Moi
Mulla ois teille vähän kysyttävää. Kun amatsussahan on niitä tyyliin "TET-jaksoja" tai miksikä niitä nyt kutsutaankaan (työharjoittelua?) niin kuinka pitkiä ne päivät teillä ovat? Onko ne raskaita? :/
Kiitos vastauksesta :)
Mulla ois teille vähän kysyttävää. Kun amatsussahan on niitä tyyliin "TET-jaksoja" tai miksikä niitä nyt kutsutaankaan (työharjoittelua?) niin kuinka pitkiä ne päivät teillä ovat? Onko ne raskaita? :/
Kiitos vastauksesta :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
siis toi nimimerkki ja otsikko mulla äsken mutta eipä kai se haittaa :D
Se on työssäoppimista eli opiskelen paperi- ja kemianteollisuutta ni me mentiin paperitehtaalle "töihin" 2 kuukaudeks, oltiin ihan 3-vuorotöissä siellä niin kuin normaalit työntekijätkin. 8h/päivä.. tolla alalla ainakin meijän koulussa on ensimmäinen työssäoppiminen 2 vuoden syksyllä ja toinen joko 2 ja 3 vuoden välisenä kesänä tai 3 vuoden keväällä..
ei se niin raskasta oo, opiskellaan vaan työpaikalla :P
Itse opiskelen sähkö-ja energiatekniikkaa (eli paksusähköllä ollaan:P) ja nyt on 2 viikkoa jäljellä tätä työharjottelua.Täähän on siis kestän koko jakson.
Töihin tullaan silloin kuin kaikki muutkin eli 7.00 ja pois päästään 15.15.Kerrostalotyömaalla olen siis harjottelemassa kaverin kanssa.Päivät on olleet sisällöltään vaihtelevia, kuitenkin tekemistä on ollut paljon.Satunnaisia lusmuilutuntejakin on ollut tarvikkeiden puuttuessa.Työ ei ole kyllä tosiaan mitään kevyttä, polvillaan joutuu olemaan paljon ja myöskin kädet ylhäällä tikkailla.Nyt on jo tottunut eikä tuu mikään paikka enää kipeäksi.
Mutta, työharjottelupaikkoja on tuhansia eri aloilla joten on paha käydä sanomaan muusta mitään kuin omasta duunista:D
Moikka,
Tutkinto on 120 opintoviikkoa (3 vuotta),
ja siitä 20 ov on työssäoppimista.
Yleensä ne 20 ov ovat viimeisen vuoden keväällä -
mutta voivat kyllä jaksottua kaikille vuosillekin,
riippuu tutkinnosta.
Työpäivät ovat normaaleja työpäiviä, ammattialasta
riippuen. On hyvä jos saa sellaisen työssäoppimispaikan, missä todella pääsee tekemään
oikeita sen alan töitä - siinähän sitä oppiikin
parhaiten ko. alan ammattilaiseksi.
opiskelen cateringia ja työpäivät on yleensä työpaikan työajat! muutenkin vihaan ihan kökkönä jo tätä alaa ja päivät on ihan deemin raskaita.. onneks vika vuosi menee..
Riippuu täysin siitä alastakin millä olet opiskelemassa. Itse opiskelen rakennusalaa ja päiväni ovat ympäripyöreitä...sanotaan 8h päivät mut voi venähtää jos on urakkaa tai jotain muuta. mut yleensä ne päivät on samat kuin"normaaleilla" työläisillä siällä mihin menet....