Nyt kun on jo todella lähellä uuden Vanhimmat-huoneen oman luotsin virkaanastujaiset, koulutus on loppusuoralla, niin kysytään seuraavaa:
Onko nykyisten sättäreiden joukossa mielestänne sellaisia, joita ei ikinä saisi poistaa, bannata tai hiljentää?
Muutamalle tärkeimmälle järjen- ja sydämenäänelle suunnitellaan annettavaksi eräänlainen superkruunu, mikä takaisi koskemattomuuden suhteessa luotseihin ja ehkäpä siis jonkinasteinen sättäreiden edunvalvojana toimiminen tulisi kyseeseen ristiriitatapauksissa.
Toimeksisaaneena,
VK
Uuden luotsin aloittaessa
22
524
Vastaukset
- puhujoulupukille
Hah sinä ja virkatehtävä.
- toisettietäätoisetei
Ilman syytä ei ketään ole hiljennetty, bannattu tai poistettu. Monet ei vaan tajua omia törkeyksiään ja sitten jaksavat viikkotolkulla itkeä että voi voi...taas minua sorsittiin.
Tänä vuonna ei sitten todellakaan tule uutta luotsia. - taviksetkin.voi.tietää
Ei tässä varmaankaan entisten, katkeroituneiden ja ihmisenergiansa loppuunkäyttäneiden ex-luotsien mielipiteitä kaivattu. Ihan normisättäreiden ajatuksia aivan normisättiarjesta käsin vain.
- kaartelemata
Vaan eikö voisi tosissansa assiiseen suhtautua eikä hehhetellä joutavia sotapelejä?
En äänestä minkään sukulaisuussuhteessa olevan puolesta yhtessäkään luotsin vaalissa!
Luotsin pittää ymmärtää vanhojaki immeisiä. Ja hittaampaa pittää saaha lukea ja kirjuuttaa ruudullen! - sallimunnauraa
mikä ihmeen koulutus? ainakin 2016 toiminneet muutamat luotsit oli kyllä pinnannut niiltä koulutustunneilta totaalisesti,ei käytöstapoja,ei luku kirjotustaitoa ja pelkkää mielivaltaa vaan.onneks pari pahinta saiki potkut, sitä tappelua kukkaan jaksanut katella.
Voisi muutamia sellaisia ollakin.
- Imsku.trallallaa
Jänskättää kun kohta se uusi luotsi aloittaa ja minä jotain jo tiijän siitä etukäteen :)
- sitätietoalöytyy
Minäpä tiedän enemmän...
- ähäskutti
Minä tiedän jo kaiken:)))
- voikikkiteitä
miepä tiiän,että sie et tiiä.mitä minä tiiän
- tarkoitusvainseurata
et taida edes sitä tietää että uusi luotsi tulee ilman tunnusta.
- Itsekin_välittävä
Eihän enää yksikään vanha luotsi syrjäydy uuden aloittaessa? Jotenkin tulee niin surullinen olo kun miettii ent. luotseja joilta on viety elämäntehtävä ja -tarkoitus... Ruokkiiko heitä kukaan ja saavatko he osakseen inhimillistä kohtelua?
- ylimääräinenpois
Ainakin muutamille kunnon paasto ei tee muuta kuin hyvää..
- murmeliin
Toivottavasti tää ei ole selina1.Jonkinlainen rauha olis chatissa
- vallatonluotsi
Kyllähän selina käyttäytyy koko ajan niinkuin hän olis luotsi tai peräti omistais sätin,ei hän ymmärrä että kun jostain saa potkut niin se suhde loppuu siihen olipa työsuhde tai jonkinlainen muu suhde,pitäis jollain lailla saada se painettua seninankin kalloon
- JouluRauha
Kyllä ovat Jouluiset tekstit parilla palstalla ja samat kirjoittajat niissä.
Huokasen ja poistun. - missä.viipyy
Eikö pitäny olla jo uuden luotsin?
- uudettavat
Kyllähän minä tulen mutta ilman virkamerkkiä.
- tapojasi.emme.tunne
Ei me sua uskota jos ei oo viran ulkoisia tunnusmerkkejä!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3569582Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat896018Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3675636SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1194035Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33412Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien702975Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal782940Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52723Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72658- 1142618