Minusta on jotenkin noloa kun pitkäaikainen asiakas soittelee usein ja kyselee erilaisia photoshop neuvoja ja vinkkejä. Kaiken kruunasi viime viikolla kysymys että voiko firmamme lähettää kuvat jatkossa raw-kuvina.
Niiden säätämisestä syntyy itseasiassa paras kate.
Vastasin ettei leipurikaan myy pelkkää taikinaa.
En minäkään soita sähkärille ja kysy miten johdot kytketään.
Neuvoja kyselevä asiakas
9
280
Vastaukset
- noeimene
Noloa on myös pyytää tarjous muutaman tuotteen kuvaamisesta ja kuvaukseen sitten tuo laatikollisen. Ovella jo kysyy: eikö nää mene samaan hintaan?
- ulofa
Jokainen yrittäjä toimii tavallaan.
Itse toimitan kuvat sellaisessa muodossa kuin asiakas ne haluaa. Monesti kuvat menee johonkin isompaan kokonaisuuteen, jossa tarvitaan enemmän pelivaraa (raw).
Olen törmännyt yrittäjiin, jotka eivät ole valmiita luovuttamaan kuin paperivedoksen. Kyseiset yrittäjät elävät vielä "filmiaikaa". No, näillä yrittäjillä ei ole kovin leveä leipä, mutta ilmeisesti ovat tilanteeseensa tyytyväisiä.
Ala kuin ala, niin yrittäjä jolla on "pelisilmää", bisnesvainua ja sosiaalisia taitoja pärjää kyllä. Verkostoituminen ja PR-toiminta on myös hyvä sisäistää.
Ps. Itse soittelen mm. sähkärille monestikkin ja kysyn neuvoja. Samoin putkimiehille.Filmiaikaan mainoskuvat kuvattiin diafilmille....yllätysyllätys....filmit annettiin useinmiten asiakkaalle.
Itse olen muotokuvaaja, ja muotokuvat tulostan itse suurkuvatulostimella jolla takaan laadun pysymisen korkeana.
Tapahtumakuvauksia ja jotain muuta sähköisessä muodossa käytettävää kuvaa luovutan käsiteltyinä sovitun kokoisena kuvina.
Ei ole ollut tarvetta luovutta RAW-kuvia vaikka oon kuvannutkin kaikki asiakaskuvat RAWina vuidesta 2003.
- PeppiPunakuono
Minä olisin tarvinnut itsestäni ja tyttärestä kuvan. No, tämä olisi toki onnistunut. Olisin myös tarvinnut digitaalisen raakaversion tästä kuvasta. No, se ei onnistunut sitten millään. Selitin hänelle, että kuva pitäisi säätää "luonnottoman" kontrastiseksi, jonka jälkeen alkaa varsinainen jatkokäsittely kohti lopullista kuvaa. Tarjosin omasta mielestäni aika huomattavaa summaa tuosta raakakuvasta, mutta kauppoja ei tullut. Kysyin, että eikö tuo ole jo huonoa biesnestä? Ei kuulemma, koska asiakas saattaa tarvita myöhemmin toisen ja kolmannen paperivedoksen kuvasta. Yritin selittää, että tällä tavalla hän ei tässä tapauksessa saa kaupaksi edes sitä ensimmäistä. Pyysin häntä miettimään hinnan kuvalle esim niin, että laskee niiden kolmen paperivedoksen hintaitseksi tuon raakakuvan. No, hän ei periaatteistaan tinkinyt ja kuva jäi ottamatta.
Kuva sitten otettiin eläkkeelle jääneen kuvaajan toimesta ja tarina sai siltä osin onnellisen lopun. Lopullinen tuote on tällä hetkellä pukin kontissa. Toivotaan, että lahjan saaja on tyytyväinen lopputulokseen.
Hyvää Joulua.- HyväJuuriNäin
Kyselkää rohkeasti harrastajilta, esimerkiksi kamerakerhoista. Heiltä löytyy kokeilunhalua, usein tosi hyvät välineet ja aikaa vähän erikoisempiinkin projekteihin. Eikä maksa paljon ja saat kuvat rawina jos haluat.
'Ammattilaiset' sahaavat omaa oksaansa pitäessään turhamaisuudessaan kiinni raweistaan. Niin sanotusti: pitäkööt tunkkinsa.
- 102030405060
Vähän huonoja bisnesmiehiä olette. :)
Miksette myy RAW kuvia vain korkeammalla hinnalla, niin kattaa kaikki säätelystä jääneet aukot?
Samalla jää se säätämiseen käytetty työaika vapaaksi, johonkin toiseen tuottavampaan työhön.
Kyllähän leipuri tekee pelkän taikinan kun niin sovitaan, mitäs ihmeellistä siinä on?
Kaupasta saa valmiita taikinoita tortut, piparkakut, jne.
https://www.myllynparas.fi/tuotteet/pakastetaikinat
Siitä vain valitsemaan. - 102030405060
Sama pätee ohjeisiin.
Sanot, että konsultointi onnistuu, hinta 120 € / tunti. - Gpisnes
Markkinoille on tullut uusia palveluita josta tilaaja voi käydä ostamassa erilaisia versioita ja kuvatuotteita valokuvasta. Kannattaa kääntyä sellaisten ammattikuvaajien puoleen.
- Ihmettelenvaan
Ihmettelen valokuvaajia jotka pyytää tykkäämän Facessa niiden profiileja. Ei mua kiinnosta pätkän vertaa muiden kuvat tai niiden jutut. Miks seuraisin kilpailijan juttuja, lähinnä pummaavat kamoja lainaan tai kyselevät hintoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41654Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51432- 261256
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es49888Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70862Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35842Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4757