Moi. Kumpaan on helpompi päästä lukeen historiaa, Tampereelle vai Ouluun yleiseen hissaan? Toivottavasti joku osaa vastata.. Tarkoitan siis prosentuaalisesti hakijamäärään verrattuna.
Tampere kiinnostais, mut pääsykoe kirja on aivan kamala. Oulu ois lähempänä kotipaikkakuntaa, mut oon kuullu, et Oulun hissan laitos ei oo kauheen tehokas paikka. Miten on?
Kiitos!
Tampere kiinnostais, mut pääsykoe kirja on aivan kamala. Oulu ois lähempänä kotipaikkakuntaa, mut oon kuullu, et Oulun hissan laitos ei oo kauheen tehokas paikka. Miten on?
Kiitos!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Prosenteista en tiedä, mutta luulen että Tampere on suositumpi ja siinä mielessä hankalampi tapaus kuin Oulu.
Tehokas? Ei sillä ole mitään merkitystä. Itse sitä yliopistossa pääosin opiskelutahtinsa määrää. Jos pääaineessa ei jotain yksittäistä kurssia järjestetä jonakin vuonna niin sitten tekee sen sijaan esim. sivuainetta ja yleisopintoja tai valinnaisia.
Viime vuonna Tampereelle pääsi opiskelemaan historiaa vähemmän kuin joka kymmenes hakijoista. Kokeessa oli kolme tosi laajaa esseetehtävää, eli ei riitä että opettelee pääsykoekirjan ulkoa. Kyllä Ouluun on helpompi päästä jos vain sisäänpääsyprosentteja katsoo.
"Tampereen yliopiston historiatieteen laitos on maan suurimpia ja menestyksekkäimpiä. Viime vuosina hakijoita Suomen ja yleiseen historiaan on ollut 400-500 eli enemmän kuin missään muussa yliopistossa. Tästä syystä sisäänpääsyprosentti on poikkeuksellisen pieni, alle kymmenen. Opiskelijoiden valmistumisprosentti sen sijaan on poikkeuksellisen korkea. Opetusministeriö onkin nimennyt laitoksemme opetuksen laatuyksiköksi jo kahdesti, vuosiksi 2001-2003 ja uudelleen 2004-2006. Se tarkoittaa, että laitos on sitoutunut korkealaatuiseen opetukseen ja työn tulos on näin tunnustettu."
http://www.uta.fi/laitokset/historia/sivut/esittely.htm