Väsyttävä ongelma! :(

Väsynyttähän

Omistan tuuheakarvaisen suomenlapinkoiran pennun. Se on 6-7 kk vanha. Se käy kakalla n. 3-4 kertaa päivässä ja kakkaa jää joka kerta pyllyyn. Kakka ei ilmeisemmin ole erityisen löröäkään vaan tulee jonkinlaisina kökkäreinä, mutta sitten kakkaa jää takapuoleen todella paljon ja kun tulemme sisälle putsaamaan koira vetää peräpäätään lattiaan. Puhdistan paperilla ja räteillä niin hyvin kun vaan pystyn, mutta takapää on niin tuuhea, että se on vaikeaa. Sitten joudun putsamaan koko lattian ja talossa haisee p*ska! :d Tää alkaa olla jo todella kamalaa. Oon yrittäny leikata koiran karvoja takapuolesta muttei oikein onnistu. Tätä hirveää kakka show:ta on nyt jatkunut pari päivää koko ajan :d. Auttakaa pliis! :/

6

3193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väsynyttähän

      Tartten nopeesti apua???? :(

    • Kyllä se karvojen leikkaaminen on nopein ratkaisu ettei jää koko ajan ulostetta karvoihin. Vesipesu puhdistaa tarkimmin mutta jatkuva kastelu voi aiheuttaa taas muita iho-ongelmia,kun iho ei ehdi kuivua välillä.
      Pepun vetäminen voi johtua anaalirauhasten ongelmista myös.
      Ja taas jos tuo monta kertaa päivässä kakkiminen johtuu ruokavaliosta, kestää joka tapauksessa yleensä useamman päivän ennen kuin saa tuloksia. Esim. onko pennulle vaihdettu viime aikoina ruokavaliota. Tai pentuaikainen ruoka ei nyt enää sovi, vaan tarvitsisi aikuisruuan. Vaikea sanoa kun ei tiedä taustaa.
      Itse keitetty kana-riisi on yleensä neutraalia ja usein suositellaan vatsan ongelmatilanteissa.
      Yksi syy ripuliin voi olla sisäloiset, milloin koira on viimeksi madotettu ja millä aineella.
      Apteekista ripuliin esim. canicur ja koirien maitohappobakteeri.

    • pilleriveto

      Karvojen leikkaus onnistuu kahdestaan. Toinen pitää sylissä tukevasti ja toinen leikkaa. Mutta kannattaa katsoa, mikä on muuttunut kun kakkaustahti on tuo, ja pirauttaa eläinlääkärille jos ei pian lopu. Maitotohappopakteereita, piimää, jugurttia ja tuolla ylempänä suositeltua keitettyä riisiä ja maustamatonta kypsää kanaa jotta maha asettuisi

    • 1020

      Anna sille kunnollista ruokaa.

    • ruuassa-vika

      Väärä ruokavalio ja liikaa ruokaa. Koiran normi uloste on sellaista jota me ihmiset pukkaamme kun on maha oikein kovalla. Jos kikkareen voi nostaa sormilla ylös ettei se hajoa on ruokavalio oikea. Vehnätön ruoka ja nappulat liottamatta auttaa aluksi.Kaiken maailman siankorvat varsinkin saa mahan löysäksi lähes kaikilla koirilla varsinkin lappalaisilla.
      Peseminen vain pahentaa sillä kun peset takapuolen koiran karvojen rasva lähtee jolloin tarttuu vain entistä herkemmin paska karvoihin.

    • Mahdollisesti vääränlainen ruokavalio tai ruokaa annetaan ihan liikaa. Koita antaa hieman vähemmän ja jossei auta, niin kakkaa saa kiinteämmäksi teelusikallisella-ruokalusikallisella pellavansiemenrouhetta. Laita ruuan sekaan siis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe