Ostin kunnon puisen olohuoneen pöydän, jossa oli kiinnostava kukan muoto tai ehkä enemmänkin piparkakun muoto. Se oli päälle maalattu valkoiseksi ja otin selvää miten voisin pöytää vähän kunnostaa. Kuulin että sen alla olisi viilupinta ja alkuperäinen väri 50-luvulta tumma. Uskaltaisiko tuota itse yrittää entisöidä? Ajattelin maalin poistaa Liberon Stripper -maalinpoistoaineella ja sitten rauhallisesti edetä jos alla on jotain säilytettävää. Toiveena alkuperäinen ulkonäkö, viilun ei tarvitse edes olla moitteettomassa kunnossa. On vain hienoa jos elämä näkyy huonekalussa. Jos jollakin löytyisi linkki tällaiseen ohjeeseen niin olisipa hyvä!
Maalattu pöytä, alla viilupinta. Miten entisöin?
2
3240
Vastaukset
- Zirup
Tässä ohje viilupinnoille.
Viilupinnalta maalit/lakat saa pois maalinpoistoaineella esim. sillä Stripperillä. Kun maalinpoistoaine on kaavittu pois, neutraloi pinta joko sillä ohjeessa mainitulla Liberonin Huonekalujen puhdistusaineella tai lakkabensiinillä. Lotraa neutralointiainetta reilusti ja pyyhi rätillä liiat pois. Sitten annat pinnan kuivua rauhassa useamman tunnin ennen hiomista.
Viilu on noin puoli milliä ohutta, joten hionta tehdään varoen. Käsihiontapaperit esim. 120, 150, 180 ja lopuksi 240. Varovaisesti reunoissa - menevät helposti puhki. Sen jälkeen voit petsata, lakata, vahata tms. Jos viilu menee puhki esim. reunasta, sen saa piiloon korjaustussilla. Niitä löytyy entisöintitarvikekaupoista ja rautakaupoista.
Maaleja voi poistaa myös puukolla raapimalla tai kuumailmapuhaltimella. Mutta maalinpoistoaine ehkä turvallisin (mööpelin kannalta) harrastelijalle. Joissakin puulajeissa on syvät syyt (tammi) ja niistä voi maalinjämät kaivella jollain terävällä esim. hakaneulalla, nuppineulalla, kirurginveitsellä, askarteluveitsellä tms.
Onnea entisöintiin :)- alkup
Olipa hyvät neuvot, näillä ohjeilla on kyllä hyvä aloittaa! Iso Kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392773Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702388Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261446- 1161124
- 991089
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57871Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62844Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.283830