Ei merkkejä asuntomarkkinoiden ylikuumenemisesta

ei.huolta

Pari päivää sitten julkisuudessa esitettiin huolia Suomen kotitalouksien velkaantuneisuudesta ja asuntomarkkinoiden rakenteellisista haavoittuvuuksista. Lisäksi on pelätty heijastusvaikutuksia, joita Ruotsista voisi tulla Suomeen, jos Ruotsin asuntomarkkinat ajautuvat kriisiin.

”Suomessa ei ole merkkejä asuntomarkkinoiden ylikuumenemisesta, toisin kuin Ruotsissa. Suomessa tilanne on rauhallinen, mikä näkyy niin asuntojen hinnoissa kuin asuntoluottokannan kasvussa. Suhteessa vuokriin ja palkansaajien ansiotasoon asuntojen hinnat ovat pitkän aikavälin keskimääräisellä tasolla”, Finanssialan Keskusliiton (FK) pääekonomisti Veli-Matti Mattila sanoo.

http://www.finanssiala.fi/uutismajakka/Sivut/Suomessa-ei-merkkeja-asuntomarkkinoiden-ylikuumenemisesta.aspx

6

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassupeikko

      Kyllä ainakin tällä palstalla kassupetterit on käyneet kuumana. Höyry on noussut korvista ja hikikarpalot otsalta, kun isäntä tulee perimään vuokraa joka kuukausi eikä rahat oikein tahdo riittää.

    • Katse.as.hinnoissa

      Asuntojen hinnat vaihtelee alueellisesti suomessa, on kehittyviä ja taantuvia kuntia. Kasvukeskuksissa asuntojen hinnat nousseet palkkoja nopeammin mutta ruotsin kaltaisesta kuplasta ei voida puhua.

      "Asuntojen hinnat ovat aika voimakkaasti vaihtelevia erityisesti paikallisesti. Vaihtelevuus asuntojen hinnoissa on yleensä suurempaa kuin yleisessä palkkakehityksessä, sanoo Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen VATT:n johtava ekonomisti Essi Eerola".

      "Aiemmin ihminen joutui säästämään keskipalkoilla noin 12 vuotta siihen omistusasuntoon. Nyt joudutaan helposti säästämään jopa 16-18 vuotta, sanoo PTT:n Pasi Holm".

      http://yle.fi/uutiset/3-7524059

      • TimantitOnIkuisii

        Ei taida 18 vuotta riittää mihinkään ensiasunnon ostajalla. Kyllä 25 vuotta on nykyään standardi, jolla saa pikkuisen kopperon vanhasta kasarmista, missä naapurit ryystävät keskikaljaa ja puhuvat kovaan ääneen päällekkäin "timantit on ikuisii".


      • Eisaanutvelkaasilloin

        Kyllä ne talot vielä 60-70 -luvuilla maksettiin 10 vuoteen, ja yhden miehen palkalla, kun ei pidempiä laina-aikoja saanut.


    • Luki_

      Taas joku puhelee täyttä paskaa jostain kuumenemisesta.

      Nyt helvetti järki käteen,asunnot kylmenee ei kuumene,talvi pitää siitä varmasti huolen.

      Jäätävä sade ym:asunnot kylmiä jopa koleita useimmilla.

      Jäätävää tihkusadetta on kaikkialla tiedossa kaikissa muodoissa.

      • Oletkos vuokrannut tämän maalta ostamasi omakotitalon, vai onko talo tyhjillään peruslämpöjen varassa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4686
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2159
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      1678
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      178
      1659
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      165
      1537
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      278
      1372
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      198
      1219
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      87
      1142
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      204
      1136
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1094
    Aihe