Jos kreikkalainen nainen sanoo nimekseen Elena, niin voiko sillä olla muita kirjoitusasuja näillä meidän kirjaimillamme?
(vrt. esim. espanja, jossa Helena lausuttaisiin samalla tavalla).
(vrt. esim. espanja, jossa Helena lausuttaisiin samalla tavalla).
Vastaukset 3
Vanhimmat
Heippa, ei voi olla muita kirjoitusasuja Elena-nimellä Kreikassa. Vaikka kreikan kieli on vaikeahko ja kirjoitusmuoto saattaa poiketa ääntämisestä, ei kyseisen nimen kohdalla kuitenkaan ole niin. Kreikan kielessä on oma H-kirjaimensa, X, joka sekä kuuluu että näkyy. Voit lueskella lisää kreikan alkeista loistavalta suomalaiselta Kreikka-aiheiselta matkailusivustolta kreikkaan.net, jonka kieliosion pääsivu on tässä: http://kreikkaan.net/kreikan-kieli
Kiitos vastauksesta. Täytyypä sitten kokeilla koti- ja työpaikkaa, että henkilö löytyisi Facesta. Sukunimeä en tullut tietämäänkään, mutta se olisi varmasti ollutkin korvakuulolta liian vaikea : )
Niinpä, venäjäksi Elena lausutaan 'Jelena'.