Vieras tili Windows 10

dogsitter

Yllättävä ongelma tai olen vain taitamaton. Viimeksi jouduin XP-aikakautena tekemään vieras tilin koiran hoitajalle. Se oli hyvin helppoa. Perustettiin ohjauspaneelista vain vieras tili avautuvaksi ilman salasanaa ja rajattiin käyttäjäoikeudet käyttötasolle. Siinä pääsi sitten koiranhoitaja käymään netissä poissaollessamme sotkematta tiedostojani ja asetuksiani (salasanan takana oleva järjestelmänvalvoja). Se oli 15 sekunnin homma ja ainakin XP-aikakauteen nähden nopea, toimiva ja looginen systeemi.

Nyt ilmeni sama tarve, mutta olen W 10-aikakaudessa. Vieras-tilin (tai minkä tahansa tilin) voi kyllä näköjään perustaa, mutta W 10 edellyttää jo heti alkuunsa kirjautumistietona ainakin sähköpostiosoitetta ja salasanaa. Pitääkö minun siis soittaa tulevalle dogsitterille, mikä on hänen sähköpostiosoitteensa ja salasana? Heh, homma on näköjään tehty mahdottomaksi. Entä sen jälkeen? Mistä ne käyttöoikeudet rajataan koskemaan vain tietokoneen käyttöä? Eikö W 10:ssä enää hyväksytä "satunnaisia anonyymejä vierailijoita", kuten XP-aikakautena?

Kyllä tämä homma kulki XP-aikakautena sujuvasti, mutta nyt ei. Tai sitten en ole huomannut jotakin.

12

3075

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimii___

      Asenna ubuntu.

    • sekava_windows

      Windows on kovin sekava.

      • RosvoDoope

        Kymppi on niin vaikee, että vain hölmöt sitä käyttää!
        sit se vakoilee kaiken


    • hau-hau-tili

      Pitääkohän koiranvahtijaasi varten perustaa vielä erillinen Microsoft-tilikin?
      Ja jos hänellä on sellainen ennestään, niin mitähän Windows 10:lle mahtaa merkitä sellainen, että jos tietty tietokone, tai oikeastaan sen emolevy, on kytkoksissä useisiin Microsoft-tileihin?

    • helppo.nakki

      Et vaan huomannut. Tilin voi perustaa kymppiin ilman mitään erikoistietoja tai postiosoitteita. Katso huolellisemmin ohjeita kun perustat tiliä.

      • sq1

        Windows 10 home ohje: Asetukset > tilit > perheenjäsenet ja muut henkilöt > lisää joku muu tähän tietokoneeseen > minulla ei ole tämän henkilön sisäänkirjautumistietoja > lisää käyttäjä ilman microsoft-tiliä > käyttäjänimi, salasana, salasanavihje, valmis.


      • sq1

        Toisella tavalla: Kirjoita windows hakuruutuun, netplwiz ja paina enter > klikkaa lisää > klikkaa kirjaudun ilman microsoft-tiliä > paikallinen tili, niin voit syöttää paikallisentilin tiedot.
        Kun tili on lisätty, klikkaa tililuettelosta luomasi tili aktiiviseksi ja klikkaa ominaisuudet. Valitse ryhmäjäsenyys-vällehti ja määritä tili.


    • dogsitter

      Kiitos kaikille! Koetan pärjätä!!

    • WLxx

      Onko niin, ett'ei kymppiä saa edes aktivoitua ilman MS-tiliä tai sähköpostiosoitteensa antamista?

      Pitäydyn edelleen W7 Pro:ssa ja harkinnassa on johonkin Linux-jakeluun siirtyminen (testaan josko saan sillä kaiken tarvitsemani toimimaan), sillä tuo hyvin röyhkeä MS-Spy politiikkaa alkaa olla todella liikaa.

      • ei_tarvita_tiliä

        MS-tiliä ei tarvita aktivointiin, ainoastaan sovellusten lataamiseen ms storesta.
        Kympin asennuksen yhteydessä voi tehdä normaalin paikallisen tilin, ja appsit voi aina ladata muualta (esim. torrentilla) ja asentaa ohilataamalla.


      • WLxx
        ei_tarvita_tiliä kirjoitti:

        MS-tiliä ei tarvita aktivointiin, ainoastaan sovellusten lataamiseen ms storesta.
        Kympin asennuksen yhteydessä voi tehdä normaalin paikallisen tilin, ja appsit voi aina ladata muualta (esim. torrentilla) ja asentaa ohilataamalla.

        "MS-tiliä ei tarvita aktivointiin, ainoastaan sovellusten lataamiseen ms storesta."

        Ok. En koskaan ole käyttänyt MS-Storea, eli eipä siellä itselleni tarpeellista tai välttämätöntä ole ollut.

        Tarvitsemani ohjelmat hankin aina niiden omilta virallisilta sivuilta, mutta eipä tuota appsikimaraa tungokseen saakka ole ollut.

        Mikäli tulevat Linux-kokeilut kertovat sillä tulevani kaikessa tarvitsemassani toimeen, niin luopunen jossakin vaiheessa XP-ajasta aloittamastani Windowsin käytöstä kokonaan. Mutkia voi olla matkassa, mutta katsotaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      449
      1289
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1116
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      852
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      805
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      737
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      100
      723
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      694
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      671
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      62
      664
    10. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      27
      663
    Aihe