Jouluohjelmaa?

iRsto

Mahtaako kukaan tietää järjestetäänkö täällä rannikolla jotain jouluohjelmaa? Ja löytyisikö jostain jotakin häppeninkilistaa? Hieman ongelmallista kun en käytä Facebookkia.

Lähinnä kiinnostaisi juhlistaa joulua käymällä syömässä jossain missä erikseen on järjestetty jonkin asteinen jouluruokailu. Mieluiten siis Suomalainen paikka, niin pääsisi vähän tutustumaan muihin muuttolintuihin.

Kiitos vastauksista!

10

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rannikolla ilmestyy perjantaisin ilmaisjakelulehti Fuengirola. Se on myös luettavissa verkossa. (google: fuengirola.fi) Kannattaa selailla. Torressa on suomalaisia paikkoja keskustassa, La Dona av Joan Miron varrella. FinnPub ja El Sabor C/e Casablancan varrella. Lisäksi on Montemarin alueella Dona Carlotan klubiravintola. Näistä löytyy varmasti lisätietoa Joulun tilaisuuksista. Myös Asociacion Finlandesa Costa del Solin toimintaan voi tutustua sen omilta sivuilta (google:kymppipaikka). Polkupyörän ohella paikallisjuna on erinomainen matkustusväline. Junia menee suuntaansa 3 tunnissa päätepysäkkeinä Malaga ja Fuengirola. On edullista ja vielä edullisemmaksi sen saa 60-vuotta täyttänyt menemällä passin kanssa esim. Torren asemalle ja ostamalla Tarjeta Dorada-kortin kuudella eurolla. Kortti on voimassa vuoden ja antaa n. 40%:n
      alennuksen. Yhdeltä hengeltä Torresta edestakainen Malagaan tai Fuengirolaan 2,50€. Asuntosi lienee lähellä Plaza Mayorin junapysäkkiä.

      • Ok, kiitos vinkeistä. Juu plaza mayorin lähistöllä on, tulinkin juuri fuengirolasta takaisin. 2,05 maksoi yhdensuuntainen matka, olisi varmaan kannattanut ottaa menopaluu mutta noh, meni se näinkin. Näin 30 vuotiaana ei vielä ihan saa noita eläkeläisalennuksia, mistä satuin kuulemaankin tuola fuengirolassa myös :)


    • Mikähän noissa englantilaisten jutuissa nyt niin merkillistä on? Täällä on tapana jokaikisessä juhlassa kerääntyä ulos kaduille, mikä varsinkin suomalaisesta voi tuntua
      ihmeelliseltä karnevaalikarkelolta. Ei kotoisen jouluruokailun etsimisessä mitään moitittavaa ole.

      • Veikkaanpa että kyse on vähän siitä, että joillekkin Espanjaan matkustaminen on vain niin iso juttu. Kuvittelevat että täällä pitäisi jotenkin samantien muuttua paikalliseksi jotta saisi "kaiken irti" :) Olen huomannut ilmiön ennenkin ollessani Thaimaassa. Suomesta huutelevat ohjeita miten sielä täytyisi aikansa viettää, ja kaikki suomalaisuuteen viittaavakin on näille ihmisille punainen vaate, vaikka kyse ei ole heistä tai heidän tavoistaan matkustella.


    • joujoujoujoujou

      Reflassa ja Nuriasolissa on ainakin joulupöydät, ja suomalaiset ilmaisjakelulehdet löydät jokaisesta suomifirmasta.

      • Ok, kiitos tiedoista!


    • ohjelmaakokoperheelle

      Oisko joku nyrkkitappelu paikallisessa baarissa virkistävää vaihtelua?

    • Pääsee.vähemmällä

      Onko seurakunta lopettanut toimintansa? Sen sivuilta ei löydy yhtään tapahtumaa tammikuulle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8028
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3852
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1310
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1143
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1079
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      865
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      762
    Aihe