Kymmenet tuhannet kirkkoon kuuluvan lapsen vanhemmat ovat viime vuosina eronneet kirkosta, mutta eivät ole erottaneet samalla lastaan kirkosta, nyt on erinomainen aika hoitaa myös perheen lasten erottaminen kirkosta ja koulun pakkouskonnosta.
Siis: lomakkeen tulostus netistä ja täyttö (yhdessä ainakin 12 vuotta täyttäneen kanssa, norempienkin) ja postitus maistraattiin nyt joulukuussa
- sekä saman tien ilmoitus kouluun oppilaan siirtymisestä ET-ryhmään heti kevätlukukauden alussa.
Siis: lomakkeen tulostus netistä ja täyttö (yhdessä ainakin 12 vuotta täyttäneen kanssa, norempienkin) ja postitus maistraattiin nyt joulukuussa
- sekä saman tien ilmoitus kouluun oppilaan siirtymisestä ET-ryhmään heti kevätlukukauden alussa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Erosin kirkosta jo kauan sitten, mutta kävisin edelleen rippukoulun luokkatovereideni kanssa jos valintatilanne tulisi eteen.
Monet pitävät protu-leireistä yhtä lailla, jos ei enemmänkin.
Monissa perheissä on alettu 15-vuotisjuhlia pitää juhlavammin. Isovanhemmille ja muille vieraille on alettu sanoa, että Lahjoja saa antaa, vaikka meidän perheessä ei ripille meno (confimation) olekaan ohjelmassa.
PArtiossakin+on+nykyään+protu+ja+ripari+vaihtoehdot.+Protu+on+suositumpikin.
Muistakaa+erota+joulukuussa+kirkosta+jos+vielä+maksat+monen+sadan+euron+jäsenmaksua+(esim.+mulla+oli+478€).+Siitä+suurin+osa+menee+pappien+palkkaan+ja+kestitsemiseen.+Vain+surulliset+2%+menee+tilinpäätöksen+mukaan+todella+hyväntekeväisyyteen.+Itse+lahjoitinkin+30€+Mannerheimin+lastensuojeluliitolle+tänä+jouluna.
Aikuistumisleirejä riitteineen on myös muilla kuin PArtiolla, protulla ja seurakunnilla. Ovat huomattavasti terveellisempiä ja rakentavampiakin, eikä niihin sisälly oman järjestön markkinointipuhetta ja ainaisjäsenyyttä riistohinnalla...
Nyt just 43200 eroa kirkosta, http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Ja viime vuosilta eroajia ollut satoja tuhansia.
Tilastollinen tosiasia on, että monilla lapset/nuoret on jätetty kirkon jäseniksi ja koulun "pakkouskontoon".
Elämänkatsomustieto on lakisääteinen ei-uskonnollinen katsomusaine, joka on aivan suotta vajaakäytössä.
Lasten pääsy oikeuksiinsa eli et-opetukseen on ihmisoikeuskysymys, jota koulujen on syytä tukea hyvin järjestelyin. Ja lasten vanhempien!
Lasten/nuorten erottaminen kirkosta ja päästäminen et-opetukseen on hyvä teko.
Ja 15 vuotta tääyttäneen nuoren saama lupa erota itse kirkosta on hyvä teko.
Tämä viikko oolisi hyvä aika erottaa kirkosta ja vaihtaa koulussa et-ryhmäään.
Päivän teko taikka kaks, lapsen kirkosta ero ja oppilaan et-opetukseen meno.