Monitoiminäytön lukemat

Näyttöarvoituksia

Ouppeleiden monitoiminäyttöön saa joitakin lukemia näkyviin: kun painaa "settings"-nappia tosipitkään- kuuluu biip, ja sen jälkeen BC nappia näpyttelemällä saa näyttöön samoja juttuja kuin ratin vasemmanpuoleisella rullalla, eli kulutuksia, kilometrilukemia ym, mutta tuolla BC-nappulalla saa näkyviin lisäksi esim. jäähdytysnesteen lämpötilan, latausjännitten ja paljon muuta. mm päivämääriä ja joitakin koodeja. Mistä niiden koodien merkitykset voisi selvittää??

5

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • popparii

      Nyt menee salaperäiseksi zakiran kanssa? Tarkista löytyykö ylimääräisiä ajonesto siruja koelaudan alta?

    • Näyttöarvoituksia

      Kuuntele, poppari, vain tiukkapakaraisen zakiran laulelua. Tässä ketjussa siis yritetään selvittää, mitä nuo kaikki koodit ja niiden numeeriset arvot merkitsevät. Esim. näyttöön imaantuvat LTC 49C ja 14.2 V kertovat selkeästi jäähdytysnesteen lämpötilan ja latausjännitteen. Lisäksi on siis pirusti erilaisia muita arvoja, joita tavallisesti mittaillaan huollossa sillä kompuutterilla, ja laskutetaan viisi kymppiä kerralla. Siis ne koodit ovat Opel-huolto-organisaation tietokannassa. Joskus olen nähnyt huoltoneuvojan kysyvän asiaa sähköpostilla Saksasta. Alkuperäinen kysymys olikin siis se, voikohan noita koodien selvityksiä saada jostain nettiosoitteesta. Monia käytettynä hankitun Opelin omistajia saattaa kiinnostaa esim se, onko autossa moottorinohjaussoftasta viimeinen päivitys. Niitähän tuli 2000-luvun alussa jatkuvasti uusia, ja niitä myös asennettin normaalien huoltojen yhteydessä.

    • opelexi

      Välillä tulee moottorin lämpötilaa tuosta seurattua. Mutta onko kellään tietoa saako tuon monitoiminäytön pois päältä kokonaan tai saako siihen valita jotain muutakin näkymää kuin hetkellinen kulutus, keskikulutus jne.? Riittäisi lähinnä että siinä olisi pelkkä kello.

    • Monimutkanäyttö

      Kun väännän virta-avaimesta vasemmalle niin moottori pysähtyy. Samalla sammuu se monitoiminäyttö. silloin se on siinä tilassa josta olit kiinnostunut: Pois päältä kokonaan. Mutta radion saat päälle ja häiritsevät kulutus- keskikulutus jne lukemat eivät olekaan enää näytössä. Siinä on se himoamasi kellonaika ja radiokanavan tiedot. Milloin sinulla tulee seurattua moottorin lämpötilaa?

    • Anonyymi

      Itsellä näkyy siinä maikkarin kanava...
      Kyllä OOPPLISSA kaikki on mahdollista.
      Jopa kuu lento.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      211
      8654
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      18
      4397
    3. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      106
      3849
    4. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      137
      3732
    5. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      96
      3041
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      186
      2796
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2512
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      152
      2251
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      74
      1726
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      69
      1517
    Aihe