Nainen yksin matkaan

Tyyfhu

Voiko nainen lähteä yksin matkalle Dubaihin. Pukeudun asiallisesti ja muutenkin rauhallinen persoona. Mitä vaaroja voisi mahdollisesti olla ?

3

374

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuupai

      Aivan mainiosti. Normaali käytöksiselle ja asiallisesti pukeutuvalle ei mitään vaaraa. Takuulla turvallisempi kuin esim. Helsinki

    • Tiinas10

      Dubai on varmaankin yksi maailman turvallisimmista maista. Myös naiselle kunhan ymmärtää miten maassa tulee käyttäytyä. Asiallinen pukeutuminen ja käytös on tärkeää ja tämän oletkin jo sisäistänyt.

      Aasialaiset vierastyöläiset kyllä tuijottavat länsimaista naista, vaikka olisitkin konservatiivisesti pukeutunut. Jos joku jotain ehdottelee tai muuten käyttäytyy epäasiallisesti sinua kohtaan, kannattaa poistua paikalta tai nostaa asiasta kova meteli. Itse en ole tuijottamista pahempaa kokenut.
      Maassa on paljon prostituoituja esim venäjältä eikä kannata ottaa sitä riskiä, että luulevat prostituoiduksi, kun liikut ilman miestä eli oma käytöshän tähänkin vaikuttaa.
      Missään tapauksessa ei pidä lähteä vieraan miehen mukaan tai mennä kenenkään vieraan auton kyytiin. Taksit ovat toki turvallisia mutta älä ikinä istu taksin etupenkille.

      Poliiseja, vartijoita ja valvontakameroita on joka paikassa joten se omalta osaltaan lisää turvallisuutta. Ihmiset ovat erittäin avuliaita ja ystävällisiä.

    • Savetski

      Täällä toinen! Lähden yksin reissuun, jännittää, mutta toisaalta on helpottunut olo: kerrankin saa itse määrätä aikataulunsa ja mennä sinne mikä oikeasti kiinnostaa. Olen 52-vuotias naimisissa oleva nainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1578
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1289
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      501
      1185
    4. 63
      985
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      962
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      52
      740
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      109
      726
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      647
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      632
    Aihe