Majoittuessani Thaimaan lomallani paikallisiin, muuten oikein viihtyisiin bungaloweihin, en voinut olla ihmettelemättä sikäläisten mukavuuslaitosten toimintaa. Normaalia vetonuppia ei ollut, pöntön vieressä oli sanko kauhoineen sekä käsisuihku. Näillä oli ilmeisesti tarkoitus "vetää" tahi huuhdella pönttö sekä itsensä (koska myöskään wc-paperia ei ollut). Suuremman hädän tultua kummastakaan ei kuitenkaan ollut apua, eli p**ka ei lähtenyt pöntöstä liikkeelle ja pian ilmeni pöntön tukosta sekä hajuhaittoja. Omintakeisin keinoin ongelmasta selvittiin mutta luulisi olevan yleisempikin ongelma?? Vinkkejä?
Thaimaan vessat
10
4874
Vastaukset
- papru
ööh vettä pitänee heittää pönttöön sillä kauhalla reilusti ja vähän "paineella", tai tarpeen vaatiessa vaikka suoraan siitä sankosta. Ja muista että wc-paperia ei saa heittää sinne pönttöön - menevät tukkoon alta aikayksikön. Itselläni ei ole koskaan ollut mitään ongelmia
- Joosua
Miksi tämänkalaisen WC-kulttuurin maissa(toki muuallakin kuin Thaimaassa),missä useimmiten ei ole ns.pyttyä lainkaan,vaan reikä lattiassa,ihmiset eivät käytä vasenta kättä esim.tervehdykseen,tms? Koska se on saastainen,juuri mainitsemastasi syystä.
Heidän kulttuurinsa on erilainen.Jos menemme sinne,hyväksykäämme se. - takapenkiltä
Joosua kirjoitti:
Miksi tämänkalaisen WC-kulttuurin maissa(toki muuallakin kuin Thaimaassa),missä useimmiten ei ole ns.pyttyä lainkaan,vaan reikä lattiassa,ihmiset eivät käytä vasenta kättä esim.tervehdykseen,tms? Koska se on saastainen,juuri mainitsemastasi syystä.
Heidän kulttuurinsa on erilainen.Jos menemme sinne,hyväksykäämme se.Kyse ei lienekään hyväksymisestä vaan käytännön ongelmista.. Käsisuihkullahan saa veden tulemaan pönttöön aika kovalla paineella mutta ei sekään (aina) auta. Eipä silti, ei siitä tullut elämää suurempi ongelma, uusi saartenkoluamiskeikka on jo kiikarissa.
- vaan mieleen
Joosua kirjoitti:
Miksi tämänkalaisen WC-kulttuurin maissa(toki muuallakin kuin Thaimaassa),missä useimmiten ei ole ns.pyttyä lainkaan,vaan reikä lattiassa,ihmiset eivät käytä vasenta kättä esim.tervehdykseen,tms? Koska se on saastainen,juuri mainitsemastasi syystä.
Heidän kulttuurinsa on erilainen.Jos menemme sinne,hyväksykäämme se.Vessassa käynti ei ole ollut koskaan ongelma. Tuosta kättelystä vaan, että eihän esim. Thaimaalaiset kättele niinkuin me kätellään. Siellähän tervehditään laittamalla kämmenet vastakkain eteen ja kumartamalla. Mitä suurempi kunnioitus käteltävää kohtaan sen syvempään kumarretaan ja korkeammalle naaman eteen kädet nostetaan.
- Rene
Joosua kirjoitti:
Miksi tämänkalaisen WC-kulttuurin maissa(toki muuallakin kuin Thaimaassa),missä useimmiten ei ole ns.pyttyä lainkaan,vaan reikä lattiassa,ihmiset eivät käytä vasenta kättä esim.tervehdykseen,tms? Koska se on saastainen,juuri mainitsemastasi syystä.
Heidän kulttuurinsa on erilainen.Jos menemme sinne,hyväksykäämme se.Eiks pyllyä saa sit pyyhkiä kun vasemmalla kädellä? Itse taidan käyttää oikeaa.
- Virkkunen
On sullaki ongelmat!
- Kristi
Noi vessa-asiathan yleensä on matkalaisen "ongelmia" ulkomailla reissatessa. Harvassa maassa infrastruktuuri on ihan yhtä hyvin hoidettu kun meillä Suomessa. Et ole siis tainnut kauheesti matkustella.
- chang-bia
amprista otetaan kauhaan vetta ja kipataan se voimalla ponttoon. jokainen normi-paska kylla huuhtoutuu silla. samaa valinetta kaytetaan myos perseen pesuun, eli kauhalla vetta ja kadella pestaan, tai tietenkin kasisuihkulla jos sellainen on. se on 100 x hygieenisempaa kun paperi. ajattele, jos istut nurmikolla koiran paskaan, pyyhitko sen vaan paperilla, vai pesetko vedella paskaisen kokdan??? kæytæ jærkeæsi.
- pönttö
Kuten jo tuossa aloituksessa mainitsin niin ei lähtenyt p**ka kauhalla heittämällä eikä käsisuihkulla josta sentään tuli vettä pienellä paineella. Ehkä mulla ei sitten ole se normip.. mitä naisihmisenä kyllä epäilen. Reikävessat taitaakin olla mainettaan parempia, ei ainakaan pikkuonkelmat vaivaa. No päätän keskustelun osaltani tähän ja alan valmistautua seuraavaan matkaan..
- ongelmaan
Ota seuraavalle matkalle mukaan kemiallinen vessa,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13080Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.82117Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1131739Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101066Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450982Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn129966- 35754
- 50697
- 67691
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30645