Hei
Autoni kuluttaa jäähdytinnestettä ja oli taas päässyt tippumaan nestepinta min kohdalle, todennäköisesti päässyt ilmaa koska lämppäri ei työnnä lämmintä vaikka nestettä on joten miten ilmaus tehdään tähän autoon?
Autoni kuluttaa jäähdytinnestettä ja oli taas päässyt tippumaan nestepinta min kohdalle, todennäköisesti päässyt ilmaa koska lämppäri ei työnnä lämmintä vaikka nestettä on joten miten ilmaus tehdään tähän autoon?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sulla todennäköisesti vuotaa kannentiiviste, tai lämmityslaitteenkenno. Osat on halpoja, mutta tuon kennon vaihto on työläs, kun koelauta on purettava kokonaan. Tuo kannentiiviste alkaa vuotamaan vanhuuttaan. Siitä selviää kyllä edullisesti, eikä vaadi kannen höyläämistä, jos ei ole pääsyt kuumenemaan liikaa. Osat kansityöhön on noin 100€ luokkaa.
Siis osat renaultin kansityöhön maksoi noin 500 € , kannentiiviste imusarjantiiviste venttiilikopantiiviste kannen pultit , kannen oikaisu 0,10 mm , vesipumppu , kiilahihna , jos hyvän haluaa .
Osat 20ekee Virosta...
Tänä päivänä 25euroo kannen tiiviste ja pultit Virosta, pakosarjan tiiviste 4.9euroo
En tiedä miten paljon moottoriversio vaikuttaa noihin hintoihin mutta minä löysin "Virosta" seuraavat hinnat:
-kannentiiviste 21,23
-kannen pultit 7,43
-pakosarjan tiiviste 2,50
Lisäksi tuollaisessa remontissa kannattaa vaihtaa ainakin jakopään osat. Vesipumpun kanssa koko sarja 69,14
Nämä siis 1.4 litraiselle moottorille.