leivinuuni

uunia

saako uunin tulipesää muurata luonnonkivistä vai pitääkö se olla tulitiilistä?

5

1340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gggghhh

      Tulitiili pitää olla muu ei kestä luonnonkivi rapautuu nopeasti työ menee hukkaan.
      Luonnonkivi kestää avotakassa jossa on vähäinen lämpökuormitus. silloinkin pitää osata valita lämpöä kestävää kiveä .

    • Vanhauuni

      Sivuan aloittajan aihetta.

      Mulla käytössä vanha, lienee noin 100 vuotias leivinuuni. Muurattu siten että leivinuunin runkorakenne luonnonkiveä (liuskekivi) ja tulipesä vuorattu tulitiilillä, uunin laki on valettu. Uunin hormisto muurattu tiilestä ja on ehjä. Ajan saatossa pesän tulikivivuoraus rapautunut ja vuorausta puuttuu suurelta osin. Olen pohtinut korjaustoimia ja aion yrittää seuraavaa: kaikki irtoavat tulitiilet poistetaan, pesästä harjataan/koputetaan irtoava tavara pois ja sen jälkeen tulipesä rapataan paksusti laastilla joka koostuu luonnonsavesta ja tulitiilimurskeesta.
      Pyydän ystävällisesti asiallisia kommentteja tähän liittyen.

      • soontosi

        Sun rappaus savella ei onnistu mutta sementti on tulenkestävää materiaalia.

        Betonissa oleva hiekka murenee mutta jos vaihdat hiekan tulenkestävään tulitiilimurskeeseen niin sulla on siinä tulenkestävä rapappaus.

        Korkkaako se sun rappaus ja putoaa alas on toinen juttu. Sinne pesän lakeen pitää ensin laittaa tartunnaksi lievä sementtivelli. siinä vellissä saa olla vähän mukana tulitiilimursketta ja sitten seuraavana päivänä saa lyödä paksumpi kerros rappausta.

        Jos se sementti on yli päivän siellä niin se muuttuu lasipinnaksi ja siihen pintaan ei tartu helposti lisäkerros.


    • kaupasta

      Saa korjauslaastia.

    • vanha-muurari

      moni on jo niitä luonnonkiviä kokeillut, mutta huonoin tuloksin. eikä kannata rapata leivinuunin päälakea, siinäkään ei ole vielä kukaan onnistunut. jos on uuni-huolia, niin tilaa uuni-muurarin käynti paikalla. 40v-kokemuksella, ole hyvä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe