Vaasan keskussairaala panostaa vain ja ainoastaan siihen, että on ruotsinkielinen vähimmistö.
Mutta, kuinkas on tämä osaaminen ja tekemisen tahto.
Jos sairaalassa ei , tahota kuin palvella ns, vähemmistö kielisiä, niin apua.
Aina on toitotettu, että Vaasan keskussairaalassa pitää osata ruotsia, mutta koskaan ei ole sanottu, että suomenkielisiäkin pitää palvella suomeksi.
Nyt sitten kun Seinäjoki sai laajan palvelun sairaala nimikkeen, huops' huomattiinkin oma moka.
Seinäjoella, ei kieli ole ongelmana, saa puhua vaikka latinaa, hoito sujuu.
Mutta, kuinkas on tämä osaaminen ja tekemisen tahto.
Jos sairaalassa ei , tahota kuin palvella ns, vähemmistö kielisiä, niin apua.
Aina on toitotettu, että Vaasan keskussairaalassa pitää osata ruotsia, mutta koskaan ei ole sanottu, että suomenkielisiäkin pitää palvella suomeksi.
Nyt sitten kun Seinäjoki sai laajan palvelun sairaala nimikkeen, huops' huomattiinkin oma moka.
Seinäjoella, ei kieli ole ongelmana, saa puhua vaikka latinaa, hoito sujuu.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Vaasan keskussairaala panostaa osaamiseen, ammattitaitoon ja valmiuteen.
Vaasassa on isoja rakenteita ja paljon ihmisiä. Täällä on kansainvälisiä suuryrityksiä, lentokenttä, junayhteydet ja laaja saaristo ja siten myös enemmän riskejä.
Tekeville sattuu, koska siellä missä on ihmisiä on myös onnettomuuksia. Ympärivuorokautinen toiminta vaatii ympärivuorokautisen valmiuden myös sairaalassa ja nimenomaan siellä mahdollisuus tehdä monimutkaista ja vaikeaa työtä onnettomuuksien vahinkojen minimoimiseksi. Siksi laajaa päivystystä tarvitaan juuri Vaasassa.
Varför kan Ni inte tala finka i sjukhuset av Vasa.
Ni talar bara svenska hela tiden.
Är ni inte two språkiga ???
HÄLS AV SEINÄJOKI.
Mitä isoa vaasassa muuta kun isot puheet. Kuoleva, näivettyvä kaupunki joka ajaa eniten ruotsinkielisten asemaa kuten juuri nyt tässä sairaala asiassakin.
Onhan se nyt tiedetty jo pitkään että vaasan keskussairaala on hurrien suojatyöpaikka eikä mitään muuta.
Liian kallis ylläpidettävä laitos että hurrit pääsisi helppoon duuniin ilman mitään osaamista.
Kateelliset hiljaa.
Vaasassa on kaikki mitä tarvitaan, ja kokoajan lisää tulee ja kehitetään, Vaasa ja vaasanseutu on Suomen parhaiten menestyvä alue, pääkaup.seudun ohella.
Aloittaja paljastaa jutuillaan ettei tiedä Vaasasta juuri yhtään mitään, ei myöskään VKS:sta, joka on Suomen ainoa, aidosti kahdella kiellellä toimiva iso sairaala.
Älä lässytä paskaa. Vaasa tulee kuihtumaan pietarsaaren kaltaiseksi hurrien ulkoilmamuseoksi ja sille sinä et voi yhtään mitään. Työpaikat ja pääoma katoavat, se on ollut nähtävissä jo pitkään. Ja sen näkee myös joka paivä kun torilla kävelee. Ihmisten silmistä paistaa epätoivo ja hätä.
VKS.n alasajo on vain osa prosessia, sitä ei kannata keinotekoisesti pitää hengissä.
"Älä lässytä paskaa."
Sait bumerangin.
Olen samaa mieltä vaikka olenkin Vaasalainen toistaiseksi. Kyllä täältä pois on muutettava.
Kuule se jaksaa vääntää ja kääntää yötä päivää lääkityksen voimalla, on amfetamiini pohjainen.
Väittelee pelkästä riidanhalusta, kaikkialla kaikkien kanssa jopa pitkin rannikkoa ruotsalaisten kanssa. Englantia siellä yrittää sössöttää, kun ruotsinkieli ei oikein onnistu.
Paikan päällä nähty.
Se, että Vaasassa on Pohjoismaiden suurin energiateollisuuden keskittymä ja Vaasan teollisuuden viennin arvo on yli 4 miljardia euroa, ei ole mitään siihen verrattuna että Seinäjoella on Suomen suurin navetta.
Voidaanko tässä kiistassa ottaa yhdeksi argumentiksi lääkärien jaksaminen. Kummalla paikkakunnalla lääkärit tekevät enemmän tuplahommia?
heti rakentamaan sitä akkutehasta. säilyypi sairaalakin.
https://www.youtube.com/watch?v=AHGTPoqMEtU
Pysykää terveenä niin ei tarvi valittaa, suomenrutsalaisilla on sisäsiittoisuudesta johtuvia sairauksia vaikka muille jakaa, siksi täällä itkevät.
Kastraatio pitäisi tehdä ruotsikielisten lähikuntien metsäläisille sukurutsaajille.
Itte oot tukkinut sinne, mutta onneksi et enää lisäänny.
Aloittaja: Vaasan keskusairaalassa pitää osata ruotsia, ja: panostetaan vain ja ainoastaan, että on ruotsinkielinen vähemmistö, ja: koskaan ei ole sanottu, että suomenkielisiäkin pitää palvella suomeksi.
Aloittaja on täydellisen tietämätön todellisuudesta. Vääristeleekö hän tahallaan, vai mistä on kyse? Joka tapauksessa täyttä soopaa.
Vi väntar på Ert.
Ni är så lustiga.
Kiintiöt sairaanhoitoalalle ;)
Jos ei saada riittävästi hyvillä arvosanoilla hurreja kiintiöiden täyttämiseksi niin otetaan vaikka navettapiika närpiöstä 4.5 keskiarvolla sisään ja jätetään suomalainen 8.7 oppilas sivuun kun kiintiöt on suomenrutsalaisilla täytettävä :)
Tämä on raaka totuus!
Älä puhu paskaa.
Lue potilas ohje siinä sanotaan selvästi palvelemme potilaan kielen mukaan.
Puhu vasta sen jälkeen kun olet ollut potilaana siellä.
Jaa että älä puhu paskaa,lue potilas ohje. Minä kipeä,lääkäri katsoo minun kielen. Tikulla painaa sitä,ätis. Usein tekee niin,niin. Valkotakki.Lamppu päässä,pamppu jäässä,ässääj. Otilas pohje,potilas ohje. En ymmärrä,kamalaa,aalamak.
Hieno sairaala, ihan maan parhaita.
Vaasa on ollut Tai Vaasan sairaala on aina kulkenut kehityksen jälkijunassa.
Käydessäni kouluaikana siellä sairaalassa vuonna 2001, ei voinut kun surkutella.
Mutta, jos kerran tämä Ruotsinkieli on se ykkösasiaVaasan sairaalalle, täytyy vain jäädä siihen ns, kaupunki sairaalaksi.
Nämä opetussairaalat kulkevat kehityksen kärjessä, niin ja tietysti yliopisto sairaalat.
Puhut paskaa VKS on nimenomaan ruotsinkielinen opetussairaala.
"Käydessäni kouluaikana" Oliko rippikoulu?
On tärkein asia, että leikkaustilanteessa nukkuvalle potilaalle puhutaan omaa murretta. Ei kiva nukutuksessa, jos lääkärit juttelee pelkästään suomea tai kouluruotsia. Tajuaahan tuon asian tyhmempikin.
Tai pelkkää Närpiön ruattia,
kuten Wasan centralsjukhuusissa.
Jaa että puhut paskaa VKS on nimenomaan rutsinkielinen sairaala. Sinulla useasti tulla paskaa. Suusta ulos,solu. VKS. VPK. Pukki kohta. Pesee suusi,isuus. Pelkäätkö,älpäätkö. Olet aina väärässä.
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta puolsi tänään hallituksen esitystä rkp.n kovasta lobbauksesta huolimatta.
Se tarkoittaa yhtä naulaa lisää vaasan keskussairaalan arkkuun ainakin laajan päivystyksen säilymisen kannalta.
Jokohan siellä ollaan siirtymässä pelastusveneisiin ja aloitettu laajamittainen selkään puukotus?
Hyvä, että loppuis tämä jahkaaminen. Päivystys Seinäjoelle ja pulinat pois.
Ylimieliseksi syyttäminen on yleinen kyseenalaistamisen keino. Keinoa käytetään aina siinä vaiheessa kun asiaperusteet on käytetty loppuun. Lehtitietojen mukaan Vaasan kohdalla asiaperusteet loppuivat jo yli kuukausi sitten.
Lehtitietojen? Mikä lehti, koska? Kepun oma lehti? Sekö on instanssi, joka tietää kaiken ja varsinkin ainoan, oikean ja lopullisen suuren totuuden?
Vaasalaisten mukaan Rehulan käytös heitä kohtaan oli ylimielistä. Leikillään sanoivat...
Mixi lesta-Sipi rankaisee yhtä lesta-kepulien ydinkannatusaluetta. Onko seinäjokiset hihhuloinnissa parempia. Ja onhan Vaasa juuri sellainen ihku mokudishu, jollaiseksi lesta-Sipin ja Orpon bisneskaverit haluavat Suomen ja koko Euroopan muutuvan. Ja mixi jopa rantahurrit ovat kääntäneet selän Vaasalle? Vai onko Korsnäsin puolella joku privaatti tai säätiön ylläpitämä klinikka, josta oikeakieliset saavat laadukasta hoitoa ympärivuorokauden?
Vi tycker så mycket on Eino-Maija.
Vi skall vänta på svenuser till Seinäjoki.
Vi skall förstå allt på svenska.
No eiköhän siellä Vaasassa edelleen toimi sairaala? Turhaa huutoa jos pitää Seinäjoelle mennä . Eiköhän siellä osata ruotsia senverran kun tarvitaan,joten pitäkää suut kiinni.
Rannikko Ruottalaiset opetejkaa SUOMEE jos ei uikaa lahden yli, PAINUKAA VITTUUN TÄÄLTÄ
Vaasassa tuntuu kaikki ruotsinkieliset kuolevan jos joutuvat kulkemaan sisämaahan hoitoon? Saisikohan "meri"ilmaa pullotettua niin voisivat ottaa sitä aina kuin joutuvat matkustamaan muualle suomeen,
Ihmettelen suunnattomasti, ettei samanlaista huutoa ja valittamista kielellistä erikoisoikeuksista kuulu saamelaisten osalta. Vai hoidetaanko heidät vain suoraa hautaan ilman erikoiskielisairaalaansa?
Hurrieliitti se jaksaa valittaa kaikesta... eikö olisi jo aika herätä todellisuuteen?
http://yle.fi/uutiset/3-8504573
"Ymmarratko kaikki?" Nämä ulkomaalaislääkärit hoitavat heikkisiä ja korhosia Kainuussa
Suomessa työskentelee yli 1400 ulkomaalaistaustaista lääkäriä. Kävimme katsomassa, kuinka espanjalaisen ja pakistanilaisen lääkärin työt sujuvat lääkäripulasta kärsivässä Kainuussa."...
Yksityiset latvialaiset lääkärit myös kielikokeeseen.
Turkuun hurrisairaalaan kun Tampere ei kelpaa.
On se kumma kun suurin huolenaihe on ollut kieli. Eikö tärkeämpää ole saada hyvää hoitoa sieltä missä se pystytään parhaiten järjestämään.
Jaa että on se kumma kun suurin huolenaihe on ollut kieli. Kieli, ileik. Minulla on ruskea. Pitkä kieli. Kielellä voi tehdä asioita. Makuuhuone. Lurps,sprul. Olin raippaluodossa. Nuohoamassa. Röörejä. Puhditsus. Joulu. Jeesus syntyy taas,saat.
Hyväksyisitkö itse sen, ettei äidinkieltäsi ymmärrettäisi sairaalassa kunnolla? Se on iso riskitekijä hoidossa, väärinymmärrys voi olla kohtalokas.
Parempi kieletön lääkäri kuin ei lääkäriä ollenkaan. Valitettavasti lääkäri puuttuu monista paikoista. Mikä mahtaa olla saamelaisten matka päivystykseen? Millä kielellä heitä hoidetaan?
Sekö on peruste, kun joillain on pitempi matka, niin kaikille pitää saada myös pitempi matka? Myös kaikille meille suomenkielisille?
Suomen ainoa aidosti kahdella kielellä toimiva iso sairaala, miksi pitää yrittää heikentää sen toimintaa? Mitä ihmeen säästöä sellaisesta luullaan saavan, että rannikolta kaikki joutuvat tekemään tunnin matkan Seinäjoelle? Järjetöntä touhua.
Jaa että parempi kieletön lääkäri kuin ei lääkäriä ollenkaan. Haluan. Kielellisen lääkärin. Missä kieli. Irti.Poikki.Syöty. Miksi,iskim. Kaikilla lääkäreillä on kieli,ileik. Mieletön ajatus,sutaja. Kinkku ja kieli paisti joulu tulee.Pukki hakkaa.Panee.eenap.
Itsekästä ajattelua, miltä kuulostaa ajatus kahden tunnin matkasta Ähtäristä Vaasaan. Seinäjoki oli oikea valinta. Vaasa itse valinnut yhteistyökumppaniksi Turun, puolta lähempänä olevan Tampereen sijaan. Siinäkin perusteena ruotsinkielisten oikeudet ja suomenkelinen kärsii pitkästä ajomatkasta.
Tiedoksi vaan; Seinäjoki hoitaa Ähtäriläiset, ei Vaasa. Sekö on itsekästä, kun ihmiset haluaa hoitoa läheltä? Ei vaasalaiset valinnu mitään muuta, kuin oman sairaalan Vaasassa.
Sun paikkas on Törnävä vaihtoehtona Huutoniemi.
Jaa että sun paikkas on Törnävä vaihtoehtona Huutoniemi. Huutoniemi tuttu paikka. Huudan siellä- Tyrnävällä en ole käynyt,tynyäk. Pian Joulu,uluoj. Et saa lahjaa.Pukki panee,eenap,eenap. Juhannus on kesässä,ässäsek.
Vad beror den uppfattningen på att man inte kan betjäna patienter på svenska i Seinäjoki??
Pakkoruotsi on sielläkin luettu.
Koulujen opetus on riittämätöntä, siksi. Kukaan ei opi kieltä koulussa, eli opetusta pitää lisätä paljon.
Lisää pakkosuomea
Vaasan ruottalaiset on nyt sitten aloittaneet johdetun terrorin seinäjoen keskussairaalan toiminnan vaikeuttamiseksi. Useista eri numeroista soitettu häirintäsoittoja.organisoijat pantava syytteeseen
Hulluihin on suhtauduttava vakavasti länsirannikollahan on näitä pommittajia