Veristä vuotoa menopaussin jälkeen apua!

PANIIKISSA

Onko kellään ollut veristä/limaista/niukkaa vuotoa vaihdevuosien aikaan ilman että se olisi vaarallista?

Itsellä kuukautiset yli vuosi sitten, nyt oli 3 päivää vessapaperiin pyyhkiessä limaa ja verta, sitä ennen pari viikkoa pelkän liman ja valkovuodon(hajuttoman) lisääntymistä.

Kävin lääkärillä joka otti näytteen kohdun sisäpinnalta , papakoe normaali puolivuotta sitten.

Lääkäri havaitsi kuivat lima kalvot ja sain Pausanol voidetta.Laitoin eilen ensimmäisen kerran ja nyt aamulla sitä oli vuotanut pois.Myöhemmin aamupäivällä sitä tuli vielä mutta joukossa oli vaaleanpunaista:(

Toissapäivänä otettiin tuo näyte, sen jälkeen oli veristä vuotoa mikä lienee normaalia.

Mutta nyt?Joka paikassa sanotaan että tällainen tarkoittaa että syöpä on tulossa tai jo syöpä.Olen täysin paniikissa.

Siispä kysymys kuuluu:onko muilla ollut tämäntyyppistä ilman että olisi vakavaa?

Kiitollisena vastauksista!

5

3276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xzxw

      niin mullakin oli, se on ihan ok. kuukautiset jo olleet epäsäännöliset 46v. - 53v.
      viimeiset ovat olleet puoli vuotta poissa

    • myös_kauhua_kokenut

      Jos limakalvot ovat kuivat, ja otettu näyte, niin vuoto liittyy varmaan näytteen ottoon! Tosin en ihan ymmärtänyt viestistäsi, että miksi näyte oli otettu. Oliko sinulla siis ollut poikkeavia vuotoja tai muita oireita jo ennen näytteen ottoa?

      Älä ensimmäisenä pelkää syöpää. Olet kuitenkin hyvässä hoidossa. Itse säikähdin pari vuotta sitten, kun joukko-Papassa hoitaja rassasi ja rassasi. Minulla oli vaarattomia Nabothin kystia. Kukaan ei ollut koskaan muistanut kertoa, että minulla sellaisia on. Ja labran hoitaja ei niitä tunnistanut. Papa oli ihan puhdas. Mutta kauhun ajat oli odottaa vastausta.

    • pelottaa

      ap täällä! jo on mennyt useampi kk ja tuolloin otetussa kohdun limakalvonäytteessä ei tullut esiin mitään poikkeavaa.Tosin näyte oli niukka mutta oli patologi sen pystynyt tulkitsemaan.

      Nyt tänä aamuna taas tippui verta pönttöön ja tarttuu paperiin, soitin paniikissa tk:hon mutta sieltä sanottiin ettei mitään hätää, seuraile vaan...oon täydessä paniikissa:(

      Näyte siis joulukussa otettiin kun ed.kukautisista oli vähän yli vuosi ja ilmaantui vuotoa.Mulla pyörii kamalat kauhukuvat päässä, menisin yksityiselle jos olisi rahaa!

    • uusiyhteys

      Sinulla voi olla jotain vaarattomia kystia. Ne voivat olla tosi kiusallisia. Näkyvät yleensä ultralla.
      Soittele uudelleen terveyskeskukseen.

    • alkup

      Seuraan nyt tätä vuotoa, juilii alamahaa ja on kuin kuukautiset...kystien ei pitäis aiheuttaa vuotoa tietääkseni mutta kyllä tuo ultrata pitäisi:/Tk ei hevin suostu laittamaan:/

      Googlaamalla harvoin tulee tällaseen vaarattomia vaihtoehtoja vaikka onhan tässäkin ketjussa kirjoitettu että muillakin ollut tälläista.Mutta kun sääntönä on että voidaan katsoa vaihdevuosien alkaneen kun edellisistä kuukautisista on vuosi, niin mulla oli n.1 v 1kk tuolloin viime joukukuussa kun ilmaantui sitä pientä muutyaman päivän vuotoa.

      Tämä vaikuttaisi runsaammalle ja toinen rintakin on kipeä, on ollut kyllä jo jonkun aikaa aristava.

      Pitää koittaa rauhoittua:/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      33
      3155
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      63
      2602
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      46
      2393
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1328
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      302
      1260
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1006
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      987
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      982
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      79
      948
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      868
    Aihe