Tapsalta terveiset

vaatteetjaaatteet

Kotisivuilleen on näemmä kirjoittanut seuraavanlaisen viestin :

Joulukuinen tervehdys!

Loppusyksy on sujunut Finnhittien Kuninkaiden kanssa mallikkaasti. Meininki on ollut kaikkialla mahtava, yleisö on ollut suorstaan ylenpalttisen vastaanottavainen. Kansa on laulanut innoissaan, välillä kuin harjoitettu kuoro. Olemme saaneet kerrassaan tyrmistyttävän hyvän ja kiitollisen palautteen kaikkialla. No, harvoinhan tällaista tapahtuu, että jonkin maan kolme viisikymmentä vuotta huipulla pysynyttä laulajaa vetää verevän yhteisen show-ja konserttikiertueen. Vähintäänkin toinen jalka on jo tässä vaiheessa useimmilla haudassa, niin kova ammatti tämä free-lange laulajan työ on tässä pitkässä ja laajassa, mutta vaatimattomassa maassa. No, Luojan kiitos, että voimia ja intoa riittää.

Paljon on kyselty miten tulemme keskenämme toimeen. Siitä on lähdetty, että hyvällä huumorilla liikutaan ja jokainen hoitaa tonttinsa. Hyvin on sujunut, mitä nyt välillä vähän kyllästyttää kuunnella noita Reetun alatyylisiä pikkuhousujuttuja ja muuta epäselvää muminaa. Näyttelee kovista ja pelkää mummojen suosiota kuollakseen 72-vuotiaana. Hän ei sanojensa mukaan edes omista yhtään pukua ja vetää konsertitkin matkafarkuissaan, ettei tule turhaa ylimääräitä puuhaa. Kun sovimme esiintyvämme konserttisaleissa juhlavasti tummissa puvuissa, kaivoi Reetu naftaliinista jonkin punaisen ”pelletakin”joka päällä hän kanssamme esiintyy, erottuen joukosta kuin mikäkin shapliini. No, hän on hyvä omissa hommissaan Tsingis-kaani kurittaa ja Volga vuolaana virtaa. Danny on miellyttävä ja varma yhteistyökumppani. 74 vuotiaanakin hänen äänessään on vielä sointia jäljellä ja hän taitaa korkeatasoisen viihdyttämisen estraadeilla kuin kotonaan. Ehkä nuori 23v. Erika, hänestä hellästi hyvää huolta pitävä, tossut jalkaan tuova tyttöystävä, on antanut Ilkalle uutta virtaa.

Vaikka alkuun vähän jännitti, lähinnä valvomisten ja pitkien matkojen suhteen, hyvin on sujunut homma minultakin. On ollut todella suuri ilo laulaa taas välillä isoillekin yleisöille, ( kesän alusta asti yli sadalle tuhannelle). Voi sanoa, että ääni on soinut, olen ollut hyvällä tuulella ja hyvin voinut. Ensi vuodeksi on jo sovittu kymmeniä ”Kunkkujen” keikkoja ja konsertteja lisää, mutta niistä lähemmin sitten kun paikat ja päivämäärät tarkentuvat.

Olen myös syksyn mitaan kirjoitellut uusia lauluja ja ehkä uutta musiikianikin lähitulevaisuudessa kuullaan.

Mutta hyvää yötä,sano mummo kun silmä puhkes. Kello tuli juuri viisi aamulla, joten taidan painua vielä joksikin aikaa takaisin pehkuihin. (Lue moottoroituun valio sänkyyni)

Yst Terv, Tapani Kansa

PS. On kovasti kyselty onko minulla jossain joulukonsetti. Kyllä, Munkkiniemen kirkossa aatonaattona 23.12 klo 19.00. Sydämellisesti tervetuloa!

12

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kitkaako

      Aika suorasukaisesti Tapsa tuota Frederikin pukeutumistaarvostelee.

    • OHHOHpaljastus

      Skuuppi taitaa olla se, että tituleeraa kiertelemättä Erikaa Dannyn tyttöystäväksi. Tiedossahan tämä on ollut, mutta asianosaiset kiistäneet.

      "Ehkä nuori 23v. Erika, hänestä hellästi hyvää huolta pitävä, tossut jalkaan tuova tyttöystävä"

    • Keskustellaan

      Kyllä keskustelua piisaa... :D :D :D Ei se väliä mitä puhutaan kunhan puhutaan. :D :D :D

    • jotainrajaaa

      Onko kyllä jo vähän liian härskiä pilaa tommonen. Kirjoittaa nyt jostain nyrkkipanoista, käteenvetämisistä, suihinotoista ,perseenphkeamisista ja dildosängyistä.joillekkin ehkä tollanenkin "huumori" menee läpi, muttei minulle vaikken tosikko olekkaan.

      • eimitäänrajaa

        Helvetin hauska pläjäys ja sinä OLET tosikko.


      • ruotiukko

        Poliisin pitäis puuttua tällaisiin härskeihin kirjoituksiin ja laittaa vastuuseen tällaiset sonnan levittäjät.Eikö nämä kirjoittajat ymmärrä,että nämä kirjoitukset jää tänne.Täytyy olla ymmärrystä vailla ,jotka pitävät näitä roskajuttuja huumorina.


      • hupi-ukko1

        "ruotiukko" ottaa nyt ne lääkkeensä, vain otettu auttaa.
        Yhtä lailla voin väittää, että "Täytyy olla ymmärrystä vailla ,jotka pitävät Tapani Kansasta".


      • ruotiukko
        hupi-ukko1 kirjoitti:

        "ruotiukko" ottaa nyt ne lääkkeensä, vain otettu auttaa.
        Yhtä lailla voin väittää, että "Täytyy olla ymmärrystä vailla ,jotka pitävät Tapani Kansasta".

        Ei tässä ole kysymys,siitä kenestä pitää ja kenestä ei.Kommentit täällä alkaa olla sitä luokkaa,että kysymyksessä on kohta poliisille kuuluva asia.Käsittääkseni Suomessa on sellainen kuin intimiteettilaki ja täällä sitä rikotaan todella törkeästi.Nämä ns. huumorikomentit lähestyvät rasismia.Siis henkilöön kohdistuvia törkypuheita ja vääräntiedon levittämisiä.Muistakaa törkytiedon levittäjät,vielä tulee aika ,jolloin pikkupoikain perseet tervataan.


    • gillas

      Ette te antifanit pysty tuolaisilla sepustuksillanne Tapsaa nolaamaan, vaikka kova on yritys. Tapsa on noiden pano- ja homo-juttujenne yläpuolella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4502
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2924
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2433
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1737
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1409
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1212
    7. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1193
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      908
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      874
    Aihe