Opiskelijoiden asumislisä muuttuu asumistueksi

TulevaSossupummi

Eli nyt on sitten päätetty, että opiskelijoiden asumislisä tullaan korvaamaan asumistuella. Mitä tämä käytännössä nyt tarkottaa kun ei ole kelan kanssa aiemmin tullut asioitua muuten kuin opintotukiasioissa jotka ainakin ennen meni vain ilmoituksella.
Eli asun yksin ja vuokra sen 500 pintaan kuukaudessa. Vuodessa tuloja 9000 - 10000 euroa jonka päälle sitten tulee se 250,28e/kk suuruinen opintotuki(Tämä on se uusi alennettu määrä). joten tästä tulee kuukausituloiksi n. 1000 euroa.
Mitä kaikkea joudun kelalle toimittamaan ja kuinka usein joudun kelan kanssa käymään tätä köyhien paperisotaa? Vaikuttaako säästössä olevat rahat?

Kiitos jo etukäteen jos joku viittii vastata.

3

183

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1425684

      Asiathan selviävät ihan vaan lukemalla Kelan sivuilta. Siellä kyllä kerrotaan, mitä liitteitä tarvitaan, milloin tuki tarkistetaan ja miten säästöt vaikuttavat.

    • hhgdjd

      Säästöt ei vaikuta. Tuki päivitetään kerran vuodessa, kuten Kelan asumislisäkin on päivitetty. Tuen määrän saa laskettua tästä:https://easiointi.kela.fi/aylaskenta_app/AYLaskentaApplication
      Tulo- ja menotiedoillasi asumistueksi tulisi Helsingissä 400 €/kk ja pienemmissä kunnissa 275 €/kk. Tukiuudistuksessa tehdään valtiolta varojen siirto Helsingin seudulle. Häviäjiä ovat muiden kaupunkien opiskelijat, joilla tuki nousee korkeimmillaankin vain vähän, ja joissa monilla tukioikeus romahtaa.

    • asumismenotnousee

      Tai siis Helsingissä tukea voi opiskelija jatkossa saada 406,40 €/kk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe