Pärjääkö pikkudieselillä?

passattiin_siirtyvä

Sellaista kysyisin että onko 1.6 TDI 88/120 riittävä normaaliajossa?
Vai pitäiskö katella 2.0 TDI koneella olevaa.

11

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wgewg

      Oletko joku amisviiksi? Luuletko tosiaan 1.6 ja 2.0 välillä olevan suurta eroa? Ne on alitehoisia karvalakki mallin moottereita molemmat mutta toisessa halvemmat vakuutukset.

    • AUTONOMISTAJA

      Kun on kyse volkkarista niin on sama millä WV"rysällä" ajat jos et ymmärrä ostaa kunnon autoa ja minkä aatemaailmaleen voi kun ajaa WV:llä.

    • vajaateholla

      Jos ei välitä itsestään eikä toisista ja haluaa auton joka saastuttaa mahdollisimmän paljon niin ota 2.0 TDI ja käy vielä viripajalla nostamassa tehot tappiin niin typenoksideja tulee maksimimäärä, revi kaikki saastelaitteet pois koska ne on vain saateiden jarruja.

      Kirjoitin edellisen vittuilumielessä, sillä tyyppi joka edelleen kaiken kohun jälkeen on päätymässä volkkarin TDI moottoriseen autoon, on päästään vajaa. Osta mieluummin 2.0 bensakoneella jos volkkari on saatava, bensakone on vähäpäästöisempi kuin disukka.

    • uusipoloilija

      Todennäköisesti 1,6-litrainen turbodiesel jaksaa vääntää normaaliajossa ihan riittävästi. Se suurimman tehon lukema 88 kW ei juurikaan kerro moottorin riittävyydestä, sillä hyvin harvoin moottorista haetaan suuria tehoja. Käytännössä arkiajon sujuvuudelle on tärkeämpää katsoa suurin vääntömomentti, ja että sitä on tarjolla riittävän alhaisilla kierroksilla.

      Jos kuitenkin tarkoituksena on kytkeä koukkuun asuntovaunu ja lähteä perheen kanssa kiertelemään, epäilisin 1,6-litraisen järkevyyttä.

    • Luulisainakin

      Eikös Honda CR-V:hen saa juuri tuollaisen 120 hv/300 Nm pikkuturbodieselin, jos sen ottaa etuvetona? Kaipa se Passatiakin kuljettaa jos kerran isopyöräistä ja korkeaa katumaasturiakin.

      • Niinluulisi

        Tuossa Passatin koneessa on 250 Nm joka sekin on ihan riittävä.


    • klonksis

      Jos haluat nykivän rotiskon, jota ei merkkikorjaamokaan saa kuntoon, niin osta pois. En suosittele volkkaria kellekään.

    • Smirkeli

      Hei ! Jopa se 1.6 tdi 77/105 hv VW Passat (maksimi vääntömomentti 1500- alkaen) riittää 6 vaihteisessa (manuaali) normaaliin perhekäyttöön. Kokemusta on edellä mainitusta dieselistä 125.500 km ja reilu viisi vuotta. ilman isompia ongelmia. Yhdet keulan takahelat (hieman alle 30 /kpl) on vaihdettu 120 tkm seudulla, kun oli kulumaa ilmaantunut. Myös vanhemmat 1.6 bensamoottorit n 100 hv ovat riittäneet Passateissa normaaliin perheajoon. Dieselmalli jaksaa vetää manuaalivaihteisena keskikokoista asuntovaunua ( =viisimetristä) aivan kelvosti.

    • trubotex

      Ei se riitä. Moottori on aivan onnettomaksi kuristettu, käy vaikka koeajamassa.

    • ihanhengetön

      Ei se kyllä riitä noin isoon autoon. Ihan liian pieni moottori.

    • pärjää

      Mulla 2015 mallinen 1,6 TDI ja ajettu nyt 85 000 km, ei mitään murheita ja pärjää vallan mainiosti normaalissa ajossa. Jos vedän kärryä, niin en tiedä miten riittää.
      Käy koeajamassa niin tiedät parhaiden asian mikä sulle riittää. Mulla jo kolmas Passat peräkkäin ja yhteensä niillä olen ajanut yli 300000 kilsaa, eikä mitään suurta murehtta ole ollut. Samat huolet ja vaivat mitä kaikissa muissakin merkeissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      82
      3165
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      163
      1181
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      92
      794
    Aihe