mosaikkiparketti piloilla korvaako mikään?

masentunut66

Terve!
Elokuussa päätin että mosaikkiparketti pitää hioa ja valkolakata ja kutsuin parkettimiehen sen tekemään ja aluksi näytti hyvältä mutta nyt 1-3 kuukautta siitä on lattia ruvennut tuhoutumaan ja rakoja on tullut saumoihin johonkin palikoihin isompia rakoja jotkut palikat on nouseet koholle ja tuntuu et päiväpäivältä vaan pahenee pahenee ja kun koputtelee niin tuntuu et kohta koko lattia irtoo..

Kohde on rivitalo ja maanvarainen laatta vuosimallia 84 ja ei olla pesty lattiaa...

1.Kannattaako mun edes ilmoittaa parkettimiehelle et voiko sillä olla mitään taakuu juttua?
2.Voiko mennä kotivakuutukseen?
3.Vai ostanko petkeleen ja kaikessa hiljaisuudessa kuskaan koko paskan kaatopaikalle ja nielen tappion?

7

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ranettaja

      Ollut kostea ennen lakkausta jos noin paljon elää, laita päälle uiva tai matto, vietä joulu rauhassa.

    • komarof

      Se on just tuo valkolakkaus yks perkile, miksi ei hyväksytä puuta puun värisenä. Mosaaikkiparketti vaatii ilmankostuttajan .

    • yleinen-ongelma-vanhois

      Voithan sinä ilmoittaa parkettimiehelle ja hän voi antaa neuvoja miten kannattaa asiassa edetä. Tämä on ongelma vanhoissa mosaiikkiparketeissa koska -80 luvulla ei ollut elastisia liimoja ja puun elämisestä johtuva laajeneminen ja kutistuminen usein irroittaa parketin ja rasitusta lisää myös raskaalla hiomakoneella hiominen sekä lakkauksesta/värjäyksestä johtuva hetkellinen puun turpoaminen.
      Ei muuta kuin petkeleellä vielä kiinni olevat parketit irti ja pohjan oikaisu sekä uusi uiva parketti tilalle.

    • koivulaminaatti

      Pura pois ja tilalle laminaatti. Huolet ohi.

      • maku-asioitahanne-on

        Parkettilattian jälkeen laminaatti tuntuu kyllä kovalta, liukkaalta ja kylmältä mutta sehän on tietenkin makuasia mistä kukakin tykkää.
        Vinyylikorkki on jo aivan eri mukavan tuntuinen.


      • Vinyylipete

        Jo pelkkä vinyylilattia on huomattavasti mukavampi kuin laminaatti. Käy myös eteiseen ja keittiöön kun voi pestä vedellä. Meillä on tota marokkokuosia välitilassa :) Mukavan levoton muuten tylsään keittiöön..

        http://kuluttajamyynti-lattiat.tarkett.fi/tuotteet/lukkoponttivinyyli/lukkoponttivinyyli

        Pelkkää positiivista palautetta tullut asiakkailta joille tota oon asentanut


    • Porno-Jalmari

      Kunnon kasa trotylia kivijalan alle ja sillä hoituu koko mörskä pois päiväjärjestyksestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      63
      1303
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1299
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1070
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      955
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      833
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      824
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      15
      762
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      639
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      633
    Aihe