Pyörä myyty neljä vuotta sit ja harrasteautoa ei ole sit 10vuoteen.
Nyt tilanne se et mahkut hankkia jompi kumpi. Eli iso customi tai jenkkiauto 60-70 luvulta.
Mp paljon helpompi juttu koska sen jemmaa talveksi vaikka komeroon. Remonttihuoliakin paljon vähemmän kun vanhassa jenkissä. Mp kuluttaa 5l , Jenkki 15l
Jenkki pitää arvonsa, ehkä jopa nostaa ja perheen saa kyytiin kokonaisuudessaan. Sateella mukavampi.
Vaikeeta kun molemmat ollu pitkään unelmissa mut toisen vaan saa.
Mitäs Te sanotte? Onko jollain molemmat pelit? Kummalla tulee enemmän ajettua?
Mp vs harrasteauto?
8
394
Vastaukset
- Ktmvaik
Osta joku iso matka Enduro. Sillä voi ajaa vaikka pienessä sateessa eikä tunnu missään.
American raudat mennyttä aikaa eli pussihousuille sopivia- V2V8
Osta iso customi, sitten V8 jenkki, jos on joskus mahdollisuudet hankkia molemmat.
Tuolle edelliselle, jenkki ja custom-henkiset ei yleensä ymmärrä mitään matkaendurojen päälle, ilmeisesti sama toisinpäin.
- Vn1500classic
Vn1500 löytyy ja lt1 koneineen Jenkki. Siis melko uus käyttö/ harrastejenkki.
Tän vuoden saldo auto 14tkm ja Kawasaki 882km tarkalleen.... Kawalla tuli alkuun ajeltua 2-3tkm kesässä mut nykyisin hyvin satunnaisesti. Vero- tai sateinen kesä ei silti saa tuosta luopumaan.
Mulle sopii tämä kaksikko hyvin - Jutustelija1
Kyllä MP:t on helppoja harrasteita autoon verrattuna, juurikin tuo säilytys ja kulut puhuu MP:n puolesta.
Mutta toki jos haluat auton osta pois, oma on elämäsi.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuosta kolumniani, siellä on kanssa kuvia parista vanhasta jos jaksaa kaivella: http://mattiviikate.newsvine.com/
Tuossa vielä suoralinkki siihen juttuun jossa on kuvia prätkistä kolumnissa: http://mattiviikate.newsvine.com/_news/2016/05/27/35598447-pictures-of-my-old-motorbikes-suzuki-gsx-r-1000-and-kawasaki-zx-9r - Valiant3000mk
vanhat veekasi jenkit törkeän hintaisia. 90 luvulla V8 Jenkkijä sai yhden pikku Harley-Davidson hinnalla muutaman auton. Nyt hinnat kääntyneet toisin päin.
Mpeet halvenneet kyllä hirmuisesti- Jutustelija1
Joo itsekin muistan kun jenkkejä oli kymmenien tuhansien markkojen budjetilla saatavilla vaikka kuinka. Ainoastaan kaikkein legendaarisimmat kampet maksoivat vähän enemmän kuin muutaman kympin.
Nykyään joku GT500 maksaa hunajaa ja ihan keskisarjan laitteetkin kustantavat mansikoita.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuosta kolumniani, siellä on kanssa kuvia parista vanhasta jos jaksaa kaivella: http://mattiviikate.newsvine.com/
Tuossa vielä suoralinkki siihen juttuun jossa on kuvia prätkistä kolumnissa: http://mattiviikate.newsvine.com/_news/2016/05/27/35598447-pictures-of-my-old-motorbikes-suzuki-gsx-r-1000-and-kawasaki-zx-9r - V2V8
Vanhojen V8 jenkkien hinnat tulee nousemaan tulevaisuudessakin, sama on tapahtunut jo USA:ssa, uusia vastaavia kun ei valmisteta enää, eikä missään muissa autoissa ole samaa fiilistä.
Siksi joku vanha jenkki 70-luvun tai vanhempi voi olla ihan hyvä sijoitus.
Harrasteautona verrattomia, niiden harrastus maailmalla on niin laajaa, että esim suosituimpiin 1960-luvun merkkeihin tuotetaan yhä uusia osia ja ne sopivat yleensä useimpiin saman merkin autoihin ja osat ovat todella halpoja, esim uusi laturi 100€, nelireikäinen kaasutin muutaman satasen jne. Uusiin autoihin ei samalla rahalla saa mitään.
Alkuhankinta maksaa, jenkkien hinnalla monesti saa nykyään jo uuden auton, joten jenkki ei ole se ensimmäinen hankinta, käytännössä monella haave täyttyy varttuneemmalla iällä, kun asuntolainat on maksettu ja säästöjä kertynyt.
Autot ovat yksinkertaisia laittaa, niitä ei koske nykyajan autojen päästömääräykset, kunhan on ikää riittävästi, auto voi olla myös paljon muunneltu hod rodi, sekoitus uutta ja vanhaa tekniikkaa. Käytännössä harrasteauto edellyttää omaa tallia.
- 1100honra
en usko et vanhat 50-70lukuset jenkit enään nostaa hintaa. Ovat nyt jo tosi tosi korkealla. Varsinkin tavismallit ylihinnoteltuja ja kauppa ei käy.
75-uudemmat vielä jotenkin järkevästi hinnoteltuja eli niissä nostopaineita seuraavana.
77-79 cadillac oli kiva saada talliin prätkän viereen(ei kyllä mahdu mut silti)
Perheelliselle molemmat tietty!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222351Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1062260- 522247
- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381512- 301446
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361402- 951161
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201136- 261126