PEIKKOJEN YÖ

Meilläkin vietetään Lucian päivää erityisesti Hesassa ja ruotsalaisseuduilla. Viime yö on tarujen mukaan mm. peikkojen yö.
Millaisena koit lapsuudessasi nämä "klaffaajat" eli klapin heittäjät?
484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

LUCIA-taru lienee todenperäinen. Meille tuli jo 1300-luvulla, mutta ensimmäineen Lucia-neito vasta nuoruudessani v. 1950?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Lucia

1Äänestä

Asun kulmilla Suomen niemeä, ettei Lucian päivää täällä vietetä. Se perinne on tuttu vain vanhoista koulukirjoista ja uutisista.

1Äänestä
  • LUCIA-neito tuli hyvin tutuksi kun taannoin tuttujen kamari-
    muusikkojen tytär valittiin Lucia-neidoksi - hänkin siskoineen
    ovat tuttuja ystäviäkin.

    Äänestä

Kemiön saareltako Hesaan noudettiin Lucia-neito?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pilmari kirjoitti:

Meilläkin vietetään Lucian päivää erityisesti Hesassa ja ruotsalaisseuduilla. Viime yö on tarujen mukaan mm. peikkojen yö.
Millaisena koit lapsuudessasi nämä "klaffaajat" eli klapin heittäjät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu