Millä distrolla yhtä hyvä suomennos kuin Ubuntulla

WatchingDist

Itse pidän Ubuntua erittäin hyvin suomennettuna distrona. Olen kokeillut myös vaihtoehtoisia Ubuntu variantteja, kuten (Ubuntu)Mate ja KDE plasma jne, mutta olen huomannut niiden vajavaisen suomennoksen. Kysymys kuuluu, kuinka hyvä suomennos on esim. Fedoralla tai Debianilla?

7

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linuxuser

      kielitukea ei yleensä saa asennettua samalla kertaa oikein vaan pitää laittaa ensin päivityksetkin...

      usein myös pitää päivitysten jälkeen mennä kielivalikkoon jolloin se ehdottaa kielituen asentamista loppuun...

      Elementary OS on tässä nytkin käytössä...

    • fedora_fani

      Itse käytän Fedoraa ja minusta tässä on suomennettu hyvin. Kaikki olen ymmärtänyt mitä järjestelmä viestii ihan omalla kielelläni.

    • Kielituki Ubuntussa hyvä. Suomenkielen oikoluku ja tavutus on joihinkin jakeluihin hankala tai jopa mahdoton asentaa. Käännökset suunnilleen samat joka jakelussa. Uudessa Plasmassa käännöstyö vielä kesken kun kehittyy vielä nopeaa tahtia. Vanhempi KDE (4) hyvin käännetty.

    • kieliongelmat

      En kylläkään kaipaisi ihan kaikkea suomen kielellä: On todella rasittavaa yrittää ottaa selville mikähän mahtaakaan olla vikana, kun kääntäjä antaa suomeksi ohjeita, mitä pitäisikään korjata!
      Toisaalta selaimessa voi olla edelleenkin otsikko suomeksi ja teksti englanniksi: Kielipuolisuus on itse asiassa pahempi ongelma, kuin se, että käännöstä ei ole olemassa..

    • eng_lang_fin_key

      "Olen kokeillut myös vaihtoehtoisia Ubuntu variantteja, kuten (Ubuntu)Mate ja KDE plasma jne, mutta olen huomannut niiden vajavaisen suomennoksen."

      Tarkoitatko mikä työpöytäympäristö on yhtä hyvin suomennettu kuin Unity?

      Varmaankin Gnome. Gnome käännös paketeista näyttäis tulevan paljon Ubuntu/Unity ohjelmat käännöksiä.

      • WatchingDist

        "Tarkoitatko mikä työpöytäympäristö on yhtä hyvin suomennettu kuin Unity?"

        Todellakin sekoitin tässä aloituksessa työpöytäympäristöt ja distrot, sori siitä. Mutta hyviä vastauksia olen saanut, kiitos siitä.


    • Sitäkivakäyttää

      Manjaro on erinomaisesti suomennettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11299
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5381
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2301
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1159
    Aihe