Juuri 5 min. sitten radiosta tulleen tiedon mukaan tällä hetkellä Suomessa oleville paperittomille pakolaisille turvataan esim. majoitus ja ruoka. Kunta järjestää em. asiat, jotka valtio korvaa kunnille täysimääräisinä takaisin. Ei niitä paperittomia loisia taida saada sittenkään Suomesta ulos millään? Persut hallituksessa... tehkää nyt edes jotain !! Tiedotus julkisuuteen annettiin tietysti vanhan tavan mukaan perjantaina juuri klo 16:00 jälkeen.
Paperittomat pakolaiset Suomessa
Kunta-Kinte-
34551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Tykkäisitkös sinä lapsiesi kanssa nähdä, että maantienojista alkaisi löytyä nälkään ja pakkaseen kuolleita ihmisiä?
Älä kysy siltä puupäältä näin vaikeita, sitähän se juuri haluaisi.
Ei täällä ketään elintasopakolaista väkisin pidetä. Painukoot paperittomat luuserit lämpöisempiin maihin, niin ei tarvitse Suomessa paleltua pakkasella maantienojiin.
Kiitos neuvosta!! Hyvän neuvon annoitkin tuolle Zuvakille joka nyt häpee nurkassaan ja pelkää! Miten selittäisin 10v lapselleni että Jämsässä on Zuvakkeja?
No eikös Jämsästä löytyisi paperit kaikille paperittomille matuille ja mamuille.
Tänne vaan Jämsään oikein kaupunginvaltuuston päättämille kuntapaikoille kaikki paperittomat Kameli-Kemalit. Kyllä Suomella ja Jämsällä rahaa riittää loisien elättämiseen ja otetaan sitten ulkomailta lisää valtiolle velkaa, jos meinaa pakolaiskustannukset nousta täällä liian korkeaksi. Kaipolan hyysäri-pääluotto saa varmaan hommattua papereita tehtaalta ihan henkilökuntahintaan. Eihän siitä ole kuin pari kuukautta, kun Soinin läskinaama hehkutti oikein televisiossa, että "ei ole Suomessa helppoa olla paperittomana pakolaisena, jos meinaa täällä ns. maan alle painua". Seisovaan pöytäänhän ne paperittomat luuserit tuolla tämän päiväisellä päätöksellä pääsee.
Miten minun nenääni haiskahtaa, että sinäkin taidat olla niitä yhteiskunnan elätettäviä ja kateellisena siinä nyt purputat?
80-vuotias 10 hehtaarin kuusikko odottaa Päijänteen Metsänhoitoyhdistyksen leimaamana päätehakkuuta nyt tulevana talvena, mutta ei niitä rahoja kyllä paperittomille loiseläjille jaeta... että silleen.
Kuntapaikoille ei tule paperittomat vaan oikean luvan saaneet. Työlupakin kunnossa.
Kyllä minäkin tiedän monia leimikoita, isompiakin kuin 10 hehtaaria. Ne leimikothan on vain mielikuvituksesta kiinni. :)
Kamelikuskin opilla ei taksia ajella :D varmaan elättää perheensä jatkossa sitten itse kun on oikein luvatkin kunnossa, noin sitä pitää.
Ehdotan, että noin rikkailta otetaan vaikka pakkolailla varoja kurjassa tilanteessa oleville. Ainakin jos rikkaus on sokaissut käsityskyvyn ja täysin halun auttaa hädänalaisia - ei ihmiskunta muuten selviä.
Hyvä ehdotus.
Kuule, jos tässä joku on silmät kiinni tai sokaistunut niin sinä se olet. Aukaise silmät niin näet totuuden.
Pienennetään takuueläkkeitä, että saadaan paperittomien luuserien ruokailut, terveydenhuolto ja majoitukset maksettua.
Niin kova halu oli lehden mukaan yhdelläkin irakin vempulalla lähteä vapaaehtoisesti sodan keskelle takaisin täältä pimeästä ja kylmästä maasta. Herää kysymys kun noin kova halu oli takaisin sodan keskelle niin minkä takia tänne alunperin oli aikeet? Tai no, taitaa suurimmalla osalla olla tuo sama syy, mutta kaikki palaavat helpottaa meitä kaikkia veron maksajia, jotenka ollaan iloisia siitä. Vielä kun tuo auvila saadaan pakettiin niin on juhlan aika.
Se on kulkaas Jämsän hyysärit ja suvakit nyt semmonen juttu, että kuusitukista maksetaan tässä minun tekemässä päätehakkuukaupassa 58,27 € / motti, kun on palsta metsäautotien vieressä. On siellä joukossa muutamia sorvimäntyjäkin, mistä saa sitten yli 60 € / motti. Siitäkin puukaupasta menee vielä prosentin osat metson suojeluun (joita ne perkuleet kuskaa vielä Puolaan) ja maksetusta verosta valtion viemä osuus myös näiden maahan (ja maan alle) tunkeutuneiden loiseläjien täysylöspitoon. Kyllä puunmyyjä kantaa vastuunsa sukupuuttoon kuolevia metsoja kohtaan ja kanin lailla Suomessa lisääntyviä elintaso-surffareita kohtaan, jos vaan maailmalta tulleet loiseläjät ja luuserit kantaa vastuunsa Suomea kohtaan tekemällä jotain täysylöspitonsa eteen.
No sinähän varakkaana metsänomistajana voit varmaan tarjota jotakin työtä ainakin yhdelle oleskeluluvan saaneelle, niin pääsee työn syrjään ja kotiutumiseen kiinni. Siinä kun tutustutte, niin saattaa käsityksetkin muuttua. Näinhän on jo monessa tapauksessa käynyt.
On se väärin, että meitä pakkomamutetaan verojen maksulla. Minun mielestäni omaverotus pitäisi saada kohdistaa sinne minne haluaa. Veroja maksan mielelläni ison osan palkastani, mutta ajatuskin että nämä mamut käyttää niitä saa melkein raivon valtaan. Tiet kuntoon, lapsien hyvinvointiin, vanhus palveluun, poliisien lisäämiseen, yms. muuhun "tärkeään" asiaan ne pitäisi kohdistaa. Iso osa verosta menee sinullakin kaupoista tyhjänpäiväiseen niin kuin näihin elintaso pakolaisiin.
Päinvastoin kun luullaan maata ei voi kukaan omistaa. Keneltäkään se ei ole onnistunut. Maat ja metsät ovat olleet miljoonia vuosia ja tänne jääneet mahtavimmaltakin maanomistajalta. Voikin kysyä miksi joku ihminen saa hyötyä tästä maasta enemmän kuin joku toinen? Miksi jollakin voi olla maapalloon isompi omistusoikeus, kuin jollakin toisella? Periaatteessa jokaisella maapallon ihmisellä on täsmälleen samanlainen oikeus planeetan antimiin.
En ole kommunisti, kuten joku sieltä kohta rientää väittämään. Tämä on filosofista pohdintaa.
Eli kun oma maa ja maaperä on pilattu, on samoilla henkilöillä ja ryhmillä oikeus tulla tekemään samat temput täälläkin. Välittämättä uhanalaisesta suomalaisesta kulttuurista.. Näin niinkuin filosofisesti pohdittuna.
Se omistaa jolla nimi paperissa, pulinat pois. Rahalla saat sinäkin.
Kun pumppusi kerran tilttaa, niin se omistaminen päättyy siihen, vaikka olisi kuinka hieno allekirjoitus paperissa ja kuinka jykevää kuusikkoa tuulessa huojumassa. Sen jälkeen olet ihan saman arvoinen köyhimmänkin mamun kanssa.
Minun pumppuni kun tilttaa niin jälkikasvut saa nimet paperiin. Tiedän kyllä että omistukseni päättyy mutta onneksi pysyy suvussa, eikä nuoremman sukupolven täydy mennä luukulle ruikuttamaan toisten euroja. Omillaan täällä tallattava.
Ihan niin kuin näille "paperittomille" ei tähän saakka oltaisi tarjottu ilmaista ylläpitoa, josta toki ovat valittaneet. Ruokakin on ollut mautonta ja pahaa.
SPR heille painaa paperit ja Kela kultakortin.
Tämä on myös tulonsiirtoa suomalaisilta tätä järjestelmää ylläpitäville suvaitsevaisuusjärjestöille sekä taustaorganisaatioille.
Turha maata ja metsää on semmoisille hunsvoteille antaa, jotka ei pidä omaisuudestaan kunnolla huolta pitkällä tähtäimellä. Se on kansantaloudellinen asia, eikä pelkästään metsänomistajan "oma asia". Niitä välinpitämättömiä taimikonhoidon laiminlyöjiä on tässä maassa koko ajan ihan liikaa, joiden nuorena harventamattomana kasvaneet metsät työntää huonolaatuista puuta. "Metsä" on tosiasiassa silloin pelkästään epämääräistä ryteikköä, mistä ei saa myydessään kunnon hintaa, eikä kunnon puuta. Kyllä minunkin on pitänyt osallistua aikoinaan kustannuksiin, että on saatu rakennettua metsäautotie ojituksineen perille sinne, missä puutkin on. Siinä saavat kylkiäisenä hyvän autolla ajettavan tien metsään marjastajat, sienestäjät, joulukuusivarkaat, lintumetsästäjät, hirvimiehet, puunhalaajat, ym, ym... Ilmainen ja ystävällinen kädenojennus metsänomistajalta "metsättömille".
Mikäli puunostajat ei ole tällä(kin) hetkellä kartellissa keskenään, niin kuin 20 vuotta sitten olivat ja ryöväsivät puut puunmyyjiltä alle todellisten markkinahintojen, niin kyllä tuon päätehakkuuaukon saattaminen uuden hyvin kasvavan metsän kasvualustaksi vaatii vielä metsänomistajalta monenlaista työtä ja kustannusta. Pitää saada uudet puut kunnolla kasvamaan, että 80 vuoden kuluttua on taas kunnollinen metsä myyntikunnossa.
Kaivurilla laikutetaan ensin metsän pohjasta "kuntta auki", että uusi taimi saa taas hyvän kasvualustan ja ehtii kasvaa sen verran pituutta, että heinikko ei sitä enää ehdi tukahduttaa. 7 vuoden kohdalla kiireesti uuteen kuusentaimikkoon ensimmäinen raivaus raivaussahalla, että nopeammin kasvava lehtipuu ei tukehduta kuusen taimia sisäänsä, jotta niistä aikanaan kasvaisi kunnollisia tukkipuita. 15 vuoden kohdalla vielä sama lehtipuun harvennus uudelleen, jonka jälkeen kuusikko pitää kyllä itse puolensa lehtipuita vastaan. 30 vuoden kohdalla ensimmäinen harvennus nyt jo kuitupuukokoiseen kuusentaimikkoon, missä parhaimmat yksilöt jätetään järeytymään tukkipuiksi ja heikommat, kierot, lengot ym. vajavaisesti kasvaneet kuuset myydään kuitupuuna Äänekosken sellupataan. Myyntituloista ei tässä vaiheessa voi oikeastaan puhua, koska korjuukustannukset ja taimikon harventaminen kunnollista tukkipuuta tuottavaan muotoon maksaa saman, mitä siitä kuitupuusta saa myyntituloa. 50 vuoden kohdalla (ehkä) vielä yksi harvennus, missä jäljelle jätetään ne puut, mistä kasvaa parhaimmat tukkipuut. Se lopullinen tili siitä istutetusta kuusentaimikosta tulee sitten vasta taas 80 vuoden kuluttua (kenelle tulee). Kyllä minäkin mielelläni Suomeen veroja maksan suomalaisten hyvinvointipalvelujen puolesta, mutta en näiden maahan tunkeutuneiden pelkästään vastikkeetonta täysylöspitoa hakevien mustanaamaisten naisten lääppijöiden, kourijoiden, raiskareiden, pomminrakentajien ja naisia rappusista alas potkivien törkyturpien elätykseen. Eihän poliitikot Nasima ja Orpo esimerkiksi haluakaan tämän loiseläjien vyöryn Suomeen loppuvan, koska heidän omat perheyhtiönsä tienaavat tällä hommalla tosi hyvin.
"Niitä välinpitämättömiä taimikonhoidon laiminlyöjiä on tässä maassa koko ajan ihan liikaa, joiden nuorena harventamattomana kasvaneet metsät työntää huonolaatuista puuta. "
Harvennetussa ja lannoitetussa metsässä sitä huonolaatuista puuta syntyy. Semmoisesta höttölankusta saa lähes työntää sormen läpi. Ennen puu kasvoi hitaasti tiheikössä, pudotti hyvissä ajoin alaoksat ja siitä vähitellen järeytyi kunnon tukkipuuksi. Semmoista järeää oksatonta tukkimäntyä nykyään enää harvoin tapaa.
Kunhan muutamat kymmenet MetKot on vielä Jämsässä pidetty, niin Haaralankankaalla on 150 vuoden kuluttua Mäntän risteyksen ja Miekkainpetäjän hautausmaan välissä komeata ja järeää oksatonta tukkimäntyä. Vaan ei ne ihmiset ole vielä syntyneetkään, jotka siinä sen komean mäntymetsän aikanaan näkee.
Ei ole hyvä laatu ainakaan harvennusten tulos, Minä olen nähnyt tuon "komean metsän" luonnon taimikkona jo 70 vuotta sitten ja niitä harvennuksia on tehty vasta viime vuosien metkoissa.
Mutta kyllä siitä aikanaan hyvää tukkia tulee, jos ei mennä liian aikaisin päätehakkaamaan. Hidaskasvuisuus johtuu osaltaan myös ravinneköyhästä maasta.
Kaikki jotka haluavat auttaa raottaa pussin suuta reilummin jottei veroja tarvitse nostaa ja kurjistaa muiden oloja . Huono-osaisia ja avuntarvitsijoita on omasta takaa mutta niille ei aina löydy apua . Kuinka moni olisi valmis antamaan suoraan omista rahoista näille paperittomille eikä vaan vaatisi valtiota maksamaan ?
Varmaan moni on raottanutkin ja tarjonnut muutakin apua. Sinä ilmeisesti et. Sen paremmin ulkomaisille kuin kotimaisillekaan avun tarvitsijoille. Silti palstoilla kehtaat natkuttaa.
En epäile yhtään, että on raottanut ja tarjonnut muutakin apua.
Eihän paperittomia tuonne sotattoimialueelle voi palauttaa. On tuolla niin vaarallisen näköistä.On se sota julmaa ja ratsuväki raakaa.
https://www.youtube.com/watch?v=BsOW_sBFwBo
Joko Auvilan rosvojoukko kohta palautetaan.