surullista

Tänään noin 15v teini hakkasi verille paikallisen puliukon muut vaan nauroi ympärillä ja yllyttivät häntä lisää potkimaan kun hän oli verissään maassa menin väliin kun kukaan muu ei uskaltanut en tiedä kuoliko henkilö mutta ambulanssi vei hänet sairaalaan ja tekijä pääsi livahtamaan karkuun. Vartia ei kyvennyt tekemään oikein asialle mitään sanoi vaan että odotetaan poliisi setiä ja sitten vasta oloitetaan selvittämään tätä rikosta.
4310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miksi et itse tehnyt mitään? Vai oletko sinä se pahoinpitelijä?

Äänestä
  • Etkö huomannut siellä lukee että hän oli mennyt siihen väliin.

    Äänestä

Missä tämä tapahtui? Prismassa vai matkakeskuksessa? Olen välillä kanssa huomannut että nuorisoporukat haastaa riitaa puliukkojen kanssa, ja esittää kavereille kovaapoikaa kun uskaltaa hakata avutonta pultsaria..

Äänestä

Kun olin evakossa remontin takia Peltsissä, jouduin seuraamaan tilannetta, jossa

- nuorehko mies makasi sammuneena nurmikolla
- paikalle osui isoäiti ja kaksi lastenlasta
- isoäiti piti kasvatustuokion
-kertoi lapsiile, että tuollasta kuuluu halveksia ja vihata, saa nauraa sille
-sitten komensi lapset sylkemään ja potkimaan miestä

Näki kyllä, että seuraan ja luultavasti tiesi, kuka olin. Poistui paikalta sen näköisenä, että oli toiminut hyvin, opettanut lapsille elämässä selviytymistä.

Jouduin itsekin kasvattamisen kohteeksi.

- nurmikolla makasi tajuton mies, en saanut selvää hengittikö edes
- ei ollut puhelin mukana, lähdin kävelemään ja vastaan ajoi hiljakseen huoltonainen
- pysäytin ja kerroin miehestä, pyysin, että menisi katsomaan, jos vaikka ambulanssi
tarvitaan

Itse en palannut paikalle. Silti myöhemmin moneen kertaan minut haukuttiin pystyyn: tollaisille ei ambulansseja tilata.
Tämä kostettiin vielä feikkitilanteella, jossa
sentään yritin soittaa vain poliisille, että tulisi korjaamaan sammuneen turvallisempaan paikkaan kerrostalon oven edestä, jossa kaikki ohikulkiessaan potkivat. Ei ollutkaan oikeasti sammunut.


Että jos kasvatus ja ympäristön asenneilmapiiri ovat tämmöisiä, niin on vaan kasvatus tuottanut tulosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leenaaa45 kirjoitti:

Tänään noin 15v teini hakkasi verille paikallisen puliukon muut vaan nauroi ympärillä ja yllyttivät häntä lisää potkimaan kun hän oli verissään maassa menin väliin kun kukaan muu ei uskaltanut en tiedä kuoliko henkilö mutta ambulanssi vei hänet sairaalaan ja tekijä pääsi livahtamaan karkuun. Vartia ei kyvennyt tekemään oikein asialle mitään sanoi vaan että odotetaan poliisi setiä ja sitten vasta oloitetaan selvittämään tätä rikosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu