin sopiva pentu tuli.
      Toki niin, että hetken oli, etten olisi pystynyt ottamaan koiraa. Nyt koira on, valittu heti synnyttyään.

      Kiirettä ei saa olla pennun kanssa. Kannattaa ottaa selvää, varsinkin Kenneliiton sivuja katsoskella, ja rotuyhdistysten omia sivuja. Ei niitä turhanpäiten ole tehty.

      Olen tyytyväinen kissojeni rotuihin, kasvattajiin samoin koiratyttöni kasvattajaan.
      Mitään tori sivujen serorotuisia ei kannata harkita

    • koirallinenkin

      Riippuu rodustakin. Esim. valjakkokoiraa, laumanvartijaa voisin katsella sellaisesta kennelistä missä erilliset tilat. Seurakoiraa katselisin sellaisesta, missä pennut saa olla sisätiloissa ja paljon ihmisten kanssa.
      Niin suuria kenneleitä, että olisi erillinen rakennus, missä pennut olisivat (elleivät sitten ole ulkokoiria) en ole vielä montaakaan tavannut, niitä on ilmeisen harvassa.
      Pentuemäärästä ei suoraan voi ajatella, että niille kaikille ei riitä aikaa. Jos pentueet, kuten usein pienillä seurakoirilla, ovat pieniä 2-3 pentua, niin useammankin pentueen kanssa pärjää siinä missä joku yhden isomman koiran pentueen kanssa, niitä kun voi olla tusinakin. Eli ei ihan se vuosittaisten pentueidenkaan määrä kerro kuinka paljon aikaa kasvattajalla niille pennuille on.

      Enemmän itse katson pennun sukutaulua, tapaan aikuisia koiria ja näiden asioiden perusteella teen päätökseni.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 87
      3545
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      75
      3125
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      82
      2586
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2386
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      212
      2220
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2121
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      900
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      898
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      796
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      760
    Aihe