Häsärin mukaan Poroja ruokitaan ilmastomuutoksen takia,moniko nielaisi syötin? jokainen nyt tietää todelisen syyn vai tietääkö.
Vähän Paksua
Poroton
2493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kyllä poroja on yksinkertaisesti liikaa siihen verrattuna, mitä niiden laidunmaat kestävät.
Niin, onko niitä liikaa Huippuvuorillakin? Siellä on sama tilanne. Onhan meille arvostetulta taholta todettu että koko ilmastonmuutos on kiinalaisten kusetusta. Tosin tiedemaailma vielä vähän yrittää harata vastaan. Mutta kai niitä poroja ruokitaan siksi että ne ovat keväällä teurastusten aikaan hyvässä lihassa.
Sarkastelija on oikeassa, ei poroja niiden itsensä takia ruokita, vaan ihmisen.
Taitaa tuo pikkulintujen talviruokinta olla ainoaa suht koht pyyteetöntä eläintenhoitoa.
Siellä vastaaja kertoi poroja olevan liikaa. Sanan poroja tilalle voisi kirjoittaa ihminen. Eritoten Afrikassa ja osassa Aasiaa on rutkasti liikaa ihmisiä,vähemmällä ihmismäärällä maapallon antimet riittäisi paljon paremmin.
yhtä villasia panu villanen haasteli 13.12 aamu radiossa kyllä on monena jouluna 1900 luvullakin järvet olleet sulia. nuo muka tutkijat valehtelee niin paljon että loppukin usko menee
Joo, ihmisiä on liikaa ja väärin jakaantuneena maapallolla.
Jos autiolla saarella kaukana laivareittien varrelta haaksirikkoutuu kaksi ihmistä, niin hyvin pian molemmat ryhtyvät miettimään liikakansoitusongelmaa eli molempien mielestä saarella on yksi ihminen liikaa.
Tällaisella ajattelutavalla päästään herraksi - nimittäin kärpästen herraksi.
Sensijaan että aina ajatellaan ihmisiä olevan liikaa pitäisikin ryhtyä miettimään kuinka saisi kaikki nämä ihmiset yhteistyökumppaneikseen tai työntekijöikseen muuttamaan maailmaa yhteistyössä.
Ei se noin mene.
Sitävastoin, jos on junassa kaksi vaunua, toisessa on kaksi ja toisessa 40 ihmistä, on selvää, että kaikkien kannalta on parempi jakaa matkustajat uudelleen.
Ajatellaanpa samaa maapallolla. Siperia ja Alaska ammottavat tyhjyyttään, myös Pohjola on harvaanasuttua seutua. Afrikka ja Aasia ovat liikakansoitettuja.
Porotko ovat se harmistus.
> Siperia ja Alaska ammottavat tyhjyyttään, myös Pohjola on harvaanasuttua seutua.
> Afrikka ja Aasia ovat liikakansoitettuja.
Afrikassa on kasvukausi yli 300 päivää kun se pohjoisessa on 90 päivää. On siis syy siihen miksi pohjoisessa nähdään nälkää ja afrikassa kypsät ananakset putoilee puun oksilta syliin... eikäku... eihän tää nyt näin voi mennä.
Mutta hieman vakavammin, muistatteko vielä suuret nälkävuodet 1859-1860? Ihmisiä menehtyi hämptonissakin kuin kärpäsiä ja pelkästään nälkään.
On virheellistä siirtää ihmisiä rikkaasta etelästä köyhään ja niukkaan pohjoiseen - mitkään olosuhteet eivät olennaisesti ole parantuneet sitten nälkätalven 1859-1860.
Noh, aika paljon ovat kuitenkin. Ajattelepa, että voit jonnekin ostaa vuohen parillakympillä ja se turvaa jonkun koko perheen.
Täällä ollaan näkäkuoleman partaalla..eikäku..eihän se niin taida olla.
> Ajattelepa, että voit jonnekin ostaa vuohen parillakympillä ja se turvaa jonkun koko
> perheen.
Ymmärsit pointtini täysin. Rikkaassa etelässä tulee vähällä toimeen - täällä ei tule vaan jäätyy ja nälkiintyy ilman tonnia kädessä joka kuukausi.
Toisin sanoen meidän pitäisi laatia suunnitelma siitä kuinka meidät saataisiin turvaan etelään nälkiintymiseltä ja jäätymiseltä.
Täällä halutaan ymmärtää kaikki asiat ylösalaisin käännettynä ja päällään seisten.
Kyllä, samaa kieltä puhutaan. Jospa ne porojen ruokkimiseen hassatut rahat laitettaisiin rikkaiden etelänihmisten vuohiin.
Täältä taas vois säännöstellä vettä, niin sekään ei pääsisi niin jäätymään.
Miten tää liittyy Hämeenlinnaan???
Mikä se on? Jotain syötävääkö?
> Jospa ne porojen ruokkimiseen hassatut rahat laitettaisiin rikkaiden etelänihmisten
> vuohiin.
Muistatko Live Aid konsertin joskus parikymmentä vuotta sitten? Se järjestettiin Etiopian nälkäongelman voittamiseksi.
Sen konsertin jälkeen etiopian nuppiluku on kaksinkertaistunut - ja taas on nälkä.
Pitää olla aika rikas, että voi lisääntyä tuplamääräksi yhden sukupolven kuluessa - sama kuin Suomessa olisi nyt kymmenen miljoonaa ihmistä kun 90-luvulla oli 5 miljoonaa.
Eli teillä on tosiaan rikkauden ja köyhyyden käsitteet menneet sekaisin, mistä aiheutuu haittaa.
Eli siis teille rikas voi olla köyhä ja taas köyhä voi olla rikas. Ja tämän köyhän sitten laittaisitte kustantamaan rikkaalle lisää rikkauksia.
Näin asian sekä näen että koen.
Näin se Amerikka rakennettiin, orjat puuhasi rikkauksia valkoisille. Samaan aikaan siirtomaavallat kuppasi AFrikan tyhjäksi rikkauksista ja länsimaiden tuella valtaan nousivat kaikenmaailman Idi Aminit ja siitä perinne on jatkunut. Diktaattorit kusee kansojaan linssiin.
Ajatellaan tätä etelää vielä sen kannalta, että siellä on päiväntasaajalla aurinkoa käytettävissä suunnilleen sama määrä vuodenajasta riippumatta - siis energiaa on talvella ihan yhtä paljon kuin kesällä. Eikö tämä olekin rikasta?
Mietitäänpä kun rahaa ei kulu auraukseen ja hiekoittamiseen ja sepelin murskaamiseen yhtään pennin jeniä. Pidän sitä rikkaana ja taas köyhänä pidän sitä kun aurinko ei paista ja pitää tehdä töitä sepelin murskaamiseen ja levittämiseen ettei luut katkea jäisellä polulla.
Yleisen ajatusvirheen ja rikkauden/köyhyyden sekoittamisen aiheuttaa se kun käden ja suun kohtalonyhteys on katkennut - jos joutuisi kuokkimaan pellon, kaivamaan kasteluojan, kylvämään siemenet ja varjelemaan hallalta ja rosvoilta - sitten ymmärtäisi, että rikkautta on se mitä maaperä ilman kohtuutonta riistoa antaa. Ja siellä etelässä maaperä antaa enemmän kun täällä.
Vai näkeekö joku jossain täällä kypsiä anananksia ja appelsiineja puun oksilla?
Ja kookoksia. Kookospähkinä on rikas luonnontuote kuin mikä.
onneksi ilmaston muutos vähän helpottaa noita talvesta johtuvia kuluja
Niin, ilmastointihan ei ole mikään kulu, kuten lämmitys?
Näkeekö joku täällä kuivuutta? Vesihän on luonnontuote.
Tässä niitä ananaksia ja ylen antava maaperä:
https://www.suomenlahetysseura.fi/ls_fi/MediaManager:Image/caid/1124212/file/Etiopia_Legeheda_kuivuus_2_Sari_Lehtela.jpg
Missä tämän uutisen syltty tehdas?
aivo pestyjen viher kommari teinien päästä keksittyä. muut vielä uskoo ja maksaakin moisista huuhaa tutkimuksista. radio suomen pikku likat oli ihan extaasissa kun opettaja "villalen puhu paskaa" hei jotain rajaa tohon valehteluunkin