Saako haulikolla ampua jänistä alle 12 vuotiaat

Mettänies

Minä haluaisin ampua rusakon mutta en tiedä oikein saanko

9

251

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17v

      Saat, jos:
      1.)sinulla on metsästäjäntutkinto suoritettu,
      2.)sinulla on metsästysoikeus kyseiselle alueelle
      3.)aseen haltija on valvomassa sinua vieressäsi. Alle 16v:llä ei ole oikeutta rinnakkaislupaan, joka mahdollistaisi metsästyksen ilman aseen omistajan valvontaa. Jos pyssy on isäsi,on isäsi oltava mukana.
      4.) Sekä riistaeläin että ampuja ovat yli 150m päässä asutusta rakennuksesta
      5.)laukaus suoritetaan huolella ja sellaiseen suuntaan, jossa se ei aiheuta vaaratilanteita.
      6.) Luonnollisestikin pitää olla myös kyseisen eläimen metsästysaika, kuten nyt onkin.


      Omin päin ja ilman metsästäjän tutkintoa sinulla ei siis ainakaan ole mitään mahdollisuutta metsästää laillisesti. Suosittelen, että menisit aseen haltijan kanssa kyttäämään pienessä hämärässä rusakoiden kulkureitin lähelle.

    • metsästyseitätäpäivää

      Anna sen jäniksen olla rauhassa ja keksi joku muu harrastus.

    • Metsästystätäpäivää

      Metsästys opettaa mm.mistä liha oikeasti tulee. Jos ei kykene kuollutta eläintä käsittelemään, ei mielestäni ooe myöskään syytä syödä lihaa. Samalla se opettaa arvostamaan ruokaa enemmän. Lautasella oleva pihvi näytti aivan erilaiselta kuin miktä se näytti ennen kuin metsästin. Metsästyksessä on valtava potentiaali. Sillä pystytään tuottamaan eettista ja erittäin ympäristöystävällistä lihaa. Toki metsästyksessä ja metsästäjissä on puutteita! Etenkin jälkimmäisistä, mutta suurin osa on luontoa arvostavaa porukkaa, joille pyssy ja saatu riista eivät ole egon jatkeita. Rehvastelu on eri asia kuin egon jatke (jos se tapahtuu maltillisesti ja sopivissa tilanteissa). Mielestäni ihmisiä pitäisi maailmassa olla niin paljon vähemmän, että yli puolet lihasta voitaisiin hankkia kestävän pyynnin periaatteilla luonnosta. Näin ihmisten määrän suhde olisi luontoon olisi tasapainoisempi. Metsästys on paljon muutakin kuin vain sitä jahtia, esimerkiksi riistanhoitotyö on suuressa roolissa. Kukaan ei myöskään käske metsästämään pyssyn kanssa. Ajomiehenä ja kameran kanssakin voi hyvin metsästää. Välillä marjoja poimien. Jousimetsästys kasvattaa myös suosiotaan. Siinä mitataan eränkävijän kärsivällisyyttä ja eläinten tapojen tuntemusta. Mm. Jousimetsästyksen suosion kasvu kertoo siitä etttä metsään ei mennä vain sen "tappamisen himon" perässä. Kaikkea muuta. Jos jostain globaalista konfliktista johtuen suuomi joutuisi eristyksiin muusta maailmasta, oltaisiin täällä ongelmissa, suomi, kun ei ole enää omavarainen valtio. Metsästäjän taidot voivat nousta sellaisissa tilanteissa arvoon arvaamattomaan (äljää nyt vain sen takia ruvetko metsästämään, tuo on onneksi vielä todella "utopistinen" ajatus).
      Harrastuksia voi olla useita muita metsästyksen rinnalla, ei se metsästys niin sitovaa ole.
      Metsästys ja kalastus ovat suuri osa pohjoista kulttuuria, jolla on myös tulevaisuus, kunhan ihmisey lopettavat viha puheet ja suhtautuvat nöyremmin luontoa kohtaan.

      • skodakriitikko

        Ja samoin viljatuotteita ei saa käyttää ellei ole valmis tekemään töitä pelloilla


      • Metsästystätäpäivää

        No voihan sen periaatteessa ehkä niinkin ajatella, mutta sitä en tarkoittanut. Tarkoitin sitä, että, jos ei kykene (ällöttää/inhottaa/oksettaa) lihaa käsittelemään tai jos ei kestä tietää mistä ja miten se pihvi on lautaselle päätynyt niin mielestäni olisi ainakin syytä vähentää selvästi lihan kulutustaan. Useiden muidenkin olisi kyllä syytä vähentää lihan kulutustaan. Ei joka viikko ole lihaa kenenkään syötävä. Mielestäni ihan sopiva määrä lihaa/vko olisi semmoinen 500g, mikä on myös ravitsemussuositus. Suomalaiset vetäisevät keskimäärin kolme kertaa suuremmat annokset lihaa viikossa naamariinsa.


    • rhgyivxuew

      No eiköhän tuo yhden rusakon voi ampua mutta ota nyt aikuinen siihen kaveriksi.

    • salamarjastaja

      yleensä opetellaan ilmakiväärillä pikkulintujen ampumista ja vasta viistoistasena aletaan naapurin kissoista ja päästään oikein nauttimaan aikuisten lailla.

    • ok-kansalainen

      Aika läheltä liippaa "salamarjastaja" ennen vanhaa saatiin ensin ilmakivääri jolla ammuttiin tauluihin,pulloja,tölkkejä, rastaita,lokkeja.rottia , sittemmin isojen poikien mukana haavakko sorsia mitkä oli uiskennelleet varsinaiselta metsästys alueelta taajama alueelle siis lentokyky mennyt olisivat kuitenkin jäätyneet kuoliaaksi myöhemmin , saattoipa siinä ns; villikissakin saada osansa .

      Siitä sitten osa porukasta suoritti metsästyskortit ja hommasi pienoiskiväärin , haulikon ja ampumataitohan oli jo varsin hyväksi muovautunutkin , Ja jäi ne naapurin kissat ampumatta kun oli "lakiakin" luettu ja normiriitaa oli helpolla saatavilla .

    • eläintenrakstaja

      En tykkää kun eläimiä ammutaan tai teurastetaan ja en vaan kestä kun pikkulintuja raukka tapetaan eikä ne oo tehnyt pahaa😐😦😣🐇🐰

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      73
      1140
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      976
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      940
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      841
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      720
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      61
      634
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      630
    9. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      606
    11. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      34
      581
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      519
    15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    16. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      494
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      449
    Aihe