Kummaksuttaa kovin

Ihmettelevä.kansalainen

Täällä on jokunen kirjoittaja ilmeisesti sitä mieltä, että suuri osa mm huonosti toimeentulevista ja toimeentulotukea saavista perheistä on huonoja.

Onko asia niin? Miten suuren osan sosiaalitukea saavista perheistä arvelette kohtelevan lapsia huonommin kuin sijaisvanhempansa, joille lapsi on sijoitettu? Mihin mielipiteenne perustuu?

3

183

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkoa.edelliseen

      Esimerkki:

      "Terveet nuoret ihmiset heittäytyvät työkyvyttömiksi kun kaikki ahdistaa. Lapsia tehdään jokaisen vastaantulevan kanssa ja kaikkein nerokkaimmat tapaukset pääsevät jopa tv-ohjelmiin esiintymään ja esittelemään saavutuksiaan."

      -Tekeekö joku mielestänne lapsia jokaisen vastaantulijan kanssa?

      -Kun tv-ohjelmia tehdään, niin tunkevatko niihin mielestänne nuo, jotka makaavat jokaisen vastaantulevan kanssa (jotta pääsevät telkkariin)?

      -Onko mielestänne ahdistus sitä, että ihminen onkin terve ja että se heittäytyy työkyvyttömäksi? --> miten keskiluokkaisen ja hyvintoimeentulevan perheen lapsi mielestänne selviää silloin kun sitä kaikki ahdistaa?

    • Hulluksi.On.Mennyt

      Mitähän tuohon avaukseen nyt sanoisi...

      Nykypäivänä näyttää kieltämättä ajoittain siltä, että lapsia eniten paikoin hankkivat juuri ne ihmiset, joilla on siihen huonoimmat edellytykset. Sen tosiasian ääneen lausuminen on kai rumaa, mutta siltä vain näyttää.

      Kun esimerkiksi kerrotaan lapsiperheiden talousongelmista, tyypillistä on nostaa esiin opiskelijapariskunta, joka luonnollisesti on kaikkea muuta kuin vakavarainen. Maalaisjärjellä ajatellenhan tilanne tietenkin on aika selvä: kuka kumma käskee nykypäivänä hankkimaan lapsia kesken opiskelujen? Yhden kyllä ymmärtää, mutta onko sitä suurperhettä pakko lähteä rakentamaan tilanteessa, jossa rahaa ei oikein riitä omaankaan toimeentuloon?

      Lapsia otetaan pois vanhemmiltaan siksi, että vanhemmista ei ole vanhemmuuteen. Tämähän ei tietenkään automaattisesti tarkoita sitä, että lapsia kohdeltaisiin huonosti kotona! Kyse voi olla muistakin asioista. Pääsääntöisesti sijaisvanhemmat kohtelevat lapsia suurella rakkaudella ja joutuvat korvaamaan vanhemmat. Surullistahan se tietysti on. Ei sijaisvanhemmuuden historia Suomessa tietenkään virheetön ole. Myöskään suurten laitosmaisten perhekotien ym. suuri fani en ole. Parempi olisi, että niitä ei tarvittaisi! Ikävä juttu on se, että niille on tarvetta.

      Valitettavan usein vähävaraisilla perheillä on ongelmia. Ei voi sanoa, että niin olisi aina. Ei tietenkään voi! Tämän päivän Suomessa ongelmat kuitenkin kasaantuvat ja se ei ole hyvä asia. Valitettavasti tosiaankin on tutkimustuloksia siitä, että esimerkiksi työttömyys periytyy. Tämähän alkaa näkyä jo koulussakin. Jos ongelmia kotona on, niitä luultavasti on lapsellakin. Surullista on se, että kun ennen vanhemmat toivoivat lapsille parempaa kuin itselleen ja tekivät kaikkensa sen eteen, nykyisin on vanhempia, joista siihen ei ole. Ihan kaikesta vain ei voi syyttää yhteiskuntaa.

      Avauksen jälkeisestä tekstistäkin on sanottava jotain.

      Taannoin julkisuutta sai yh-äiti, jolla jo oli viisi lasta ja neloset tulossa! Vaikka kyseessä onkin (onneksi) yksittäistapaus, näitäkin tyyppejä alkaa löytyä nykyisin. Näilläkin lapsilla isiä käsittääkseni on useita kappaleita. On aika naivia olettaa ettei yhteiskunta noitakin puuhia monin osin kustantaisi. Tiedän useitakin tapauksia, joissa ihmiset tekevät todellakin lapsia lisää aina vain uuden kumppanin kanssa. Ehkä jossakin välissä olisi jo hieman syytä itsekritiikkiin?

      Tosi-TV:n myötä nämä sinänsä surulliset tapaukset paikoin julkisuuttakin saavat. En ole lainkaan varma siitä, että ihan kaikissa saavutuksissa aina on ylpeilemisen aihetta!

      Siitä on puhuttu julkisuudessa, miten ihmisiä nykyisin siirtyy eläkkeelle todella nuorina lähinnä henkisten syiden vuoksi. Ei se kehityssuunta mikään hyvä ole. Vielä jokunen vuosi sitten masennuslääkkeitä vedettiin huoletta suusta alas vähän joka syystä! Ajoittain tuntuu siltä, että ihmisistä osa ei nykyään kestä minkäänlaisia kriisejä, vaan helpotusta on saatava heti, kun ensimmäisen kerran vähän v..uttaa. Kykyä kestää pettymyksiä ei näytä olevan joillakin yhtään. Sen voi sanoa aivan suoraan, että järjestelmämme paikoin passivoi ja sallii ihmisten syrjäytyä.

      Nuoriin syrjäytymisvaarassa oleviin ihmisiin pitäisi puuttua paljon nopeammin ja tehokkaammin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1004
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      570
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      66
      635
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe