Kissamme rauhoitettiin virtsatietulehduksen hoidon takia. Se sai antibiootit lääkkeeksi. Tämän lisäksi kissallamme on epilepsialääkitys( Barbivet).
Rauhoituksesta herättyyn kissastamme tuli aivan säikky. Menee peittojen, tyynyjen ja sängyn alle piiloon korvat luimussa. Ei ole ottanut askeltakaan rauhoituksen jälkeen. Annan ruuan nenän eteen; pissalaatikkokin on vieressä. Rauhoittuu filtin sisässä, kun pää on piilossa. Tätä on jatkunut kolme viikkoa. On tosin "edistynyt" jonkin verran alku hetkistä.
Mahtaisiko syynä olla Barbivet? Ja miten minun tulisi jatkossa toimia; kuinka kauan seuraan tilannetta?? Lopetuskaan ei tunnu hyvälle, koska se on kuitenkin tullut hieman rohkeammaksi.
Mitä tehdä aralle kissalle?
11
378
Vastaukset 11
- sivustaseuraajan
Soita sille eläinlääkärille ja kysy että onko mahdollista että kyseessä olisi vaikka jonkinsorttinen sivuvaikutus (kissan aisteissa yms.) jostain lääkkeestä.
- JalmariT
Olen jo kysynyt ja hänen mielestään näin ei ole. Olen nyt vähentänyt Barbivetin käyttöä omatoimisesti....
- pepenmutsi
Kissa tarvitsee aikaa ja rakkautta.Älä yritä mitään väkisin niin pikkuhiljaa kissa palautuu entiselleen
- JalmariT
Kiitos vinkistä, mutta mitähän tuo "aika" tarkoittaa..? Viikkoja vai paria, kolmea kuukautta vaiko vieläkin enemmän.. Kiitos, jos vielä tuohon saisin vastauksen.
- jokumättäänyt
Kyllä harmittaa teidän puolesta! Jos ei mitään muutosta ole vielä tapahtunut, veikkaan, että kisu jää araksi!?Onko mahdollista, että se olisi muuten nyt jotenkin sairas? Kerro, miten kävi!
- JalmariT
Kukon askelen verran rohkeampi. Merkkaa kättäni ja kehräsi aamuyöstä, kun otin viereen. Seurataan..... Mielestäni kissan ei pitäisi olla muuten sairas. Olisi varmaan arastellut jo ennen rauhoitusta. Liekö sitten se rauhoitus ollut liian dramaattinen kokemus.
- JalmariT
Uuden vuoden aattona kissamme rupesi varovasti kulkemaan eri huoneissa. Kävi hakemassa mm. huoneisiin laitettuja makupaloja. Se saattoi reissunsa jälkeen mennä takaisin piilopaikkaansa pöydän alle, mutta nyt se käyttäytyy jo aivan normaalisti. Tilanne on aivan ihme, koska oltiin jo useampaan otteeseen viemässä lopetettavaksi. Niin huonossa kunnossa kissamme oli.
Kissat ovat näemmä sitkeitä eläimiä.
Ei tuo kyllä mielestäni Barbivetin haittavaikutuksilta kuulosta. Enempi yhdistäisin oireet nukutuksesta syntyneeseen "traumaan". Huolestuttavalta kuulostaa. Olisiko aihetta soitella useammallekkin eläinlääkärille , jotka olisivat erikoistuneet kissoihin ja niiden anestesiaan..?
- ohijo
Lues tuo omasta kommentistasi heti ylempi. Tilanne on jo normalisoitunut, joten tuskin tarvitsee enää minnekään soitella.
Hyvä juttu. Selvisikö syy?
- JalmariT
Emme ole varmoja. Epäilemme, että kärsi virtsavaivojen kivuista. Kissamme sai neljän päivän kuurin tulehduskipulääkettä, jonka jälkeen sen olemus alkoi kohentua. Rauhoituksen aiheuttama trauma kipu....epäilemme syyksi. Mutta eihän noista eläimistä koskaan pääse täyteen selvyyteen. Nyt elelee kuitenkin niin kuin mitään ei olisi ollutkaan.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS802479Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15965Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52806Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke46741- 50734
- 47654
- 80616
- 50595
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35594Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29576