Muualla kuin siinä koti-kulmilla nurkan takana tai kirkolla tai kaupungissa tai espan puistossa?
Berliinissä oli kyllä kova juttu! Viime joulun alla juttelin useammallekin ihmiselle, mikä olisi otollisempi kohde kuin terrori isku joulutorille.
Nyt natsahti.
Oottako käynyt joulutorilla?
7
134
Vastaukset
- tenttuukko
En ole, en halua ostaa mitään.
Koskahan ne keksii pamauttaa noita parkkitaloja/halleja? - Ytfytfytffyt
Ei Suomessa ole joulutoriperinnettä. Saksalaisilla joulutoreilla olen käynyt silloin kun joulukuussa siellä olen oleskellut.
- jouluhernerokkaa
Mitä! Ei ole jouluperinnettä? Niinno kovin irtolaisiahan ne ovat, keillä joku joulukoju bygätty pystyyn johonkin kulmalle.
Tänä vuonna taitaa Senaatintori jäädä ainoaksi joulutoripaikaksi, jossa käyn. Tallinnassa olisin voinut poiketa aurinkoisena päivänä pikaisella laivamatkalla, ellei olisi muuta tekemistä.
Espa ja Senaatintori riittävät minulle joulutoripaikoiksi, eivätkä muut enää kutsu. Virossa, Saksassa ja Keski-Euroopassa on tullut vierailluksi joulutoreilla useitakin kertoja, mutta ne eivät enää houkuta, ellen sattuisi muuten olemaan niissä maisemissa, eikä jokin uusi houkutus alkaisi kutsua matkaan. ;)- korppis11
Muslimipakolaisten joulutervehdykset ovat alkaneet. Eikä jää tähän.
- flegmaatti
Tänä vuotena kävimme Hampurissa ja sieltä käsin Lybeckissä.
Berliinissä olisi rekkakuskille ollut "antoisampiakin" kohteita kuin se romukirkon läheinen tori. Minulla on tuo Viikin Prisma.
Se on ollut jo kauan rauhoittumisen paikka Jouluisin.
Vuosia sitten lopettivat sieltä Joulun.
Minä olisin halunnut Joulun jatkuvan siellä.
Mutta lopettivathan he aidot turkiksetkin.
Saamarin rääkkääjät.
Kielsivät ihmiseltä kaikki nautinnot.
-
Minun Joulu-torillani ovat aina ilmaiset parkki-paikat tarjolla.
Ihan maan-päällä, ei kaivoksissa.
Saan ostoksistani kuititkin.
Se on minulle veron-maksajana tärkeää.
-
Eikä sinne pääse rekalla, saati täys-perä-vaunulla.
H.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.704915Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2884602Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2903478Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1193326Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie383310Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271898- 1051640
- 1721291
Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."401215Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA971185